Skocz do zawartości

Szkice planet


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, sobie wymyśliłem, żeby mojego Newtona GSO12, f/5 wykorzystać również do obserwacji planet, zwłaszcza w czasie kiedy wschodzący Księżyc* rozświetla swoim hipnotycznym blaskiem niebo, uniemożliwiając obserwacje szeroko pojętych DSO.

Po przydługim wstępie, czas na pierwszy szkic.

Saturn nie cieszy się zbytnią popularnością wśród szkicujących. Zastanawiam się, dlaczego? Czy jest to spowodowane jego niskim położeniem w ostatnich latach, czy może rysowanie elipsy jest wyczerpującym zajęciem? Nie ważne!

Na początek to co zobaczyłem 27 sierpnia 2021 roku w moim Newtonie GSO12, f/5 w powiększeniu 167 razy /okular Fujiyama HD-OR9/. Seeing w skali Antoniadiego oceniam na III, niebo czyste - lekko zamglone. Szkic wykonałem między 22:20 a 22:30.

Miałem łatwo ponieważ, szablon, a właściwie szkic miałem już przygotowany wcześniej 18 sierpnia br w Mak-u 150 SW. Poszedłem na skróty i poprawiłem poprzedni o niektóre detale /w Mak-u szkicowałem bez kątówki, więc orientacja kierunków ta sama co w Newtonie/. Poniżej to co mogłem zobaczyć. W okularze "Władca Pierścieni" w średnim teleskopie wygląda bardzo okazale z z gromadką kilku satelitów.

saturn.thumb.PNG.719682624af3e5bb45294ae42d87e205.PNG

*temu "Panu" bynajmniej nie dziękujemy i będzie jeszcze masakrowany moimi szkicami.

Edytowane przez megrez23
  • Like 9

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • megrez23 zmienił tytuł na Szkice planet
14 minut temu, dark napisał:

Gdybyś mógł jeszcze dodatkowo wstawić drugi szkic tym razem z diafragmą okularu i wielkością planety tak jak jest widoczna w okularze. 

Być może następnym razem. Nie chcę rysować z pamięci. Dodam tylko, że w tym okularze i przy tym powiększeniu czas dryfu planety w polu widzenia zapewnia komfortowy czas obserwacji.

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez ogladalem Jowisza w piatek i sobote wieczorem. W piatek bylo lepiej , widocznych kilka pasow i dosc dobrze WCP  a nawet ten zawijas wokol plamy byl czsem widoczny. Obserwowalem w Newtonie 6 f8 , powiekszenia 120x i 200x. Bylo tez lekkie plywanie krawedzi tarczy planety. W sobote nieco gorzej, wieksze rozmywanie krawedzi i nieco mniej detali , w koncu wszystko zakryly chmury i tego dnia obserwowalem GSO 10 f4 , powiekszenia 166x i 100x. 

Notabene Twoje szkice bardzo dobre.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, megrez23 napisał:

Na początek to zobaczyłem 27 sierpnia 2021 roku w moim Newtonie GSO12, f/5 w powiększeniu 167 razy /okular Fujiyama HD-OR9/. Seeing w skali Antoniadiego oceniam na III, niebo czyste - lekko zamglone. Szkic wykonałem między 22:20 a 22:30.

Przerwa Cassiniego była aż tak wyraźnie widoczna. Dla mnie jest ona wyzwaniem gdy planety są nisko... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, pmochocki napisał:

Przerwa Cassiniego była aż tak wyraźnie widoczna.

Tak, bez problemu.

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

4 sierpnia 2021. Kolejny szkic Jowisza teleskopem GSO12"/f,5. Obraz jest bardzo jasny, blask planety utrudnia obserwację subtelnych szczegółów /tak przypuszczam/. Kolory ładne, podstawowe struktury widoczne, ale jednak czegoś jeszcze brakuje do pełni szczęścia, jeśli się nad tym bardziej dogłębnie zastanowić.

j1.PNG.23dc9ee935df40f28f90dde88d41424d.PNG

  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5, 13 września 2021. Kolejne, tym razem balkonowe szkice Jowisza. Pierwszy i drugi szkic wykonany w bardzo dobrych warunkach seeingowych, jednak obserwując wczoraj odniosłem wrażenie, że MAK 150 SW wzniósł się już na wyżyny swoich możliwości. Przy powiększeniu 110x obraz planety był krystalicznie, czysty i ostry. Pięknie widoczna była Io* wchodząca na brzeg Jowisza, jako maleńka tarczka przesuwająca się powoli ku jego środkowi i znikającą w blasku olbrzyma. Potem widoczny był cień satelity jako czarny punkt sunący leniwie na tle planety. To co udało mi się zobaczyć przeniosłem na papier. Zastanawiam się, czy to już granica możliwości tego MC, czy też udało się komuś w Polsce "wydusić" więcej z takiego teleskopu. Jeśli ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami to zachęcam do tego.

j2.PNG.03e5021d63c4bbf7290446100a1d08be.PNG

j3.PNG.8e8bee3dd928fac15a39cff23545b06f.PNG

*była kochanką Zeusa

Edytowane przez megrez23
  • Like 3

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio na sąsiednim Forum wielu użytkowników rozpaliła do czerwoności dyskusja nad wyższością refraktora nad Newtonem /dla niewtajemniczonych dodam tylko, że mowa tam o sprzętach wypasionych i dopracowanych/.

Powyższe oraz szkice zamieszczane z refraktorów na różnych forach skłoniły mnie do zakupu takiego. Dodam tylko, że przed zakupem takiej konstrukcji przez długie lata odstraszała mnie skutecznie aberracja chromatyczna /dużo o niej słyszałem, ale nigdy jej nie widziałem wcześniej/ oraz rozmiary, ponieważ obserwacje na EQ5 prowadzę tylko z balkonu. Po zakupie refraktora SW90/910, który mile mnie zaskoczył, kupiłem po krótkim czasie SW102/1000. Okazało się, że ani aberracja, ani wymiary tubusu nie są takie straszne. Zakupiłem również pryzmat Baadera 32 mm ten zwykły, który również okazał się całkiem dobrym wyborem.

Poniżej szkic Jowisza z ostatniej nocy. ?Powiem szczerze?, widok w okularze daje do myślenia. Obraz niby spokojny, ale cały czas można było odczuć delikatne falowania w atmosferze. Obraz ostry, kontrastowy, aberracja praktycznie pomijalna. Widoczne lekkie zażółcenie obrazu, ale akceptowalne /w MAK-ach 150 oraz 180 lepsze odwzorowanie bieli/. Jeśli w zwykłym achromacie 102/1000 tak widać, to w bardziej zaawansowanym musi być tylko lepiej.

Poszukiwania docelowego planetarnego sprzętu balkonowego nadal nie rozstrzygnięte, im więcej sprzętu tym trudniejszy wybór i mętlik w głowie większy.

j.PNG.2aa2481d93243c5c7842c11e0c8a5543.PNG

  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 października 2021. Kolejny szkic Jowisza z refraktora achromatycznego Evostar 102. Na tarczy widoczny cień Kallisto oraz Ganimedes wyłaniający się z blasku tarczy planety. Szkicowałem od 20:10 do 20:20, seeing w skali Antoniadiego oceniam na III. Niebo czyste, przejrzystość 5,5/6, chociaż na południu pod Jowiszem zaczęły wyłaniać się przez chwilę chmury. Powiększenie 110 razy, okular Fujiyama HD-OR 9 mm. Baader pryzmat 32 mm.

j.PNG.aa83d9c265c02137f30e4dfd4a9a3d21.PNG

Tak to mam podpięte do teleskopu.

ba.PNG.45185944cd4163c0afd18ff18a34cbf8.PNG

  • Like 3

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

25 sierpnia 2022.

W końcu po sam nie wiem już której próbie obserwacji trafił się seeing, który skłonił mnie do sięgnięcia po ołówek. To chyba mój pierwszy planetarny szkic wykonany przez ED 120 Sky-Watchera. Nadal korzystam z pryzmatu Baadera /zdjęcie powyżej/ oraz "nowych" okularów Baader Genuine Ortho 5 mm i 6 mm. Przy lepszym seeingu znajdzie zastosowanie "wisienka na torcie", czyli Fujiyama Ortho - HD 4 mm.

Poniżej szkic, tj. namiastka tego co było widać.

sat.PNG.c3371a0bc1d39675b84ed0a212eaaf3d.PNG

PS. Po ostatniej sesji i zerknięciu na Jowisza zaryzykuję stwierdzenie, że w sprzyjających warunkach Edek powinien zgotować tam prawdziwą "rozpiździuchę".

Pozdrawiam Jarek

 

  • Like 8

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30.08.2022

Poniżej szkic Jowisza wykonany w czasie obserwacji refraktorem 120 ED Sky-Watchera z wykorzystaniem pryzmatu Baadera 32 mm HT-MC oraz okularów Baader Genuine Ortho 7 mm oraz 6 mm.

To pierwsza satysfakcjonująca obserwacja tej planety w tym sezonie wykonana z mojego balkonu.

jowisz.PNG.dfdbe55b2608baf21ebbc4a8b890bec0.PNG

PS Dzisiaj to jest 31.08.2022 było jeszcze lepiej, ale niestety nie zdążyłem z rysunkiem przez częściowe zachmurzenie, które psuło obraz Jowisza.

Nie wiem, czy to zasługa Edaka 120-ki, czy wysokości Jowisza na nieboskłonie, ale położył na łopatki Edka 100-kę oraz Maka 150 SW. Po dzisiejszej obserwacji i ilości subtelnego detalu na tarczy nie mogę sobie przypomnieć żebym lepiej widział Jowisza przez Newtona 265 mm, f/5. Na pewno komfort obserwacji podnosi prowadzenie, dzięki któremu obraz utrzymuje na środku pola widzenia okularu ortho.

Pozdrawiam

Jarek

 

  • Like 5

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pie.......! Ilość szczegółów powala! Wczoraj/Dzisiaj(30/31.08) niebo bajka ,ale chmury które tworzyły się dzięki naszemu największemu "destabilizatorowi pogody"-góry, skutecznie popsuły obserwację....No cóż góry ,góry, góry ,dookoła tylko chmury...

PS.Co prawda obserwowałem tylko nie-tonami 9.5" i 14" krótkoogniskowymi które się do planet nie nadają ,jak pokazały obserwację i nigdy tylu szczegółów nie widziałem.

 

  • Thanks 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

26 września 2022.

Mglista noc, jedynie tylko Jowisz i najjaśniejsze gwiazdy widoczne. Dzięki zamgleniu obraz całkiem stabilny, ale subtelny detal trochę za bardzo osłabiony. Poniżej rysunkowa interpretacja wrażeń wzrokowych. Mam nadzieję, że podobała się wszystkim moja wyczerpująca relacja.

jw.PNG.0ab62fbe674e6b6ed75c19bbf2e04b3d.PNG

"Ja to jednak wolę Jupka szkicowanie, aniżeli tylko o wyższości Edka nad wszystkim pisanie".

Pozdrawiam Jarek

 

Edytowane przez megrez23
  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

9/11 października 2022.

Tak mniej więcej wyglądał Jowisz w Baader Genuine Ortho 9 mm (x100) przy słabym seeingu.

j1_1.png.a8fdf2b12040af4f3918fa63c4b6e105.png

Poniżej szkic prawie tego samego "obszaru" (rys.  powyżej) w dużo lepszych warunkach z 11-ego października 2022.  W zasadzie to najlepszy widok jaki pamiętam tej Planety, a już na pewno z mojego balkonu. Komfort obserwacji dodatkowo podnosi prowadzenie montażu.  Widok w stu procentach satysfakcjonujący, szkoda że tak rzadko można trafić na dobre warunki.

j2_2.png.fef2ded3d746eecb2a22b7db99d26a62.png

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

01.11.2022.

Kolejny balkonowy Jowisz. Pomimo nie najlepszych warunków dosyć dobrze widoczne pasy i strefy. Widok w okularze oczywiście przewyższa ten na papierze. Cóż bez owali i tak przyjemny widok.

jow.PNG.5fff6c3ba15bbb7aeebb17fc4632c7f3.PNG

Pozdrawiam Jarek

  • Like 4

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

11.11.2022

Udało się dzisiaj przez wzrostem zamglenia. Przed szkicem przy brzegu Jowisza były widoczne Io oraz Europa, które "nagle" zniknęły za jego tarczą. Najważniejsze, że mogłem dostrzec "wąsiska", które wyszły z północnego pasa równikowego.

jowisz.PNG.53dad97d4a0791b01823308e4bfa626b.PNG

Pozdrawiam Jarek

 

 

  • Like 3

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

15 września 2023 - muszę przyznać, że Saturna w tym sezonie obserwuje już od dłuższego czasu i pomimo tego, że seeing nie rozpieszcza w moich warunkach i trudno o stabilny widok, to jednak Planeta jak zwykle zachwyca swoim wyglądem. Zastanawiam się czy mógłbym zobaczyć więcej w lepszych warunkach moim refraktorem. Poniżej rysunek wykonany z wykorzystaniem okularu Baader Genuine Ortho 6 mm. Saturn jak zwykle w pięknym kolorze, chwilami widoczne fragmenty przerwy Cassiniego oraz cień na pierścieniu.

1695462119297.jpg.64f08fc1c3085e0fd89e73e1e7ba419e.jpg

Pozdrawiam Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 9

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z dobrych warunków seeingowych, na tapet znowu wleciał Jupek. Tym razem postawiłem na wieloelementowe okulary, głównie nikon sw 7mm i delos 4,5. Przez większość sesji warunki pozwalały na power w okolicach 250x. W pociemnieniu biegunowym północnym widoczne liczne zaburzenia w strukturze chmur. Pas umiarkowany wyraźnie wycięty z lekkim pojaśnieniem we wschodniej części tarczy. W pasie równikowym północnym widoczne dwa festony wchodzące na strefę równikowa. W pasie równikowym południowym bardzo wyraźnie widoczna WCP z zauważalną dynamiką chmur, przed plamą widoczne pojaśnienie w pasie za plamą ciemna chmurka okalająca ją od góry. Momentami jak seeing robił się perfect, to w strefie równikowej południowej migotał owal. Pas umiarkowany południowy przerwany w 2/3 długości. 

95C050C2-C46E-4343-8370-EBA6FA535986.jpeg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic rozpocząłem na balkonie, ale seeing się tak tragicznie zespół, że postanowiłem przenieść się do środka i poćwiczyć na sucho. Praktyki nigdy za mało. Oczywiście szczegóły nie poparte obserwacją 😉 Tego wieczoru oprócz dwóch pasów i plamy w zasadzie żaden detal nie był widoczny. No cóż, chociaż podzielę się wizją artystyczną 😉 

FDD7DE7B-EDE7-4311-958E-FF524C63C119.jpeg

BC98AA3E-22F0-4226-8B74-1CF8CB53943F.jpeg

  • Like 8
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)