Skocz do zawartości

Lornetka 10x42


wojt0000

Rekomendowane odpowiedzi

O dzięki, chętnie poczytam.

Myślę że w okolicach max 1tyś zł. Wiem że z dachówkami szału nie będzie (chyba że trafi się jakaś dobra używka) więc myślałem bardziej o jakimś porro.

Tylko w budżetowych lornetkach za bardzo nie ma w czym wybierać ? Jest Aculon 10x42 i Opticron 10x42 i chyba w zasadzie tyle.

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem, to niestety, Vortex Viper HD od 2018 jest w nowej wersji.
Piszę niestety, bo według wyników testów polepszyło się właściwie tylko pole, natomiast znacznie spadła transmisja i wzrosła dystorsja.
Zrobiłem sobie nawet taką tabelkę:

  Vortex Viper HD 10x42 wersja 2011 (?) Vortex Viper HD 10x42 wersja 2018
     
Pole widzenia 5.98 +\- 0.04 6.65 ?0.04 stopnia
Sprawność optyczna 89.4+/- 1.5% 81.4+/- 1%
Aberracja chromatyczna W centrum mała, na brzegu w okolicach średniej W centrum mała, na brzegu ciut większa od średniej
Astygmatyzm Bardzo mały Znikomy
Dystorsja Pierwszej zakrzywiona linia: 86% +\- 3% Pierwsza zakrzywiona linia: 46% ?3%
Koma Pojawia się 70-75% od centrum, na brzegu troszkę większa od średniej Pojawia się 75% od centrum, na brzegu troszkę większa od średniej
Nieostrość obrazu Nieostrość od 96.5% +\- 3% od centrum pola Nieostrość od 89% ?3% od centrum pola
Pociemnienie brzegowe Bardzo małe Bardzo małe
Odwzorowanie bieli Bardzo dobre Delikatny pomarańczowy zafarb
Kolimacja osi Idealna Idealna
Wewnętrzne odblaski Znikome, dość ciemno Jasne łuki w okolicy źrenicy wyjściowej
Wyczernienie i kurz wewnątrz tubusa Czarno ale połyskliwie. Trochę drobinek kurzu. Tubusy intensywnie karbowane, ciemne i rozsądnie zmatowione. Bardzo czysto!
Waga 686 g 705 g

 

Wygląda mi na to, że ten "upgrade" miał też na celu zrobienie miejsca na wyższe modele Vortexów.
Porównanie do Vanguarda z linka wyżej dotyczy niestety jeszcze tej starszej, niedostępnej już wersji.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Robisz chyba błąd, bo powiększenie 10x  przy soczewce 42mm  to mniejsze swiatło. Silver 10x50 ma najlepszą opinię i trudno ją dostać. Nie ma jej nawet Delta Optical . Sklep, który Ci podałem jest jedynym, gdzie ją można dostać. No, ale zrobisz, jak uważasz.Hay.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LesioMam Kamakure 10x50 która jest zdecydowanie lepsza od tej Silver 10x50 (miałem) i ją sprzedaje po jest po prostu za ciężka. Szukam lornetki dziennej i tu 1kg urywa szyje. W 10x42 w dzień nie ma problemu z ilością światła a waga znacznie mniejsza.

Na noc mam 7x50 ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Jeżeli Ci  zależy na wadze, możesz wybrać lornetkę o tej rozdzielczości,ale proof   https://www.lornetki.pl/lornetki-lunety-teleskopy/lornetka-braun-compagno-8x42-wp-wodoszczelna.html (to niemiecka firma- może być, że biorą optykę od Zeissa ??????) , albo porro  https://www.lornetki.pl/lornetka-olympus-8x40-s-p.html ( też leciutka) . Spotkałem się z opinią,że olimpusy to jedne z najlepszych optycznie lornetek na rynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, faktycznie nie doczytałem, że już pisałeś o Optriconie.

Miałem nie polecać Olympusa 10x42 EXPS I, bo ma małe pole i ciężkawy, ale teraz patrzę na Aculona i szału tutaj również nie ma: masa (g)  760 vs 785 (Oly), a pozorne pole widzenia (°) tylko 55,3, czyli prawie jak ten EXPS.

EXPS jest podobno o niebo lepszy od zwykłej serii DPS i kosztuje 700zł vs 450 za Aculona. Jeśli ma być koniecznie porro, to zamówiłbym tego Oly na skosztowanie i ewentualnie oddał.

Osobiście także rozglądam się za 10x42, ale jednak dachówki, bo musi być mniej niż 700g. Na długie spacery biorę 8x42, która waży aż 830g i jest za ciężka na szyi. Na krótkie spacery biorę 16x56 :) i wisi jak torba przez ramię, całkiem wygodnie, ale tracę na szybkości zanim ją przyłoże do oczu.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek M. miałem w rękach tego olympusa tyle że chyba 12x50. Wszystko fajnie tylko małe pole okularów ? W olympusie masz 55* a w aculonie 60*, a to już robi różnicę. Zastanawiam się nad DO Chase ED 10x42. Ta propozycja @polaris też ciekawa tyle że poza budżetem ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przywołanego wcześniej Opticrona 8x32. Wcześniej miałem Kamakure 10x50.  Różnica w drganiu obrazu jednak jest spora, przynajmniej dla mnie. Opticron waży też niewiele ponad 500 g czyli połowę Kamakury. Całość sprawia, że to bardzo poręczna i lekka lornetka. Obraz ostry w dużym zakresie pola, które ma 8.1°. Jestem dosyć zadowolony z tego malucha. 

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Niebieski waham się pomiędzy Opticronem 10x42 a Aculonem 10x42. Na korzyść tego drugiego przemawia gwarancja 10 lat i asferyczne okulary. Na korzyść pierwszego podobno metalowy mostek (możesz potwierdzić?) i waga ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o lornetkach 10x32? Nie są już za ciemne, rozdzielczość nie spada?

Zaintrygował mnie jeszcze ten vortex:

https://teleskopy.pl/Lornetka-Vortex-Raptor-10x32-teleskopy-3686.html

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Vortex Raptor 6.5x32 - ale ona ma wąskie pole okularów 51* 

 

Zachęcony kupiłem Vortex Raptor 8.5x32 pole okularów 63*, ale ostrość była tylko w środku pola co mnie mocno irytowało.  Vortex Raptor 10x32 też ma podobne okulary i miałbym poważne obawy, że będzie tak samo.
Przy okazji uważam, że lornetki o powiększeniu 7-8.5x są o wiele praktyczniejsze na co dzień. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki niestety w budżetowych lornetkach nieostrość na brzegu to norma ? Bardziej interesuje mnie spadek jasności/rozdzielczości ze względu na wielkość obiektywów.

Dla mnie 10x to jest minimum. Obserwację zwierzyny prowadzę głównie na rozległych polach/łąkach i mając nikona ex 8x40 było za mało.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa. Znalazłem klona tego opticrona w bardzo przystępnej cenie.

https://www.fotoaparaciki.pl/pl/p/Lornetka-Levenhuk-Sherman-BASE-10x42/21537?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Ciekawe czy to rzeczywiście jest klon jeden do jeden, czy jakaś podróbka Opticrona ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe dobre, wczoraj cena tej lornetki to było 340zł. Wysłałem zapytanie do sklepu czy jest dostępna i dzisiaj cena to już 499zł ?

Mistrzowie marketingu ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki pewnie, tylko że w mniejszej cenie bym kupił, w większej nie kupie ? Pytanie co lepsze, zarobić mniej ale sprzedać, czy magazynować ?

Zagrywka przed klientem wygląda bardzo słabo ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Temat do zamknięcia.

Ostatecznie zakupiłem Levenhuk Sherman BASE 10x42 czyli Opticron Adventurer T WP 10x42, bo to te same lornetki.

https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-10x42/473

Narazie brak testów dziennych, natomiast w nocy lornetka bardzo zaskakuje na plus. Sprzęt bardzo schludnie wykonany jak na budżetowy.

Dwie rzeczy które mi bardzo pasują w tej lornetce: waga i możliwość klejenia oka do okularu.

Np w nikonach z serii EX trzeba zachować wymagany ER inaczej pojawiają się pociemnienia. Tutaj można wywinąć muszle i cieszyć się wrażeniami z szerokiego pola.

A waga, lornetka waży 620g więc ergonomią i wygodą nie odstaje od znanych z tego dachówek ?

 

L3.jpg

L2.jpg

L1.jpg

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)