Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 21 - ?Serce i Dusza w 10x50? (relacja z obserwacji)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę mnie zaskoczyłeś tym, że serducho z duszą widać w 10x50. Jak ciemne niebo tam macie? Pamiętam, że jakiś rok temu oglądałem serce z @Setaarius chyba w 10" i ultra blocku. Była widoczna jako lekkie, nawet bardzo lekkie pojaśnienie. Ale do głowy by mi nie przyszło, żeby tam lornetką celować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ponad 21 SQM. Podczas następnej sesji ponownie spojrzałem w ten region - już nie miałem ani grama wątpliwości. Wg mnie kluczowe tutaj jest (poza niebem) szerokie pole, duża źrenica wyjściowa i agresywny filtr jak np. ultra block. Przy polu widzenia ponad 6 stopni obszar ten łatwiej kontrastuje z otoczeniem przez co jest lepiej dostrzegalny (coś jak Ameryka). Jakiego okularu użyliście w 10"?

Tak jak pisałem lepiej widoczna jest Dusza, Serce było na granicy widoczności, dwa pojaśnienia w dwóch oddzielnych miejscach. Obszar i zarys całej Mgławicy Serce nie do dostrzeżenia.

Wizualizacje oczywiście nie odzwierciedlają rzeczywistego widoku, to raczej zarys tego jak zapamiętałem - szczególnie gdy niektóre fragmenty widoczne są tylko zerkaniem. Tylko jak to pokazać w wizualizacji? Ciężki temat, a jeśli dodamy różne odcienie szarości i jakość wyświetlaczy u różnych osób to u jednego grafika będzie widoczna jako czarna plama, a u kogoś innego  jako bardzo wyraźne rozjaśnienie ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Patrix napisał:

Trochę mnie zaskoczyłeś tym, że serducho z duszą widać w 10x50. Jak ciemne niebo tam macie? Pamiętam, że jakiś rok temu oglądałem serce z @Setaarius chyba w 10" i ultra blocku. Była widoczna jako lekkie, nawet bardzo lekkie pojaśnienie. Ale do głowy by mi nie przyszło, żeby tam lornetką celowa

Serce i Dusza jest widoczne w noktowizorze z filtrem H-Alfa podłączonym np do refraktora 102/460. 

To szerokie obiekty. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Trochę ponad 21 SQM.

No to niebo mamy podobne. Będę musiał podejść do tych obiektów przy pierwszej okazji jak się tylko trafi. Dzięki za insirację

 

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jakiego okularu użyliście w 10"?

Nie mam pojęcia ? Ja tylko robię zdjęcia, a chłopcy mnie co chwilę wołają do teleskopów jak znajdą jakiś fajny obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)