Skocz do zawartości

Kamerą do offaga


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Używałem ASI290MM dość długo do OAGa przy newtonie 200/800, a potem przez jakiś czas w APO130 przy ogniskowej chyba jakoś 720mm. Sprawowała się dobrze, choć przy fotografowaniu galaktyk w jakiś pustych obszarach typu Lew czy Ryby trzeba było czasami nieco przekadrować i/albo wydłużyć czas naświetlania guidera do 5-6 sekund. 

Wcześniej próbowałem w OAGu używać ASI120MM, ale to była często walka o gwiazdki, jedynie przy łapaniu czegoś w Drodze Mlecznej nie było kłopotu. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wessel napisał:

Im większy piksel tym lepiej. Najlepszy byłby Lodestar X2 - jest na giełdzie aktualnie.

 

Lodestar X2 jest bardzo dobry i sprawdzony. Można polecić w ciemno. Osobiście uważam, że ASI174MM PRO jest obecnie lepsza ze względu na większy rozmiar sensora 11,3mm x 7,1mm  vs 6,4 x 4,75 (pole widzenia 2,5 x większe). Większe pole, to większa szansa na jaśniejsze gwiazdy do wyboru. Wprawdzie pixel 5.86 vs 8.2um, ale w bin 2x2 będzie większy, a szum odczytu nadal bardzo niski. Obie kamery mają wysokie QE. ASI174MM potrzebuje większego pryzmatu w OAG, aby wykorzystać w pełni potencjał. Oba rozwiązania są z górnej półki.

Tutaj jest dyskusja na CN https://www.cloudynights.com/topic/689461-lodestar-x2-or-asi174-mini/

 

 

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, wessel napisał:

Ale Lodestar pracuje natywnie z Maximem. Ja miałem jakieś problemy z produktami ZWO pracującymi po Ascomie, padała komunikacja.

Stabilność pracy to podstawowe wymaganie. Przeważnie natywna obsługa jest pewniejsza niż przez Ascom. Ja używam wyłącznie rozwiązań na rpi (stellarmate). Kamery ZWO z  INDI Library działają bardzo stabilnie. Nie miałem ani jednej popsutej klatki czy zawieszenia się sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z Maxiem, ( a Antoni takowego posiada o ile mi wiadomo) bywają problemy. Ja miałem podłączonego po Ascomie ATIKa i jako guider ASI 120 MM. No i co chwila się to wywalało. Po zmianie ASI na Lodestara jest spokój od lat.

EDIT: ja oczywiście cały czas mam nadzieję, że my piszemy o tym co Antoni potrzebuje czyli o kamerze do OAGa ( Off Axis Guidera) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI120MM na Maximie nie chciał mi pracować przez ASCOM, jedynie przez sterownik WDM. Z ASI290MM nie miałem nigdy problemów ani na Win7, ani Win10, ani na RPi4. Pod Maximem czy PHD, zawsze śmiga. 

Jeśli chodzi o rozmiar matrycy, to myślę, że raczej kanał jest wąskim gardłem. Pomijając jakieś Monster OAGi, to kanał kamery guidera ma wewnątrz średnicę 5-6mm zazwyczaj. Przy światłosilnym sprzęcie winieta będzie praktycznie od centrum kadru.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej działam przez lunetkę 60/280 i kamerą ASI 290 MM działa mi to super ale chcę zrobić małe zmiany więc musiałbym usunąć lunetkę i przejść na offag który mam zaminowany przy kamerze. Moja ASI jest duża. Może zamienić na mini? Jak myślicie dobry to pomysł? 

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI290MM da sobie radę tak samo dobrze jak IMX174 czy Lodestar X2. Porównując rozmiar piksela, QE i szumy, wszystkie te kamerki dadzą bardzo podobne SNR na gwiazdach. A lepszego nic na razie do guide nie widziałem na rynku. Tak jak w drugim poście pisałem - działałem jakiś czas na takim APO jak ma Antoni z OAGiem i dawało radę, jedynie w biednych w gwiazdy obszarach trzeba było trochę powalczyć. 

Kwestia poustawiania wszystkiego, połączenia i dopasowania. Wg mnie na zapas nie ma co wymieniać, choć może się okazać, że duża 290tka będzie za duża.  Jaki model OAGa planujesz i do jakiego zestawu? QHY163 plus średnie koło?  Jaki backfocus flattenera jest u Ciebie?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam QHY 695A i mam tam offaga zamontowanego kamera ASI 290 MM ta duża bo taką posiadam mi tam nie podejdzie zastanawiałem się nad mini ten sam model, droższe odpadają. Ogniskowa mojego zestawu to 682 mm. Czy ta mini podoła. Bo jeśli nie to będę zmuszony lunetkę gujdującą zdjąć z miejsca na barana a zamocować na wyciągu w miejscu w którym ma znajdować się szukać. Ale czy to dobre rozwiązanie? Nie  będzie w osi. 

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, jolo napisał:

Ta mini ma ten sam sensor co większa. A co chcesz na barana dać? Nie zmieści się tam razem z obecnym guiderkiem?

Canona chciałem umieścić a to raczej się nie zmieści, Z tego co widziałem na zdjęciu miałeś kiedyś lunetkę umieszczoną w miejscu szukacza czyli na wyciągu a później zmieniłeś na barana, coś było nie tak z prowadzeniem?

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, chyba faktycznie kiedyś miałem jakiś czas, ale potem wymieniłem na większą i już tam mi średnio pasowała. 

A może taką podwójną szynę na barana i tam Canona i guiderek? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2342_Geoptik-side-by-side-mount-with-Vixen-GP-Losmandy-style-clamps.html 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)