Skocz do zawartości

Panowie i Panie, pomocy!


Stiopa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niecodzienny problem. Otóż rozwijam pomału moje zaplecze sprzętowe do astrofotografii. Pomimo małej frekwencji w terenie, nie zniechęcam się. Wiem, że niektórzy powiedzą, że najpierw zacznij pomału, nie prześpij kilkanaście nocy, poucz się itd. Macie rację. Ale jak tu nie korzystać skoro żona chce mi zrobić prezent. Mam Canona moda i samyanga 135mm. Od jakiegoś czasu myślę nad refraktorem w okolicy 500mm.  Żona pomimo obecnego przekonania co do wydatków na sprzęt, chce mi taki sprezentować. Pewnie będzie tego żałować, dlatego muszę korzystać póki nie zmieniła zdania. 

I oto pytanie do Was. Czy i jaki refraktor kupić. Czy skupić się na triplecie plus flattner czy iść w quadruplety.. itd. Nie wiem. Jest kilka modeli na rynku ale nie znam się na jakości. Macie doświadczenia, więc może ktoś coś podpowie. Budżet ok. 6k plus to co dołożę jeśli będzie trzeba ?

Pozdrawiam, Stefan

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał wybierać nowy w tych pieniądzach, brałbym: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6214&lunety=Sky Watcher Esprit 80 mm F 5 triplet APO ED flattener szyna Vixen SW 2029 egzemplarz sprawdzony optycznie . Co prawda ogniskowa 400 (prawie jak 500 ? ) ale masz już flattener dedykowany pod ten model - gotowy sprzęt do astrofoto. Co prawda pisze, że niedostępny ale niedawno go kupiłem u nich i po kupnie i przemyśleniu sprawy zrezygnowałem (nie zdążyli mi wysłać), więc możliwe, że mimo braku dostępności mają go na stanie.

 

Alternatywą jest też https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6305&lunety=William Optics Gran Turismo GT 81 IV tryplet APO FPL53 81 mm f 5 9 2 5 R P kolor red czerwony SKU A F81GTIVRD tylko musisz dokupić osobno flattener FLAT 6A III - wyjdzie Ci podobnie cenowo a ogniskowa bliższa 500.

 

PS: A sorry, pytałeś opinii doświadczonych użytkowników - zacukałem.

Edytowane przez alinoe
  • Thanks 1

Moja galeria na flickr.com Moje projekty 3D na thingiverse.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć kwadruplet. Odpada ci zabawa  z dobieraniem odległości flattenera i zło/ączkologia. Podpinasz body i focisz. Się mi trafiła używka sprawdzonego w boju TS 65q w dobrej cenie. Lekkie to i poręczne, niewymagające dla montażu. Może warto zapuścić ogłoszenie o chęci kupna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SamuG napisał:

Doświadczeni polecili sprzęt za ok 15 tyś.. Także (IMHO) możesz 'odprzekreślić' Twoje propozycje ? 

Poleciłem co najlepsze, ale podałem też link do dyskusji z której wiele się można dowiedzieć, czyż nie tak? ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą koledzy powyżej - albo zintegrowany, albo przynajmniej dedykowany FF/FR ogranicza znacznie czas poświęcony na zestrojenie zestawu. A jak jest krzywo to po prostu zwracasz, a nie tracisz połowy pogodnych nocy w roku na "ustawianie optymalnej odległości", kiedy to czasami problem tkwi zupełnie gdzie indziej.

Używany można kupić, jak sprzedający pokaże Ci surowe fotki z matrycy APS-C (takiego masz Canona?) Normalne, naświetlane kilka minut obiekty, a nie strzały po 10 sekund z Wegą w centrum pola (takie też mają swoją wartość, ale lepiej jak Wega nie jest w centrum ? ) Możesz też poprosić o zdjęcia lekko i mocno rozogniskowane przed i za punktem ostrości - wtedy już sporo można powiedzieć. Jak komuś refraktor służył nie tylko jako ozdoba i kolektor kurzu, to na pewno będzie coś takiego miał. 

Nowy to np stąd https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/ED-APO:::219_1.html . Kupowałem tam trzy razy już i pomimo niektórych złośliwych opinii jest to wg mnie i nie tylko mnie całkiem dobre źródło.  Oczywiście to wciąż sprzęt od skośnookich braci, ale odpada etap domowej kontroli jakości, a dodatkowo dostajesz papierek z testem. Czasami trzeba poczekać nawet kilka tygodni, jak akurat nic sensownego nie ma dostępnego. Rabatu raczej tam nie dostaniesz, bo oni sami na rabatach zarabiają. O rabat warto spytać w każdym normalnym sklepie, patrząc jednocześnie bardzo mocno, czy nie będzie wtedy jakiś chorych klauzul typu "towar z obniżoną ceną nie podlega zwrotowi".  Nie jest to chyba zgodne z prawem, ale to trzeba lubić potem walczyć o swoje.

Wszystko sprowadza się do tego, że trzeba się zabezpieczyć - albo towar sprawdzony, albo normalna możliwość zwrotu bez podana przyczyny. Czasami przez te 14 dni może braknąć pogody i wtedy jak w końcu się okaże, że gwiazdki są krzywe, to wchodzi się w etap reklamacji i gwarancji. Ale niestety co "bardziej cwani" sprzedawcy stwierdzą, że towar się mieści w specyfikacji, a takowej często po prostu nie ma. Sposobem na to jest kupno sprzętu z papierkiem, niektórzy sprzedawcy coś takiego oferują, np https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c288_High-End-TS-CF-APO.html 

 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Poleciłem co najlepsze, ale podałem też link do dyskusji z której wiele się można dowiedzieć, czyż nie tak? ?

 

Dokładnie. Poczytałem tamten wątek i przyjrzę się właśnie dla WO, który zresztą już miałem na oku lub Espirt, o którym już wcześniej gdzieś czytałem ale nie byłem pewny... Rozważam też opcję droższego ale to już wszystko zależy od mojego wkładu. 

Godzinę temu, jolo napisał:

Tak jak piszą koledzy powyżej - albo zintegrowany, albo przynajmniej dedykowany FF/FR ogranicza znacznie czas poświęcony na zestrojenie zestawu. A jak jest krzywo to po prostu zwracasz, a nie tracisz połowy pogodnych nocy w roku na "ustawianie optymalnej odległości", kiedy to czasami problem tkwi zupełnie gdzie indziej.

Używany można kupić, jak sprzedający pokaże Ci surowe fotki z matrycy APS-C (takiego masz Canona?) Normalne, naświetlane kilka minut obiekty, a nie strzały po 10 sekund z Wegą w centrum pola (takie też mają swoją wartość, ale lepiej jak Wega nie jest w centrum ? ) Możesz też poprosić o zdjęcia lekko i mocno rozogniskowane przed i za punktem ostrości - wtedy już sporo można powiedzieć. Jak komuś refraktor służył nie tylko jako ozdoba i kolektor kurzu, to na pewno będzie coś takiego miał. 

Nowy to np stąd https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/ED-APO:::219_1.html . Kupowałem tam trzy razy już i pomimo niektórych złośliwych opinii jest to wg mnie i nie tylko mnie całkiem dobre źródło.  Oczywiście to wciąż sprzęt od skośnookich braci, ale odpada etap domowej kontroli jakości, a dodatkowo dostajesz papierek z testem. Czasami trzeba poczekać nawet kilka tygodni, jak akurat nic sensownego nie ma dostępnego. Rabatu raczej tam nie dostaniesz, bo oni sami na rabatach zarabiają. O rabat warto spytać w każdym normalnym sklepie, patrząc jednocześnie bardzo mocno, czy nie będzie wtedy jakiś chorych klauzul typu "towar z obniżoną ceną nie podlega zwrotowi".  Nie jest to chyba zgodne z prawem, ale to trzeba lubić potem walczyć o swoje.

Wszystko sprowadza się do tego, że trzeba się zabezpieczyć - albo towar sprawdzony, albo normalna możliwość zwrotu bez podana przyczyny. Czasami przez te 14 dni może braknąć pogody i wtedy jak w końcu się okaże, że gwiazdki są krzywe, to wchodzi się w etap reklamacji i gwarancji. Ale niestety co "bardziej cwani" sprzedawcy stwierdzą, że towar się mieści w specyfikacji, a takowej często po prostu nie ma. Sposobem na to jest kupno sprzętu z papierkiem, niektórzy sprzedawcy coś takiego oferują, np https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c288_High-End-TS-CF-APO.html 

 

Tak mam APS-C i już patrzyłem w teleskop-express. Właśnie espirty mają certyfikaty. 

A jak jest z tym flattnerem, brać taki dedykowany ale 1.0 co nie zmienia ogniskowej skoro nie mam pełnej klatki? W sumie to jeszcze powinno zwiększyć....

Gdyby trafiła się okazja kupić Takahashi jak pisał @wessel, to chętnie bym dołożył... Tylko ciężko trafić. Nikt nie sprzedaje dobrego sprzętu za często.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)