Skocz do zawartości

Wymiana O-ring w Lunt 50


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Ostatnio nie mogłem uzyskać obrazu z mojego Lunta 50. Przyczyną był brak kompresji w stroiku ciśnienia( Pressure-Tuner). Po wykręceniu pokrętła z tulei, i odkręceniu dekielka na którym jest nalepka z logo Lunt'a, trzeba wykręcić jeszcze widoczną śrubkę. Potrzebny będzie kluczyk imbusowy 2.5 mm. Po jej wykręceniu, zdjąłem obudowę, i zobaczyłem tłok z jednym, pierścieniem. Okazuje się, że fabrycznie  zakładają tylko jeden, i na drugim wgłębieniu. Do zdjęcia pierścienia użyłem drewnianego patyczka, zwanego wykałaczką. Następnie wyczyściłem pokrętło w środku, cylinder i wnętrze tulei w ethalonie, z pozostałości smaru. Nowe pierścienie i smar silikonowy zakupiłem w Bresser. Oba pierścienie i smar kosztował mnie niecałe 20?, z przesyłką. Hm...Cena dość wysoka, zwłaszcza za 5 gram silikonowego smaru. ? Tego smaru jest jak na lekarstwo, i wystarczy tylko na jedną wymianę. Założyłem na tłok dwa nowe pierścienie, i posmarowałem je minimalnie tym smarem. Gwint wewnątrz pokrętła, tuleję cylindra, oraz zewnętrzny jej gwint także. Założyłem z powrotem pokrętło na tłok, i wkręciłem śrubkę trzymającą tłok. Teraz najważniejsza czynność... Trzeba bardzo delikatnie, z wyczuciem nakręcić pokrętło stroika, na tuleję. Jaki będzie efekt tej wymiany, okaże się jak tylko pogoda na to pozwoli.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Edytowane przez KrisQ
  • Like 2

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, dzięki. Szkoda tylko że wcześniej nie znalazłem wątku w tym temacie. (albo źle szukałem) ??

Edytowane przez KrisQ
  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doczytałem o tym na CN jak dobrze pamiętam i potem eksperymentowałem. Lepsze efekty miałem z jednym oringiem. 

Ale część piszących twierdziła, że w ich Luntach było dobrze z dwoma.

Potem doczytałem aby co jakiś czas odpuszczać etalonowi czyli wykręcać zupełnie nakrętkę i po minucie nakręcić i stworzyć nowe ciśnienie. Robiłem to przed każdą nową obserwacją. Pomaga.

Teraz mam LS40 i szczerze mówiąc zakochałem się w pełnych Ethalonach  że strojeniem tilt.

 

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem okazje porównać strojenie i uzyskany obraz z założonym jednym i dwoma O-ringami. Z dwoma pierścieniami strojenie jest szybsze i ostrość pojawia się znacznie prędzej niż z jednym. Nie muszę wkręcać tulei aż tak głęboko, by obraz był ostry. Co do uzyskanego detalu, to nie zauważyłem różnicy w szczegółach.
Przy okazji dodam, że wnętrze tulei filtra B600, od strony ethalonu, wykleiłem czarnym flokiem. Tak samo zrobiłem z wnętrzem tulei 1,25/T2 kamery ASI 178 MM. Bardzo to zminimalizowało odblaski pojawiające się wokół obrazu Słońca w kamerze.

Edytowane przez KrisQ
  • Like 2

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)