Skocz do zawartości

Problem z ampglow.


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni nów skutkował dużą ilością zebranego materiału. W tym tygodniu zacząłem powoli przerabiać zebrany materiał i napotkałem na problem z jedną sesją. Mianowicie na czystym stacku wychodzi mi ponadprzeciętny amglow. Poniżej wrzucam porównanie dwóch obiektów. Na Andromedzie jak widać ampglow jest widoczny ale raczej standardowy. Na Kokonie jest po prostu masakryczny. Oba zdjęcia to czyste stacki jedynie potraktowane STF. Materiał zbierany w klatkach po 300sekund  maksimem i kamerką QHY183C (chłodzenie ustawione na -20oC). Porównywalna ilość materiału. Myślałem, że to może wina darków, więc zrobiłem je jeszcze raz (około 60). Wynik pozostał taki sam. Ma może ktoś pomysł dlaczego jest taka różnica?

1.thumb.jpg.96ebc67dae241b0c295a338f7f6b68f8.jpg

3.thumb.jpg.254c79a4f326009c741dfcaae7fb0144.jpg

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokon świeci słabiej niż M31, a przypuszczalnie Pix wyciąga sobie obraz tak, żeby obiekty były widoczne, więc proporcjonalnie na dolnej fotce AG widać bardziej, bo jest inaczej wyciągnięta. 

AG powinien całkowicie zniknąć po kalibracji - możesz dokładnie krok po kroku opisać jak kalibrujesz? Ile klatek, jakie operacje, w jakim sofcie. Darki i lighty muszą być dokładnie robione w takich samych ustawieniach - temperatura, czas, gain, offset i nawet USB traffic. A nawet niestety zdarza się, że wersja sterownika jest istotna, bo raz na jakiś czas QHY albo ASI sobie zmienia jakiś dżinks i nagle zaczynają się dziać cuda. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2021 o 19:44, jolo napisał:

Kokon świeci słabiej niż M31, a przypuszczalnie Pix wyciąga sobie obraz tak, żeby obiekty były widoczne, więc proporcjonalnie na dolnej fotce AG widać bardziej, bo jest inaczej wyciągnięta. 

AG powinien całkowicie zniknąć po kalibracji - możesz dokładnie krok po kroku opisać jak kalibrujesz? Ile klatek, jakie operacje, w jakim sofcie. Darki i lighty muszą być dokładnie robione w takich samych ustawieniach - temperatura, czas, gain, offset i nawet USB traffic. A nawet niestety zdarza się, że wersja sterownika jest istotna, bo raz na jakiś czas QHY albo ASI sobie zmienia jakiś dżinks i nagle zaczynają się dziać cuda. 

Macie rację z tym wyciąganiem przez STF, nie wiem dlaczego o tym wcześniej nie pomyślałem.

Jednak mimo wszystko jak Jolo napisałeś wydaje mi się, że AG powinien zniknąć po kalibracji (owszem kalibracja mocno go ogranicza ale nie całkowicie). Jeśli chodzi o sam proces kalibracji to przeważnie wrzucam wszystkie klatki w skrypt Pixa BatchPreprocesing i wszystko się robi automatycznie. Kiedyś wszystko robiłem sam krok po kroku czyli integrowałem biasy>kalibrowałem darki masterbiasem>integrowałem darki>kalibrowałem flaty masterdarkiem i masterbiasem> integrowałem flaty>kalibrowałem lighty masterflatem, masterdarkiem i masterbiasem> debayer lightów>alignacja lightów>integracja lightów. Staram się mieć nie mniej niż 30 klatek. Oczywiście darki i lighty robione dokładnie na tych samych ustawieniach. Wszystkie klatki zawsze zbieram Maksimem.

 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbierasz Maximem spróbuj też kalibrować Maximem. Pix ma różne super zaawansowane algorytmy i nie wiem czy jest ktoś, kto je wszystkie w całości ogarnia. Ale kalibracja to prosta matematyka i nie ma tu co kombinować. Na zlocie możemy przysiąść i spróbować rozwałkować temat - to weź ze sobą kompa i komplet materiału. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)