Skocz do zawartości

Czy okular SUPER i Super Plossl to to samo?


walhala1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jestem nowy na forum, jak również nowy w temacie astronomii.

Kilka dni temu dokonałem zakupu teleskopu Synta 10" na montażu Dobsona w sklepie internetowym Delta Optical.

Paczka doszła a w niej teleskop ale...

Wg. oferty sklepu ze strony internetowej miały być w zestawie dwa okulary: Super Plossl 10mm i Super Plossl 25mm. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się że w środku mam okulary Super 10 i Super 25 Wide Angle. Poczytałem, poszukałem i wyszło mi że to dwa rózne typy okularów zgadza się?

Super Plossl to okular z 5  elementami optycznymi i polem widzenia do 55 stopni, zaś umieszczony przez Deltę w mojej paczce Super to 3 elementowy Kellner z polem widzenia ok. 40 stopni, zgadza się?

Wychodzi że mimo iż w ofercie napisane było że do zestawu dodane będą okulary Super Plossl i kupując całość zapłaciłem m.in. za tego typu okulary to wrzucono mi gorsze (bo Kellnery są generalnie "słabsze" od Plossli zgadza się?) okulary Super. Sklep wiedział że ma do czynienia z amatorem po moich mailach i o ile każdemu może zdarzyć się pomyłka to dziwne wydaje się, iż dotąd świetny kontakt ze sklepem nagle się urwał gdy napisałem o sprawie okularów... to trochę daje do myślenia...

Proszę o radę i odpowiedz na moje w/w pytania odnośnie okularów, a także podpowiedz czy robić telefoniczny raban i odsyłać im okulary żądając Super Plossli, czy też dać sobie spokój bo różnica między tymi typami okularów i widzianym w nich obrazie jest do zaakceptowania?

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Syna (Sky-Watcher) od jakiegoś czasu (kryzys światowy i cieńcie kosztów) odeszła od dołączania w kicie  zwykłych Plossli sprzedawanych pod nazwą marketingową super Plossl o polu widzenia 52 stopnie.  Zastępując go niższym jakościowo Kellnerem o nazwie marketingowej "Super" by kojarzyło się dawnym kitem.  Okular  który posiadasz ma 52 stopnie i jest szerokokątnym Kellnerem.  Co do jego jakości niestety - odzwierciedla cenę. W teleskopie o światłosile poniżej 5, jakim jest synta 10" jest to więcej niż przegięcie. Zatem jest to taki dodatek zapchajdziura -byś powiedzmy wypróbował sobie teleskop.

Takie okulary sprawdzają sie w światłosiląch f10 i f12.....tycząc raczej ciemnych maczków i SCTków. Jasny Newton wymaga okularu o dobrej korekcji..który wiąże się już z określoną kwotą.

Jeśli to ta wersja?:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-autotracking-rozsuwany,d1647.html

to zobacz jak asekurancko dystrybutor wychodzi z opresji.. pisząc  w ofercie "okulary"

Generalnie nie masz co płakać nad rozlanym mlekiem.  Masz wymagający teleskop o dobrych parametrach. Musisz kupić okulary przynajmniej średniej korekcji i to na rynku wtórnym. Napisz jaką kwotą dysponujesz a my podpowiemy Ci co możesz kupić w tej cenie. Kity wystaw na giełdzie spokojnie pójdą po 40zł /szt

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to nie Delta, a producent wkłada okulary Super?

To po co Delta pisze że są okulary Super Plossl (przy mojej Syncie 10"tak jest) przecież to opis niezgodny z rzeczywistością i wprowadzający klienta w błąd!

Słyszałem że Super dodawane są do 8" ale że do 10" też eh...

Z drugiej strony brak odzewu ze sklepu to też niezbyt fachowe podejście, a słyszałem same superlatywy dotąd.

Problem w tym, że nowego okularu nie kupię sobie przez najbliższe pół roku (żona do dziś ledwo uporała się z ceną Synty... supernowa to przy tym nic;D) więc muszę na razie patrzeć przez to co mam a za jakiś czas będę celował w okular 6-7mm i 30-33mm .

Myślę że do tego czasu skonkretyzuję swój typ i podpytam Was na forum co do celności wyboru.

Dzięki za szybką odpowiedz.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę..

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-10-pyrex,d735.html

Słuchaj ...mówimy o dużym dystrybutorze -chyba największym kraju. Myślę,  że najnormalniej w świecie oferta ta nie została zaktualizowana na stronie . To starsza wersja synty. Oni dostają to z Chin i wsysają  pewnie w takiej formie w jakiej "żółty" im to pakuje. Myślę dzwoniąc do nich i wytykając pomyłkę pomożesz im (jeśli Ci się chce). Mimo wszystko Delta to moloch, który stawia raczej na elastyczną obsługę i dogodne i bezproblemowe warunki reklamacji niż szczegółową wiedzę na temat  konkretnego sprzętu!

Tam gdzie masz duży przemiał ..nikt nie bawi się w pierdoły w stylu "Kellner super" czy Super Plossl.  Kolego prawda jest mało kolorowa - jesteśmy społecznością niszowców.  Ot takich nieszkodliwych wariatów  :D  . Piszący na forach stanowią tylko cześć sprzedaży pasjonacko-komunijnej.  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie 10" kelnery to pomylka. Jak ktos w/g opisu kupowal plossle to powinni mu je dac niezaleznie co w paczce dostali. Taka jest zasada . Sprzet mozna zwrocic jako niezgodny z opisem , Moze kupic z rynku wtornego , wtedy na lepsze okulary starczy .

Plossle tez sa nie do tego typu telepa. :(

Synta 10 " to ciezke lustro w cienkiej tubie i w czasie uzytkowania tuba moze sie uginac - mialem taki przypadek. Bardzo czesta kolimacja pomagala lacznie z przekrecaniem LG - lustra glownego aby srodek LG pokrywal sie z srodkiem pajaka jak telep juz jest skolimowany. Najwygodniej kupic synte 8" , odpadaja problemy z kolimacja i Plossle pasuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak Zbyszku 8" a 10" to 1 może 2 Magnitudo więcej  zasięgu w oku  ;) Tuba 10" jest zwijana w rulon zatem sztywność przy ogniskowej 1,2m na Dobsonie DO WIZUALA!!!! niewiele się będzie różnic od 8". Przekleństwem będą niestety te (psia mać) Kellnery do  światłosiły f/4,7

Ale jeśli ktoś się w tej chwili decyduje na kupno teleskopu SW musi się liczyć z cięciami na dodatkach.  Taka jest kolej rzeczy - idziesz w pełną masówkę musisz być konkurencyjny cenowo. Telep jest godny uwagi.. okulary można wymienić!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta Optical to jednak rzetelna firma!

Dziś rano dzwoni kurier z paczką od nich, a w środku dwa okulary Super Plossl 10mm i Super Plossl 25mm. Nie wiem czy wczesniej była pomyłka, czy też dostali nową dostawę z okularami Super, ale z uwagi na to co mają na stronie postanowili wysłać mi zgodne z ofertą okularki Super Plossl-rzecz w tym że mam to co mieć miałem i to szybko (mail wysłałem do nich w piątek).Pozostaje tylko odesłać okularki Super i cieszyć się sprzętem.

Tak więc dobra opinia o tym sklepie nie jest przypadkowa i mogę ją z całą odpowiedzialnością potwierdzić!

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję że dostałeś z innego (starszego)  zestawu ;), ale zgodzę się DO robi wiele by zachować prestiż oraz opinię firmy bezproblemowej. Ciekaw jestem co dostaną następni w zestawach z białą syntą 10" ;) Czuję że będą zmiany na stronie sklepu :) Chinol naprawdę wkłada na Kellnery i nikt pewnie nie będzie dopłacał do Plossli.

Nie mniej jednak gratuluję, załatwienia sprawy. Wpadaj częściej pochwalić się choćby  swoimi obserwacjami.

Pozdrawiam Ignis

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HA HA a nie mówiłem  :D :D :D -jest zamiana! Pracownik odpowiedzialny za stronę powinien dostać po gaciach  :D

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-10-pyrex,d735.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)