Skocz do zawartości

NGC 7023-Mgławica Irys i jej otoczenie


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Pora rozruszać wizual. Wrzucam szkice których nazbierało się od czerwca ,kilkadziesiąt.

NGC 7023 (Mgławica Irys) klasyk znany wszystkim. Dobrze opiera się wszelakim filtrom, próbowałem ,Moon&Sky,CLS,UB,Olll, ale najlepiej prezentowała się "sote". A jednak , poddała się w końcu, LRGB CCD B Baadera(interferencyjny niebieski), ukazując swoje piękno i piękno swojego otoczenia.

 

irys.jpg.3611415810f1e677ff1f0dee1f9df9e6.jpg

1699823322_iryscom.jpg.c8dd5a4c9c987b5323f4762f1fdbc629.jpg

Pozdrawiam Irek.

  • Like 9

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O panie, takie tu rodzynki umieszczasz!. Szkoda, że takie zainteresowanie znikome.

Pięknie wyciągnąłeś detal na obydwu szkicach, takiego Irysa w szerokim polu jeszcze nie widziałem. Pewnie to zasługa sprawnego oka i tego filtra. Napiszesz coś o nim więcej? Na jakich obiektach spisuje się najlepiej?

ps już nie mogę doczekać się powrotu do wizuala. Mógłby się Pablito nieco pośpieszyć...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne szkice!

Wizual niestety powoli umiera na wszystkich forach, wstawiłem kilka dni temu link do zestawień, które przygotowałem. Było tam też zestawienie Mgławice/Filtry i przeszło bez echa ?

Natomiast obserwowałem Irysa w tym roku  w Taurusie 600 przez przypadek ponieważ szukałem innego obiektu.  Pomiar SQM-L dał wynik 21,55 mag/arcsecond?.

Opis z tamtego wieczoru "Leciałem od pięknie widocznego Irysa, naprawdę pokazał ładne kłęby pomimo, iż nie eksperymentowałem z żadnymi filtrami, żeby próbować wyciągnąć więcej, gdyż śpieszyłem się do celu. Teraz z perspektywy wczorajszej nocy żałuję, że nie poświęciłem Irysowi więcej czasu. Dzisiaj sprawdzając relacje ze starych obserwacji okazało się, że nigdy wcześniej go nie obserwowałem. Trochę zaniedbany obiekt w obserwacjach, ale w małych teleskopach pewnie dość trudny do wyciągnięcia"

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Napiszesz coś o nim więcej? Na jakich obiektach spisuje się najlepiej?

Dopiero testuje,jak na razie dobrze spisuje się na niektórych planetarnych (zwłaszcza tych niebieskich),wyciąga niektóre galaktyki LSB (słabej jasności powierzchniowej), jak ogarnę temat to jakiegoś posta wypocę.

11 godzin temu, Setaarius napisał:

Wizual niestety powoli umiera na wszystkich forach, wstawiłem kilka dni temu link do zestawień, które przygotowałem.

Na tym forum jeszcze dycha, myślę że to jakiś zastój ,"białonocno-wakacyjny". Wizual nie wymiera tylko ,ludziom się pisać nie chce, stagnacja jakaś? Jak można zauważyć , wygasła prawie całkowicie aktywność kilkunastu osób ,ściśle związanych z tematem wizuala na tym forum...Sam muszę uderzyć się w piersi, bo w zasadzie od wakacji dopiero teraz coś wstawiam... Trzeba przywrócić do życia "Obiekt tygodnia" przy którym naprawdę napracował się @lukost,zanim przeszedł na "ciemną stronę",nie można zaprzepaścić jego wysiłków.

Szacun! dla twoich tabel zestawień, myślę że ludzie będą z nich korzystać.

PS.

Jeżeli wena mnie nie opuści ,postaram się utrzymać tutaj wizual ,choć miałbym to robić sam...

 

Edytowane przez Erik68
  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Erik68 napisał:

Jeżeli wena mnie nie opuści ,postaram się utrzymać tutaj wizual ,choć miałbym to robić sam...

"Nie bój nic!"?

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Erik68 napisał:

myślę że to jakiś zastój ,"białonocno-wakacyjny"

Jest zastój białonocno-wakacyjny, jesienny, świąteczno-noworoczny, a jak jeszcze doliczysz łysego i brak pogody to już niewiele zostaje ?

A wracając do tematu, tak czytam i na CN używają tego filtra do obserwacji mgławic IFN i LDN a nawet ramion spiralnych i innych słabizn w stylu Simeis 147 ? Ma bardzo szerokie zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MichalKaczan napisał:

A wracając do tematu, tak czytam i na CN używają tego filtra do obserwacji mgławic IFN i LDN a nawet ramion spiralnych i innych słabizn w stylu Simeis 147 ? Ma bardzo szerokie zastosowania.

Hehe ,kierując się właśnie tymi postami(CN) kupiłem  filtr.?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe....a ja kierując się tym co Erika68 widział na CN kupiłem dwa refraktory, żeby wyłuskać subtelny detal na planetach?

  • Haha 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)