Skocz do zawartości

IC 5146 Kokon


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni nów był łaskawy jeśli chodzi o warunki. Jednym z obiektów na który przeznaczyłem dwie noce jest mgławica emisyjna IC 5146. Kokon znajduje się na końcu ciemnej mgławicy Barnard 168. Na stacka złożyło się 98 klatek po 300 sekund każda. Klatki skalibrowane biasami, darkami i flatami. Za zbieranie materiału odpowiada Maksim DL, a cała reszta była wykonana w Pixinsight. Sprzęt łapiący fotony to TSQ80APO oraz kamerka QHY183C. Ostatnio stanąłem w miejscu z obróbką i prosiłbym o konstruktywną krytykę.

 

IC5146Vol1.thumb.jpg.52cc1b1aad54ebcc41b6d3ddece643ce.jpg

 

 

  • Like 8

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nieźle, ale kurczę tyle materiału i mimo to spory szum pozostał. Przy tej ilości klatek chyba nieco bardziej widoczna powinna być ta delikatna otoczka wokół zasadniczej części mgławicy, ale tu będę się wymądrzał jak sam zrobię zdjęcie w tej skali. ? Ogólnie fajna praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych okolicach, gdzie jest takie mrowie gwiazd można nieco bardziej odszumiać, bo gwiazdki maskują artefakty po odszumianiu.

Masz Pixa, spróbuj zrobić tak: Script>Utility>Dark structure enhance ale z parametrem DSE parameters > Amount nie więcej nić 0.25. Możesz sprobować powtórzyć, ale uważaj żeby w miejscu Barnarda nie zrobiła się czarna dziura. Potem Morphology > erosion( minimum) z parametrami iterations-5 , amount- 0.05 size 25 elements ( bez maski). Porównaj gwiazdki przed i po ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

W tych okolicach, gdzie jest takie mrowie gwiazd można nieco bardziej odszumiać, bo gwiazdki maskują artefakty po odszumianiu.

Masz Pixa, spróbuj zrobić tak: Script>Utility>Dark structure enhance ale z parametrem DSE parameters > Amount nie więcej nić 0.25. Możesz sprobować powtórzyć, ale uważaj żeby w miejscu Barnarda nie zrobiła się czarna dziura. Potem Morphology > erosion( minimum) z parametrami iterations-5 , amount- 0.05 size 25 elements ( bez maski). Porównaj gwiazdki przed i po ?

Dark structure próbowałem już wcześniej i różnica jest tylko na mgławicy. Po podwójnym zastosowaniu środek wygląda już nienaturalnie.

                                                                 Bez skryptu DarkStructureenhance                                                                                                                                    ze skryptem DarkStructureenhance

11.jpg.aceed7b621d0cba2c8915cc03a077291.jpg22.jpg.a0f6ddd2c74862180831eaffd3175b62.jpg

 

Morphology stosowałem tutaj już dwa razy z maską na gwiazdach. Za twoja radą zastosowałem jeszcze raz bez maski. Delikatnie wygasiło gwiazdy, ale dużej różnicy nie widzę.

 

IC5146vol3.thumb.jpg.514942f9363c5ef6f8dcbe0075f78625.jpg

 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

Jest róznica. Darrk structure enhance tylko na Barnardzie, nie na Kokonie, zapomniałem napisać ?

hmmm z maską tylko na Barnardzie? Nigdy nie próbowałem robić maski na ciemną mgławicę. Muszę się douczyć w tej kwestii.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po kilku dniach oglądania tutoriali i stworzeniu kilku jak nie kilkunastu różnych wersji postanowiłem odpocząć od tego materiału. Na dzień dzisiejszy to maks na co mnie stać.

 

IC5146vol5.thumb.jpg.e13e1d341b9ddb9e8243399b23406ffb.jpg

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

NIestety, strona megawrzuta jest rozpoznana jako zagrożona trojanem.

Oki zmieniłem stronkę:

https://easyupload.io/55ioye

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2021 o 21:51, wessel napisał:

Troszkę na szybko, bo wnuczki przeszkadzają. VdB 147 też widać ?

Szkoda tej części kadru zapapranej zaświetleniem ( brak biasa?) , musiałem obciąć.

Jak na taką ilość materiału to jest trochę zbyt dużo szumu. Jakie niebo miałeś?

Pisałem o tym zaświetleniu w innym wątku. Nie wiem czemu ono tak wyszło. Klatki kalibracyjne wszystkie były.

Według lightpollutionmap niebo na poziomie Bortle 5.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)