Skocz do zawartości

Ethos czy UWA


lynx79

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem nieco zmodyfikować swój zestaw.

Jako, że poszukuję coraz lepszego sprzętu, a na razie większe lustro nie wchodzi w grę to wybór padł na zmianę okularów.

Jako, że posiadam aktualnie okulary UWA od Meade, wybór może być tylko jeden ;) Ethos.

Kolejna sprawa to chciałbym zmniejszyć ilość noszonego ze sobą szkła. 

Zamiast 7 okularów UWA - 3 - 4 Ethosy (raczej 3).

Myslałem nad ogniskowymi 6, 10, 17 i ew 24 UWA. 

Alternatywnie 4,7; 8, 13, 21.

I tu mam do was pytanie. Czy warto zmieniać moje okulary na Ethosy. Pole 100 st robi wrażenie. 

Obserwuję głównie w małym mieście koło 100 km od Warszawy - niebo mimo wszystko raczej ciemne.

Na cel biorę obiekty US, jasne DS, ciemne nie zawsze mogę znaleźć. Teleskop to ten co w stopce 203/1000.

?Spotkałem się z opinią, że Ethosy są niewygodne i nie najlepiej skorygowane, nie nadają się do planet. Janusz Płeszka zmieszał je z błotem i polecił LVW, bądź NLV  ::) (do planet).

Jeśli bym zmieniał okulary, to oczywiście Meade trafią na giełdę.

 

Jak jest osiowością patrzenia (fasolki), ER i komfortem obserwacji w Ethosach.

Pomożecie?

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie nie znam się na Ethosach, pamiętam, że testowane przeze mnie Naglery nadawały się do planet niespecjalnie. Jednak świadomość, że planeta może płynąć od diafragmy do diafragmy 100 stopni  dobrze skorygowanego szkła  zapiera dech w piersiach! Do planet to jednak najlepsze jest orto!  Niepodrabialna kreska 8) . Niestety orto to mały ER i pole.  Przyjemne obrazy planetarne dawał Pentax Xl 5,2mm  -Mars wyglądał w nim bombowo!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ethosy.

Swietne okulary o wspanialej korekcji. Mialem 13mm i bylem pod wielkim wrazeniem. Tak jak nadmienil Ignis to nie sa szkla do planet. Ja rowniez do planet polecam ortho. Nie do pobicia.

Wracajac do ethosow. Nie spodziewaj sie ,ze zobaczysz cos wiecej czy zdecydowanie lepiej w porownaniu z tymi okularami ktore obecnie posiadasz. Uwazam ze UWA - biorac pod uwage cene do jakosci sa swietne. Napewno nie tak dobre jak ethosy czy naglery,ale to wciaz porzadne szkla. Dwa razy zastanwilbym sie zanim zrobilbym ten ruch. Zwaz na to ,ze sprzedajac UWA sporo stracisz. Nie wiem w jakich cenach je kupowales ,ale obecnie chodza one na gieldach dosc tanio. Sprobuj moze zainwestowac w jednego ethosa na poczatek i sam sie przekonasz czy warto :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem też po cenach "tanio", bo wszystkie mam z USA :) więc raczej za dużo nie stracę.

Oczywiście, że na początek kupię jednego Ethosa - tylko właśnie zastanawiam się czy warto w ogóle inwestować w nie i jakie kupić ogniskowe.

Mam dość jasny teleskop i nie powiem, UWA radzą sobie bardzo dobrze, choć pewne rzeczy mnie w nich nieco denerwują - np mniejszy od podanego w specyfikacji ER. Nie mam z pewnością rzęs długości 15 mm, a zdarza mi się gdy chcę obejrzeć całe pole 82 st przeczochrać nimi po szkle. Kolejna sprawa, to jednak wymagają one osiowego patrzenia i o ile dla mnie to nie jest problem, to rodzina i znajomi, którzy ze mną dadzą się zaciągnąć na obserwacje nie zawsze potrafią sobie z tym dać radę ("widzę ciemność")

Dlatego szukam czego co wybacza błędy patrzenia, a zarazem będzie docelowy uniwersalnym okularem, który za równo da mi dobre obrazy przy planetach, jak i przy DS. ER dla okularników wskazane (ja nie nosze okularów, ale cała rodzina tak).

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, krótki ER w Meade czy ES potrafi dokuczyć. O dziwo bardziej niż w ortho. Pewnie dlatego, że w ortho soczewka oczna jest mniejsza i nie szorujemy po niej rzęsami.

Jeśli chodzi o "rozrzut" ogniskowych to różnice w powiększeniu między kolejnymi okularami powinny być w okolicy 70-100x (pamiętając o pożądanej źrenicy) więc spokojnie wystarczą 3-4 okulary. Oczywiście to sprawa indywidualna :)

Co do Ethosów. Miałem okazję patrzeć przez 13mm. ER, mimo że krótki był na pewno większy niż w ES 14mm 82*. W ES jeździłem rzęsami po szkle a w Ethos-ie nie. Obraz o klasę wyżej (kontrast i punktowość gwiazd). Gdybym miał ciśnienie na takie fanaberie to brałbym Ethosa bez zastanowienia ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie czuję kompetentny by recenzować okular bo mam za małe doświadczenie w tej kwestii. Mogę go tylko porównać pod względem wykonania bądź komfortu obserwacji. Znając szczęście nowego sprzętu to na naprawdę dobre warunki poczekam do wiosny. Wczoraj tylko szybki przegląd czy działa (dzień i wieczór - akurat łysy świecił).

Pierwsze wrażenie (porównuję do Meade S5000 UWA/SWA, NLV)

- Duży, choć myślałem, że będzie większy (Meade UWA 30 jest dużo większa)

- Niezbyt ciężki (mniej niż 0,5 kg) - daleko mu do Meade 30 czy nawet 24.

- Wykonanie bardzo dobre, choć nie ukrywam, że pierwsze wrażenie lepsze zrobiły Meade SWA/UWA

- Totalna porażka to muszla oczna - pierwsze co niechcący zrobiłem to ją zdjąłem, aby ją wywinąć trzeba bardzo delikatnie to robić.

- Obraz za to wynagradza wszelkie niedociągnięcia - pole 100 stopni można bez problemu objąć wzrokiem, widać diafragmę ostro, bez żadnego kolorku przy brzegu. W meade czy NLV był delikatny fiolecik i nieostrość przy samym brzegu (UWA).

- Brakuje trochę wykręcanej muszli ocznej z SWA/UWA meade, ale ER jest na wygodnym dla mnie poziomie choć tę odległość z racji braku muszli trudniej utrzymać.

- Na razie nie miałem problemów z osiowością patrzenia, więc okular jest chyba mniej na to wrażliwy niż UWA/SWA.

- Pole w porównaniu do NLV - jak studnia do całkowicie otwartej przestrzeni

- Kontrast - najlepszy miał NLV

 

tyle na szybko. Szczegółowe testy zostawiam  starym wyjadaczom.

  • Like 2

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja Choosing Your Eyepieces by Al Nagler, może być instrukcja od Paracorr lub Powermate, instrukcja samego Ethosa (np. 17mm), mała zielona wstawka na temat Dioptrx (korektor astygmatyzmu oka), hologram, gruba folia na okular, folia bąbelkowa do owinięcia, dwie białe wypraski z pianki i dwuczęściowe pudełko - w środku białe, na zewnątrz czarne.

 

Ilość soczewek (a jest ich dużo) też musi być odpowiednia. Jeśli na tulei masz ślady od jednośrubowych zacisków z poprzedniego stulecia, to znaczy że  był używany na zlotach.

 

Edit: Najważniejszą częścią może być formularz rejestracjii (tylko w USA) Ethosa. W 21 i 17mm coś takiego było, w krótszych ogniskowych nie pamiętam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie brak piankowej wypraski, oryginalnej zatyczki mniejszej, śruby do 1,25.

dfbe7ae654a88b9em.jpg

Porównanie 10 z Astroshop i 6 z Delty.

 

Napisałem Do nich maila - zobaczę co odpowiedzą, gąbkę w pudełku muszę mieć, bo nie toleruję obijającego się w pudełku okularu.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa zakończyła się zwrotem okularu do Delty. Jutro wysyłam paczkę (odstąpienie od umowy) i czekam na zwrot pieniędzy. Szkoda, że tak wyszło. Miał to być pierwszy zakup sprzętu do teleskopu (poza lornetką) w kraju. Wyszło jak wyszło. Następny okular jedzie do mnie już z Astroshop (Niemcy). Poczekam na zwrot pieniędzy i poszukam 6 gdzie indziej.
Wolę pełen zestaw niż rabaty i kombinowanie.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)