Skocz do zawartości

Słoneczny słup


Rekomendowane odpowiedzi

Słoneczny słup, widoczny tuż po zachodzie Słońca 2013-12-22. Foto. Aparat Canon A580. Kiedy oglądam to zdjęcie, co zrobiłem, przypominają mi się dwie smugi w Ameryce, kiedy to w rocznice zamachu na WTC widniały podobne tylko były dwie i innym kolorze. :)

Niezła robota Paweł.   tutaj też mam kolekcję różnych form chmur ale przyznam że twoje zdjęcie jest zjawiskowe . Wczoraj był leniwy świąteczny dzień  i tak sobie przeglądałem moje fotki zgrane na płyty DVD z poprzednich lat i odkryłem zapomniane letnie zdjęcie chmur które ukazuje podświetlenie słońca z cieniami fotka  to 08.08 2007 szkoda że zrobiona  tylko telefonem komórkowym.

post-641-0-54916800-1388059056_thumb.jpg

post-641-0-73322500-1388059307_thumb.jpg

  • Like 7

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - Ciekawe zjawisko...

 

Przemo - czy przy tych fotkach robiłeś coś suwaczkami? (obrabiałeś?)

Wiesz co nie przypominam sobie teraz nic nie robiłem . Fotki są z 2007 roku .Wchodząc we  właściwości to plik wydaje się być nominał . He wiem że  opalałem się na działce i byłem ciekaw co mi przeszkadza w opalaniu jak zobaczyłem tego potwora to od razu pstryk pstryk pstryk he heh ;D

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś było podbne zjawisko tylko coś mizerne.

post-1409-0-14088000-1388062133_thumb.jp

 

post-1409-0-44689300-1388062135_thumb.jp

  • Like 3

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zasłaniało tylko powietrze było nie czyste, co więcej, kiedy zobaczyłem, że słup słoneczny się pojawił chwyciłem za aparat pobiegłem zrobić zdjęcia, w tym, że nie trwało to zjawisko długo, zadymienie z kominów, które unosiło się nad moją miejscowością, zrobiło swoje, ale cieszę się, że udało mi zrobić zdjęcia, widziałem kilka słupów słonecznych, ale ten był gigantycznym takiego wielkiego nie widziałem, żeby aż tak promienie słoneczne wysoko były. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Post tranoxa przypomniał mi zdjęcie, które zrobiłam w maju na wycieczce w Warszawie-słup słoneczny o zachodzie, choć nie tak imponujący jak ten powyżej :D

post-2939-0-23122100-1410888510_thumb.jp

  • Like 7

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim sprzętem fotografowaliście swoje słupy,ale o wiele lepiej wychodzą przy cofniętej ekspozycji o -1EV.Focąc słup słoneczny miałem przez przypadek włączoną funkcje bracketingu i własnie ta z wartością -1EV dała najlepszy obrazek,myśle że dzięki ciemniejszemu tła nieba.Spróbujcie w przyszłości,nie zaszkodzi mały eksperyment.

Fotki fajne i trochę wam zazdroszczę,ja od długiego czasu nawet zwykłej tęczy nie mogę trafić,a co dopiero takie frykasy.

Pozdrawiam :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Dzisiejszy słup słoneczny z godziny 15.48,z Częstochowy.

  f 8.0  1/125s.  iso 80 25mm mnożnik ogniskowej x 5 z groszem.Nie zawsze,a raczej rzadko mam z sobą lustrzankę więc zmuszony byłem użyć taniutkiego kompaktu Cannona Power Shot SX 150 IS.z którego coś się da wycisnąć.Zdjęcie prosto z matrycy,jedynie zmieniony rozmiar i waga.

Robiąc fotkę nie zwróciłem uwagi na zanieczyszczenie szkła które dało widoczny artefakt na środku zdjęcia za co przepraszam.

post-1011-0-25959100-1415894648_thumb.jp

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

pięęęękny słup dziś dość długo było widać ok. godz 7:30 w Poznaniu. Pierwszy raz widziałem- z 10 minut się wpatrywałem :)

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 5 miesięcy później...
15 minut temu, lukost napisał:

Paweł, zdjęcie fajne, ale to nie jest słup słoneczny. ;)

Z pod palców na klawiaturze mi to wyjąłeś - powtórzę jednak - Paweł to nie słup słoneczny, przejrzyj poprzednie fotografie... A szczególnie swój pierwszy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup słoneczny czy też nie słoneczny, w sumie, smuga po samolocie też nie było, bo nie wiem widziałem kilka słupów słonecznych, zawsze były proste, i bardziej kolorowe, jak ta smuga co widać na zdjęciu, Słup słoneczny

zjawisko optyczne w atmosferze polegające na ukazaniu się kolumny świetlnej. Zjawisko powstaje w wyniku odbicia światła nisko położonego Słońca lub innego źródła światła od poziomych powierzchni uporządkowanych swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu.

Jeśli powstanie to najłatwiej jest go zaobserwować tuż przed wschodem Słońca lub tuż po jego zachodzie. Przybiera wtedy formę świetlnej kolumny, na ogół zabarwionej czerwonawo, przemieszczającej się wraz z ruchem Słońca pod horyzontem. Gdy Słońce jest ponad horyzontem często mogą towarzyszyć mu także parhelia.

Niech Wam będzie że to nie słup słoneczny.Blush

Ale ten cień przemieszczał się wraz zachodzącym Słońcem zanikł na początku był prosty do góry cień potem chmur przybywało i tak się światło odbiło, że wyszedł taki cień. No cóż słupów u mnie koło domu nie brakuje:)), a linii jak by chciał to by było, co na złom dać.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku Twój to cień -  czego ?????  Luknij proszę na te fotki z linku - to musi być wyraźne światło - odbite światło w kształcie słupa (kolumny) pochodzące od Słonka, czy to z jego widocznej tarczy czy zakrytej chmurami czy horyzontem - zresztą sam to podkreśliłeś w cytacie ,,Przybiera wtedy formę świetlnej kolumny, na ogół zabarwionej czerwonawo, przemieszczającej się wraz z ruchem Słońca pod horyzontem."  https://www.google.pl/search?q=słup+słoneczny&biw=1440&bih=805&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjSkeGOhvXNAhVLwBQKHQVgABEQ_AUIBigB

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cień ... chmury, wierzchołka góry na horyzoncie, komina elektrowni lub jakiejś innej "przeszkody". Jesteś w stanie wyjść wyżej np. na dach lub pobliskie wzniesienie i zrobić zdjęcie horyzontu za tymi drzewami?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)