Skocz do zawartości

Jak zacząć obserwacje nieba ? Garść praktycznych porad.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Wydawało mi się, że na naszym forum są już niemal wszystkie informacje dla stawiających pierwsze kroki w astronomii amatorskiej... jednak tak mi się wydawało :-[

Alien na wigilijnej służbie śledząc dyskusję w jednym wątku znalazł jeszcze jedną pomocną wskazówkę autorstwa Adama Derdzikowskiego.

Zamieszczam ją w formacie pdf. - może przyczyni się do przybliżenia podstaw wiedzy naszego pięknego hobby :)

Zapraszam do pobrania. Jak-zacząć-obserwacje-nieba-garść-praktycznych-porad.pdf  *

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kolejny załącznik, którego "nie można odnaleźć"...

Mam zarchiwizowany - Proszę :) Jak-zacząć-obserwacje-nieba-garść-praktycznych-porad.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...
24 minuty temu, kiwer5 napisał:

Link nie działa, masz jeszcze jakis ? Chcialbym sie dowiedziec o podstawach.

Szanowny Kolego witaj na FA :)
Działa - wystarczy kliknąć na niego, post wyżej nad twoim i wedle życzenia albo się otwiera natychmiast, albo możesz go sobie pobrać - miłej lektury :)

P.S. W poście zaczynającym temat również.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy obserwacje można przeprowadzać za pomocą stellarium w czasie rzeczywistym dzięki GPS?

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Baton, wysoko postawiłeś poprzeczkę przez takie sformułowanie pytania ale spokojnie, chyba jestem odpowiednio nastrojony żeby spróbować udzielić Ci odpowiedzi. Jeżeli masz na myśli wykorzystanie programu Stellarium do wizualizacji aktualnego położenia gwiazd na niebie w lokalizacji, w którek aktualnie się znajdujesz, a która to lokalizacja przekazywana jest do prgramu Stellarium z urządzenia odbierającego sygnał GPS to oczywiście, że można. 

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to przełożyć na to co widzę gałami na niebie? Moja "wiedza" to gapienie się  w łysego przez Bressera 10x50 jak jest pełnia :)

Zastanawiam się nad kupnem MAKa tylko nie wiem, czy narazić starczy 102 EQ, czy odrazu uderzyć w MAK127, tylko czy jestem w stanie na tą chwilę je wykorzystać z moją "wiedzą".

Może na razie wziąć 102kę, jakby nie patrzeć jest o połowę tańsza od 127?

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zamawiasz pogodę między 12 a 16 sierpnia, najlepiej wyjeżdżasz za miasto aby światła nie psuły widowiska i gapisz się od zmierzchu do świtu w północno wschodnie niebo - ot cała recepta :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać że w tym roku podziwianie Perseidów przynajmniej podczas maksimum będzie utrudnione.

Księżyc swoim blaskiem będzie skutecznie psuł to widowisko. Warto zatem obserwować na początku sierpnia.

Leżak na jakiejś łące z dala od świateł miejskich, jakiś kocyk, odrobina szczęścia i można się napawać Perseidami ile wlezie.

Wiem z własnego doświadczenia że przez cały sierpień lata ich od groma. Najlepiej poczekać do późnych godzin nocnych 1-2ga wtedy Perseusza mamy już dość wysoko na niebie.

Życzę udanych obserwacji.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)