Skocz do zawartości

Moje wypociny z XXII Zlotu w Zatomiu ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, oczywiście, że to są cropy, i to spore ? Canon 4000D ma piksel 4,3 um, z ogniskową 135 mm daje to skalę ok. 6,5 arcsec/px. Nie napisałem tego od razu, bo dla mnie jest oczywiste jaką mam skalę, a założyłem, że w razie czego każdy sobie policzy, skoro podałem jaki aparat i ogniskową używam. Przypuszczam, że przy Messierach jesteście przyzwyczajeni do dłuższych ogniskowych, i ciekaw jestem, czy wesselowa uwaga o nieostrości nie wzięła się właśnie z tego ? Obrazki dałem w rozdzielczości natywnej, bez resize'u, więc jest ok. 6,5 arcsec/px - tylko crop jest taki, żeby Andromeda była we w miarę sensownym kadrze. A pozostałe obrazki scropowałem "accordingly" ?

Odpowiadając na ewentualny zarzut, że gdzie się porywam na takie maleństwa z taką skalą - tak, wiem, że skala jest zbyt mała, żeby pokazać detale, ale tak się składa, że wszystkie moje teleskopy od pół roku są na serwisie u Tomka Piwka w SerwisieAstro. Więc w końcu, z braku laku, zacząłem focić tym co miałem pod ręką - a miałem akurat Samyanga 135 mm. Skonfigurowałem sobie wygodny zestaw z ASIair, guiderem i red-dotem, który to zestaw mieści mi się prawie w kieszeni, powiesiłem to na EQ3-2 i lecę z tematem, ucząc się ile się da ?

Przyznaję oczywiście rację wszystkim, którzy piszą, że te moje fotki z Zatomia są wyprane z koloru - tak mi wyszło przy rozciąganiu, sam się zdziwiłem, że takie blade, no ale skupiłem się głównie na tym, żeby nie było zbyt zielono (zielone gwiazdki to moja zmora od dawna, prawdopodobnie z powodu tego rozjechania ostrości w RGB).

Dzięki za wszystkie uwagi - prace nad fotkami trwają ? A na XXII Zlocie w Zatomiu było super - piszę to jeszcze raz, bo naprawdę mi się podobało ?

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, trochę posiedziałem nad M31, zrobiłem dwie wersje - jedna po prostu rozciągana w kolorach, druga rozbita na L (wziętą z G) i RGB (wzięte z RGB), zmieszane razem jako dwie warstwy trybem HSL Colour w GIMPie. Workflow w obu przypadkach bardzo podobny, to znaczy rozciągnięcie levelsami, lekkie wyrównanie poziomów, dodanie saturacji (ok. 1,2 - 1,5 suwaczkiem Scale), ściągnięcie w lewo czarnym suwaczkiem, i od nowa. W warstwie L dałem po drodze lekkie zmniejszanie gwiazd filtrem Distort - Value Propagate, a na koniec rozciągania jeszcze delikatny Unsharp Mask. Procesy rozciągania nie były identyczne, bo widać lekkie różnice w jasności jądra galaktyki - wersja LRGB jest nieco bardziej kontrastowa. Co zauważyłem to to, że przy rozciąganiu wychodzi bardzo szeroki histogram B, w porówaniu do R i G. Pierwszy raz obserwuję taki efekt, i nie wiem z czego może wynikać (zwykle, pod bardziej zaświetlonym niebem, najszerszy jest R, zwłaszcza jeśli jest gradient od LP). Na finalnych fotkach tego szerokiego B nie widać, bo go zwęziłem levelsami. Ale coś z tym zatomskim niebem jest, że histogram B wychodzi szerszy niż we wcześniejszych moich fotkach... No tak czy siak wyszło jak wyszło, pierwsze koty za płoty ? Tym razem wrzucam niemal pełne kadry, z tylko lekkim cropem, żeby było jasna jaka jest skala ?

M31-C4000D-iso800-135mm-f5-130x120s-stretched-jasny.thumb.jpg.49de77b9f97f518ae98e757cb83a6604.jpg

 

M31-C4000D-iso800-135mm-f5-130x120s-stretched-jasny-LRGB.thumb.jpg.8bd4796ad4218f33b3598ce061dfa6b5.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz :

- czerwony gradient w obu wersjach, wygląda trochę jak źle skorygowany flat

- w drugiej wersji wystaje RGB spod luminancji z prawej strony i od góry. Jak to możliwe????

- wylazło mocno niesymetryczne halo na niebieskich gwiazdach...

No ale jest progres! Cytując "klasyka" - Alleluja i do przodu ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)