Skocz do zawartości

IC 342 Ukryta Galaktyka


Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam galaktykę spiralną IC 342 w gwiazdozbiorze Żyrafy. Obiekt ten nazywany jest ?ukrytą galaktyką?, ponieważ jego sąsiedztwo z równikiem Drogi Mlecznej powoduje, że jest częściowo zasłonięty pyłami. Gdyby nie ten fakt galaktyka byłaby widoczna gołym okiem, a jej rozmiary kątowe wyniosły by od ? do 2/3 tarczy Księżyca w pełni. Częściowe zasłonięcie pyłami utrudnia również precyzyjny pomiar odległości od Ziemi, który obecnie szacuje się na 7-11 mln lat świetlnych.

Źródło: Wikipedia

Zdjęcie wykonane na zlocie FA w Zatomiu w dniach 7-10.10.2021.

Sprzęt: TS APO 86 SDQ, QHY 168C + UV/IR-Cut Baader, HEQ5

Ekspozycja: 50x600s

Obróbka: APP, PS CC

 

IC_342-session_1_session_2_session_3-mod-lpc-cbg-St.thumb.jpg.db6381c59792d381d3da518662583c9c.jpg

  • Like 7

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał! Nareszcie zdjęcie tej galaktyki w "naturalnych" barwach, a nie kolejna wersja artystyczna.

Galaktyki spiralne przysłonięte pyłem Drogi Mlecznej zostają "obdarte" przez absorpcje z barwy niebieskiej, i to im mocniejsze zapylenie tym więcej żółci i czerwieni. Efekt ten, można łatwo zauważyć w wizualu ,stosując do takich obiektów filtr j.żółty No8, który wyciąga je z tła i rozjaśnia (stosuje taki trick od lat 90).

Więcej na : https://ned.ipac.caltech.edu/level5/Sept11/Buta/Buta15.html

Edytowane przez Erik68
  • Like 1
  • Thanks 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Przysiadłem do tematu od nowa i tym razem potraktowałem gwiazdy mniej surowo. Dodatkowo bardziej zdesaturowałem tło, żeby przypominało Kosmos...

Zniosę każdą krytykę?

 

IC_342-session_1_session_2_session_3-mod-lpc-cbg-St-v2.thumb.jpg.bf885e264744959ec698a64d832b7b2d.jpg

Edytowane przez cyberboss
  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Zmartwię Cię - jest tak samo o ile nie gorzej. Możesz gdzieś wystawić stacka? Może znajdę chwilę czasu i podłubię...

Surówka tutaj:

https://1drv.ms/u/s!Aufp-EFGLb4ZkJdCwq13ZYihMAZ9fA?e=yNbfhe

Gwiazdy zmniejszam stosując filtr minimum w PS. Może jest jakiś bardziej wyrafinowany sposób?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się spodoba to napiszę krok po kroku co zrobiłem. Może być potrzebny jeszcze balans kolorów, bo chwilowo obrabiam na laptopie bo duży zestaw przenoszę do innego pokoju i monitor wzorcowy mam wypięty.

Acha, materiał generalnie nie grzeszy ostrością ?

10.thumb.png.6b9004eb6ec0d963f786d0249e0fdaaf.png

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Widać zasadniczą różnicę - ja ciągnąłem materiał ponad miarę!

Super wsyszło. Krótkim tutkiem jestem jak najbardziej zainteresowany.

Z ostrością rzeczywiście miałem problemy, sporo klatek poszło w ogóle do kosza. To jest ogólnie moja pięta achillesowa, nie wypracowałem jeszcze ostatecznego rozwiązania i ostrzę na Bahtinova...

Edytowane przez cyberboss

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działania:

- crop brudów

- crop do końcowego kadru, bo obrabianie obrazka mającego pierdyliard pikseli ( 9600 w szerokość?) to nie na moje nerwy

- kalibracja koloru

- delikatne wyciągnięcie krzywymi, na tyle aby histogram "odkleił" się od czerni

- arcsinh stretch z parametrem 23

- histogram - wyciągnięcie obrazka do zadowalającego wyglądu gwiazd

- PS akcja - enhance dso reduce stars

- PS akcja - reduce large blue/violet halos

- PS akcja - reduce star bloating

- lekkie odszumianie ( 30%) dla profilu no. 1 Neat

- resize do 2000 pikseli szerokości

- morfing - erosion - 5 iteracji z parametrem 0.05

Już.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Działania:

- crop brudów

- crop do końcowego kadru, bo obrabianie obrazka mającego pierdyliard pikseli ( 9600 w szerokość?) to nie na moje nerwy

- kalibracja koloru

- delikatne wyciągnięcie krzywymi, na tyle aby histogram "odkleił" się od czerni

- arcsinh stretch z parametrem 23

- histogram - wyciągnięcie obrazka do zadowalającego wyglądu gwiazd

- PS akcja - enhance dso reduce stars

- PS akcja - reduce large blue/violet halos

- PS akcja - reduce star bloating

- lekkie odszumianie ( 30%) dla profilu no. 1 Neat

- resize do 2000 pikseli szerokości

- morfing - erosion - 5 iteracji z parametrem 0.05

Już.

 

Dzięki!

Chociaż kilka z tych kroków będę musiał bardziej zgłębić, bo obiły mi się tylko o uszy. Pobawię się tym na spokojnie i pochwalę co mi wyszło.

Pozdrawiam.

Tomek

  • Like 2

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem ten stack i nie umiem nic z tego wyciągnąć w  żadnym z 3 programów. Ledwie środek galaktyki zamajaczył i tyle. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał:

Ściągnąłem ten stack i nie umiem nic z tego wyciągnąć w  żadnym z 3 programów. Ledwie środek galaktyki zamajaczył i tyle. 

Spróbuj tego:

http://www.markshelley.co.uk/Astronomy/Processing/Colour_Preserving_Stretch/colour_preserving_stretch.html

  • Thanks 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem zwyczajnie o co w tych plikach .fits chodzi i jak to mam obrabiać. Dla porównania z Astropoliś ściągnałem jakiś stacki - materiał w fits i w tiff (ten sam materiał dla obu wersji i wolę ten drugi format.

 

 

 

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok udało się ? , ale żeby wyciagnać z tego galaktykę musiałem w Pixie histogram przesunąć do połowy i z kilkanaście razy poprawiać krzywą RGB do góry. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

No ale po co jakieś cudaki stosować? Najpopularniejsze narzędzia wypisałem, prosto łatwo i przyjemnie się obrabia...

Proponuję najpierw zrobić według przepisu a potem dopiero dosolić... inaczej wyjdzie zakalec ?

Jak masz Pixa to tak, a to co ja podlinkowałem to procedura w PS, którą napisał człowiek, który jest autorem ArcSinH stretch w Pixie

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, cyberboss napisał:

Jak masz Pixa to tak, a to co ja podlinkowałem to procedura w PS, którą napisał człowiek, który jest autorem ArcSinH stretch w Pixie

Tak, przeczytałem.

I tu wyrażę swoje zdziwienie - wielu traktuje soft do obróbki jako zakiś mniej lub bardziej przypadkowy, najlepiej darmowy dodatek. Wydają kupę forsy na setup, a chcieliby mieć oprogramowanie za darmo - a to przecież trzeba soft traktować jako niezbędny element setupu! Dobre oprogramowanie, dedykowane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

Tak, przeczytałem.

I tu wyrażę swoje zdziwienie - wielu traktuje soft do obróbki jako zakiś mniej lub bardziej przypadkowy, najlepiej darmowy dodatek. Wydają kupę forsy na setup, a chcieliby mieć oprogramowanie za darmo - a to przecież trzeba soft traktować jako niezbędny element setupu! Dobre oprogramowanie, dedykowane!

Ja z kolei nie jestem zwolennikiem wspierania monopolu jedynego słusznego programu, którego twórcom już od jakiegos czasu sufit na łeb spadł. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2021 o 00:17, wessel napisał:

A kto mówi o jednym programie? Mówię o PORZĄDNYM zestawie softu.

To może konkretniej. Jakie programy i za ile.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)