Skocz do zawartości

IC 1396 - pierwsze starcie


Stiopa

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to jeszcze nie umiem zrobić gwiazd dobrze... Dopiero próbuję jakoś to pogodzić. Siedziałem wczoraj pół dnia nad tym. Będę jeszcze próbował to wrzucę kolejną wersję. Zastanawiam się czy to ten filtr nie dokłada 5 groszy tym gwiazdom. Od kiedy go włożyłem do Canona, mam takie problemy... ?

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie filtr, tylko Twoja obróbka. Na początek nie odszumiaj tak agresywnie.

Na początek jednak bym radził pokonać problemy techniczne. Ten zestaw ma olbrzymią krzywiznę pola, co widać w owalizacji gwiazd po lewej i prawej stronie obrazu. To są juz bardzo wyraźne kreski. Dlaczego mając taki zapas pola wokół głownego obiektu i zapas rozdzielczości nie cropnąłeś tego po prostu? Nie widziałeś tych krzywych gwiazd?

A no i coś co mnie bardzo boli- nazywajmy obiekty prawidłowo. To co jest głównym obiektem to mgławica emisyjna IC 1396, nawet nie samo IC 1396 bo to jest gromada otwarta. Trąba Słonia ma oznaczenie IC 1396A i jest ledwo widoczna na Twoim zdjęciu przy takim FOV.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy rzeczywiście po brzegach wyglądają koszmarnie. Celowo nie robiłem cropa, żeby to wszystko pokazać, no chyba tylko lekko, żeby obciąć brzegi po ditheringu. Co do nazewnictwa wpisałem tak w necie i mi wyskoczyła Trąba. Wiem, że ona tutaj faktycznie jest tylko małym elementem ale nie wiedziałem, że ma w ogóle inne oznaczenia. I na koniec. Nie oddszumiałem prawie wcale. Pod koniec lekko, może na 5 przesunąłem suwak w camera raw filter przy zakładce kolorowego szumu i tyle. Dzisiaj spróbuję posiedzieć jeszcze raz przy gwiazdach. A ta krzywizna nie może wynikać np z luzów na adapterze do Canona? Kupiłem ostatnio drogi od wo i jest ciasno. W tym pierwszym niestety nie jest. Nie miałem jeszcze okazji testować nowego połączenia.

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Stiopa napisał:

Dzisiaj spróbuję posiedzieć jeszcze raz przy gwiazdach. A ta krzywizna nie może wynikać np z luzów na adapterze do Canona? Kupiłem ostatnio drogi od wo i jest ciasno. W tym pierwszym niestety nie jest. Nie miałem jeszcze okazji testować nowego połączenia.

Na pewno może, przy f/2 (nie pamiętam czy przymykałeś) głębia ostrości to 10-20um. Jak jakiś adapter ma luzy, to brak sukcesu gwarantowany ? Modyfikacja aparatu z zachowanie prostopadłego położenia matrycy z taką dokładnością to też wyzwanie. Przy f/4 - f/5 może być cacy, ale przy f/2 wyjdzie niestety każde zło ? Ale generalnie nie jest najgorzej, widziałem dużo bardziej zryte gwiazdki z SY135 i modyfikowanych aparatów. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Z braku pogody siadłem w nowym roku do nauki. Nie wiem ciągle jak zrobić te gwiazdy ale z wyciąganiem i składaniem tego z powrotem udało mi się cos tam troszeczkę poprawić. Tym razem lekki crop i resize oraz nie obracałem obrazu.

IC_1396.thumb.jpg.50613fe1a29d627a19e6c8e15e344c0d.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)