Skocz do zawartości

Flattener kryjący pełną klatkę


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zakładam temat, ponieważ w zasadzie już kupiłem Canona R i jako, że jest to FF, to potrzebuję zrobić ?niewielki upgrade? mojego sprzętu :)
Chodzi mianowicie o flattener do mojego TS-a Photoline 70/420.
Sam TS w teorii powinien oświetlić mi FF (albo większość). Problem pojawia się z flattenerem, który obecnie posiadam. Jest to TS 0,79x, który koryguje krążek do max 30mm, i jest zdecydowanie za mało.

TS poleca do mojego refraktora 4 flattenery:

  1. REFRACTOR 0.8x Corrector for ED & Apo with 70-72 mm Aperture - kryje i koryguje tylko 33mm, więc odpada
  2. REFRACTOR 0.8x Corrector for TS 70 mm f/6 CF Apo - podobno kryje do formatu FF (ale nie podali ile dokładnie)
  3. 1.0x Refractor Flattener for APO & ED with 70-72 mm - kryje i koryguje 42mm, więc niemal FF
  4. REFRACTOR 1.0x Flattener and Field Corrector - 2" - kryje i koryguje 45mm

Ogólnie to 2, 3 i 4 są w miare ok, jestem gotów na niewielki crop, jak będzie gdzieś lekko po rogach winieta i brak korekcji, ale wolałbym jednak nie ciąć połowy obrazu.
Mój wyciąg jest w standardzie M54x0,75.

Wiem, że zabawa w korekcję FF itd to jest często loteria, ale może moglibyście mi polecić lub odradzić konkretne modele flattenerów. Przyznam, że najchętniej bym chciał korektor bez reduktora (żeby zostało 1x), ale bardziej mi zależy na dobrych gwiazdach na brzegach.
Wiem, też że jest sporo innych producentów (WO, Borg, Takahashi, TV i inni) którzy produkują dobrej (a czasem i nie) jakości korektory. Pytanie do bardziej doświadczonych, co wybrać, gdzie podążać :D?

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Niewiele to Ci pewnie pomoże, ale jedyne co może dać PRAWIE 100% pewność sukcesu to dedykowany flattner. Tyle że, jak widzę, tu same dedykowane.....

Dzięki za odpowiedź.

I tutaj jest cały urok Teleskop Service, u nich wszystko jest tak dedykowane, że nic do niczego nie pasuje ?

Chłopaki na AP chyba mnie z tego pomysłu R-ki full frame wyleczyli. Poszukam Nikona APS-C, będzie spokojniej. Jak będę miał pieniądze na grubszą przebudowę setupu, to pomyślę najpierw o teleskopie, który mi FF obsłuży, potem szarpnę się na aparat lub kamerę FF.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam jeden astrograf który na 100% obsługuje FF - Takahashi FSQ 106.  Sporo innych przewinęło mi się przez łapy - kupa- nawet ten który mam a więc górnopółkowy Officina Stellare Veloce RH200 ma kuriozalny opis : pole ostrości i oświetlenie koła 40 mm co daje obsługę FF ? Oczywiście to nie jest prawda.

ATIK 6.0 bez problemów ale na STL11000 winieta wyłazi jak cholera, niedoświetlone narożniki.

Ot taki chłyt reklamowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)