Skocz do zawartości

Upgrade Kit GoTo do Dobson 8" Sky-Watcher


Gilbert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam synte 8 i chciałbym dokupić https://teleskopy.pl/Upgrade-Kit-GoTo-do-Dobson-8--Sky-Watcher-teleskopy-2091.html w związku z czym mam pytanie czy wszystko będzie ze sobą dobrze współpracować i czy po podłączeniu do tego kamerki i podłączeniu do laptopa będę mógł oglądać długo naświetlane obiekty dalekiego kosmosu.?

Z gówy dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile posiadasz montaż SW, to ten zestaw z pewnością ułatwi Tobie namierzanie obiektów i ich śledzenie. Pozwoli też wydłużyć nieco czas naświetlania, ale raczej w przypadku US, utrzymując je w kadrze. Obiekty będą w obrazie rotować. Do długotrwałych naświetlań DS potrzebny będzie klin paralaktyczny. Raczej do tych montaży nie uświadczysz gotowca, ja  nie widziałem. Można by pokombinować samemu taką paralaktyczną podstawę pod dobsona wyrzeźbić. Nie wiem, jak wtedy z prowadzeniem, bo montaż przestanie zachowywać się jak azymutalny. Możliwe, że z komputera sterowniki EQMOD sobie wtedy poradzą (np. sterownik dla eq5), ale podchodziłbym do tego z dozą niepewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US to sa obiekty Ukladu Slonecznego w odroznieniu do DS lub tez DSO co znaczy deep sky objects , czyli obiekty nieba glebokiego - mglawice, galaktyki, etc.

Jesli chodzi o ogladanie na zywo DS-ow na ekranie laptopa podobnie jak to jest prezentowane na Astrolife to jak najbardziej to wystarcza. Do dluzszych czasow naswietlania potrzebujesz platformy paralaktycznej a nie tego urzadzenia , bo tu jest rotacja pola. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gilbert napisał:

Czyli obserwacje takie jak na Astrolife mógłbym przeprowadzać we własnym zakresie?

A jaką kamerkę byście polecili do synty 8? 

 

Najprościej, to najlepszą/najdroższą na jaką cię stać. Ale za zbyt wiele nie licz. Z kilka sek. ekspozycji niewiele wyciśniesz. Kamery to też szeroki temat. Ze swojego doświadczenia wiem, że warto przeszukać forum, nawet głęboko. Ja wydałem sporo pieniędzy na rzeczy, które nie spełniły moich oczekiwań. Bo nie czytałem albo się spieszyłem. Dokładnie sprecyzuj, miejsce obserwacji, cele obserwacji (obiekty), oczekiwania. Weź pod uwagę ograniczenia sprzętowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gilbert napisał:

Czyli obserwacje takie jak na Astrolife mógłbym przeprowadzać we własnym zakresie?

Raczej tak i to nawet bez tego zestawu Go-To do Dobsonow, jesli sam bedziesz odnajdywal obiekty , i wlasnorecznie przesuwal tube w podążaniu za celem. Kluczem do jak najlepszej jakosci obrazu bedzie zapewne jakosc kamery.

W astrofotografii sensu stricte to nie teleskop [wielkosc apertury ] jest wazna a na pierwszym miejscu jest jakosc, stabilnosc i dokladnosc montazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ślepa uliczka. Tuba Synty 8" na Dobsona nie jest idealnym rozwiązaniem na montaż EQ. Tubus może się uginać, bo blacha jest cienka, a sam montaż musiałby być solidny żeby stabilnie uciągnąć całość. Lepiej kupić jakiś refraktorek na montażu dedykowanym do astrofoto.

Na Dobsie możesz sobie Księżyc i Słońce z filtrem aperturowym popstrykać.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)