Skocz do zawartości

Brak ostrości


zrazu

Rekomendowane odpowiedzi

Ten kitowy 10mm nadaje się na kieliszek. A kitowy barlow nie nadaje się do niczego. 

Ale to tylko jeden problem.

Nie jestem pewien, czy ten teleskop da się skolimować. Poczytaj w sieci, kolimacja metodą Hamala. Spróbuj tego. 

Jaki masz do tego montaż? 

Okulary kitowe sprzedawane z teleskopem są słabej jakości. A okulary to temat rzeka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zrazu napisał:

Obserwacje na razie przy otwartym oknie. Jowisz i Orion  jak na talerzu.

Ło matko., to na tym talerzu zupa seeingowa jest. Mordujesz seeing i dziwisz się, że jest nieostro?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polaris napisał:

Ło matko., to na tym talerzu zupa seeingowa jest. Mordujesz seeing i dziwisz się, że jest nieostro?

 

4 godziny temu, zrazu napisał:

Montaż EQ2. Obserwacje na razie przy otwartym oknie. Jowisz i Orion  jak na talerzu.

 

Czołem, jeżeli obserwujesz z ciepłego pomieszczenia przez okno, przed obiektywem teleskopu mieszają się ciepłe i zimne masy powietrza, co bardzo psuje przejrzystość. Nawet obserwacje z balkonu dają taki sam efekt - wystarczy, że sąsiad piętro niżej uchyli okno, tudzież masz uchylone drzwi balkonowe. Obserwuj z dworu, przed obserwacją daj teleskopowi wyrównać temperaturę z otoczeniem (z godzinkę), nie obserwuj obiektów nad budynkami (beton oddaje w nocy ciepło) albo takich, które są nisko nad horyzontem (światło z obserwowanego obiektu ma dłuższą drogę do przebycia przez nagrzane powietrze). Jak pisali koledzy powyżej, okulary i soczewka Barlowa z zestawu nie są niestety najlepszej jakości, może spróbuj kupić lepszej jakości używane. Zachęcam do lektury o podstawach obserwacji, maksymalnym powiększeniu, źrenicy wyjściowej, okularach.

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Leon napisał:

O tej porze roku lepiej przez zamknięte ale są też pewne warunki: szyba w oknie musi być akrylowa , nie może być ze szkła.

Niby dlaczego nie może być ze szkła? Owszem będzie trochę przeszkadzać ale pewnie mniej niż otwarte okno. 

Wiem, bo próbowałem ?

Ale nic nie zastąpi ciemnego, czystego nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie tak dawno uważano że szkło zpunktu fizyki jest cieczą i że po pewnym czasie szyba ze szkła robi się klinowata teraz uważa się troszkę inaczej ale w to nie będę wnikał . Obserwowałem kiedyś lornetką przez szybę szklaną i obraz przez nią był koszmarny (taki jakiś rozmyty i pozbawiony ostrości) teraz gdy patrzę przez szybę akrylową obraz przez nią jest dobry  i nie da się go nawet porównać z obrazem dawanym przez szybę szklaną. to tak w skrócie by się za bardzo nie rozpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dopisuję się do tematu. Kupiłem nówkę DO-GSO 10" Dobson (chyba ostatniego na sklepie). Dokupiłem DO-GSO Barlow 2x i Sky-Watcher SWA-58 2,5 mm 1,25". W zestawie był 30mm 2" i 9mm 1,25".  No i  patrzę sobie na Jowisza albo Saturna:
- na 30mm i 9mm z zestawu ostrość ideał
- na 30mm + Barlow 2x - ostrość ideał
- sam SWA-58 2,5mm - nie ma opcji ustawienia ostrości
- Barlow 2x + 9mm - nie ma opcji ustawienia ostrości

Jestem totalnym laikiem w temacie - teleskop jest prezentem dla dzieciaków (wersja dla żony ? ).

Obserwuję z podwórka. Teleskop dobrze wychłodzony. 

Niebo (za  lighpolutionmap.info):

SQM    21.39 mag./arc sec2
Brightness    0.301 mcd/m2
Artif. bright.    130 ?cd/m2
Ratio    0.758
Bortle    class 4
Elevation    312 meters

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krzyski napisał:

Cześć,

Dopisuję się do tematu. Kupiłem nówkę DO-GSO 10" Dobson (chyba ostatniego na sklepie). Dokupiłem DO-GSO Barlow 2x i Sky-Watcher SWA-58 2,5 mm 1,25". W zestawie był 30mm 2" i 9mm 1,25".  No i  patrzę sobie na Jowisza albo Saturna:
- na 30mm i 9mm z zestawu ostrość ideał
- na 30mm + Barlow 2x - ostrość ideał
- sam SWA-58 2,5mm - nie ma opcji ustawienia ostrości
- Barlow 2x + 9mm - nie ma opcji ustawienia ostrości

Jestem totalnym laikiem w temacie - teleskop jest prezentem dla dzieciaków (wersja dla żony ? ).

Obserwuję z podwórka. Teleskop dobrze wychłodzony. 

Niebo (za  lighpolutionmap.info):

SQM    21.39 mag./arc sec2
Brightness    0.301 mcd/m2
Artif. bright.    130 ?cd/m2
Ratio    0.758
Bortle    class 4
Elevation    312 meters

 

Okular 2,5mm? To Twój wybór czy ktoś Ci tak doradził?  
Do tego teleskopu to 5-6mm jest już wyzwaniem. Ciężko trafić na warunki pozwalające użyć takich powiększeń. Tym bardziej, że planety jeszcze nisko. 
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, DarX86 napisał:

Okular 2,5mm? To Twój wybór czy ktoś Ci tak doradził?  
Do tego teleskopu to 5-6mm jest już wyzwaniem. Ciężko trafić na warunki pozwalające użyć takich powiększeń. Tym bardziej, że planety jeszcze nisko. 
 

Akurat udało mi się trafić na używkę w dobrej cenie. Myślę - kupię, jeść się nie daje a niech sobie leży. Jestem totalnym laikiem więc każda pomoc się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym większych powiększeń używasz przy obserwacjach, tym większy wpływ atmosfery i niedoskonałości optyki.
Także czym niżej obserwowany obiekt, tym przez grubszą warstwę atmosfery go obserwujesz i tym większy jej wpływ.
Z okularem 2.5 mm i ogniskową teleskopu 1250 mm masz powiększenie 500, co jest ogromnym wyzwaniem dla stabilności atmosfery i jakości całego toru optycznego.
Dlatego nie mogłeś wyostrzyć. A na dodatek celowałeś w nisko położone planety.
Z 9 mm + Barlow 2x miałeś powiększenie 1250/9*2, czyli około 280.
To już jest czasem osiągalne przy dobrych warunkach, ale z bardzo dobrymi okularami i porządnie skolimowanym teleskopem.
Tego kitowego okularu 9 mm nigdy nie używałem, ale zgaduję, że nie jest jakiś super.
Barlow który masz jest przyzwoity, ale przy takich powiększeniach w światłosile f/5 Twojego teleskopu raczej nie da jakichś super obrazów.
Jednak nie wyciągaj jakichś pochopnych wniosków po jednorazowych obserwacjach, tylko obserwuj i ucz się na tym, co masz.
Najłatwiejszym obiektem do nauki obserwacji jest Księżyc i tu testuj swój sprzęt, najlepiej jak Księżyc jest wysoko.
Jak poczytasz o seeingu i podstawach optyki teleskopowej, to nauka na pewno pójdzie szybciej.
No i niebo masz fajne, więc celuj też w obiekty poza naszym Układem Słonecznym.
Teraz najłatwiej zacząć od klasyków w postaci M31 i M42.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowi w tym hobby powinni zacząć od przeczytania trochę o źrenicy wyjściowej. 

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm /światłosiła_teleskopu 

Akceptowalny zakres to 1-5mm ŹW, zakres najlepszej widoczności 2-2,5mm. 

Poniżej 1mm jest ZWYKLE za ciemno, powyżej 5mm jest ZWYKLE za jasno, mdłe tło. Trzymajcie się tego zakresu ŹW na początku. Nie będziecie żałować. Później przyjdzie czas na eksperymenty. 

Nie kupujcie okularu bo jest tani. Nie warto I szkoda kasy. Dobre szkło musi kosztować. 

Okulary to temat rzeka ale zacznijcie czytać. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoom to studnia, widok przez dziurkę od klucza... Zwłaszcza z jednej strony. 

Masz piękny teleskop do szerszych pól, nie marnuj go ?

Zainwestuj np w średnią półkę i kup Explore Scientific 82 stopnie z jakąś dłuższą ogniskową. Np 24mm. Widoki przerosną Twoje oczekiwania ?

To Newton, wymaga jednak kolimacji. Poczytaj 'kolimacja metodą Hamala' i nie bój się, sprawdź chociaż jaki masz stan tej kolimacji. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kjacek napisał:

Zoom to studnia, widok przez dziurkę od klucza... Zwłaszcza z jednej strony. 

Masz piękny teleskop do szerszych pól, nie marnuj go ?

Zainwestuj np w średnią półkę i kup Explore Scientific 82 stopnie z jakąś dłuższą ogniskową. Np 24mm. Widoki przerosną Twoje oczekiwania ?

To Newton, wymaga jednak kolimacji. Poczytaj 'kolimacja metodą Hamala' i nie bój się, sprawdź chociaż jaki masz stan tej kolimacji. 

Dzięki za radę. Spróbuję się pobawić w kolimację. Myślałem nad zakupem kolimatora laserowego - ale jeśli identyczne efekty osiągnę wyżej wymienioną metodą to czy jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się sprawdzi, to niestety zależy od wielu rzeczy: jakości nieba, celów, wieku obserwatora, osobistych preferencji i ogólnej strategii co do ogniskowych okularów.
Więc wbrew pozorom, Twoje pytanie jest dość skomplikowane i pewnie dlatego nie jesteś zalewany lawiną porad.
Bo żeby cokolwiek doradzić, to pasuje to jakoś uzasadnić, a tu już się robią zawiłe wywody optyczno - filozoficzne.
Ja wciąż dobrze pamiętam moje rozterki-męczarnie okularowe, więc napiszę parę słów, ale zdaję sobie sprawę z ograniczeń takich "złotych rad".
Niestety, każdy musi sobie wybrać sam swoje okulary, bo każdy ma swój portfel, swoje gusta i doświadczenie.
Oczywiście najgorzej jest na początku, kiedy de facto jest tylko portfel, a gusta i doświadczenie się dopiero rodzą, często w niemałych bólach. 
Ale w końcu do rzeczy...

Źrenica wyjściowa = (ogniskowa okularu) / (światłosiła teleskopu), więc dla okularów z Twojej listy i Twojego teleskopu f/5 mamy odpowiednio 3.6, 4.8 i 6 mm.
3.6 mm da ciemniejsze tło, większe powiększenie, ale mniejsze pole i słabe obiekty mogą być za ciemne, 6 mm na odwrót: jaśniejsze obiekty i większe pole, ale mniejsze powiększenie i tło może być za jasne.
No i żeby 6 mm wlazło do oka to obserwator musi mieć źrenice, które się do takiej wielkości jeszcze rozszerzają...

4.8 mm jest najbliżej klasycznej ŹW 5 mm i pod Twoje niebo to byłby chyba najlepszy kompromis jak ma być tylko jeden okular z tego przedziału.

Jak mogłyby być dwa okulary, to w ogóle do f/5 warto mieć coś z ŹW koło 6 mm do rozległych obiektów o malutkiej jasności powierzchniowej i ciemnych filtrów, więc wtedy okolica 5 mm robi się troszkę zbędna na korzyść 4 mm.
Wtedy na początek można kupić coś w okolicy ŹW 4 mm, a kiedyś tam dokupić 6 mm, jak się zacznie używać filtra OIII i obserwować rozległe słabizny.
No chyba że się obserwuje pod dobrym niebem lub się ma dobrą tolerancję na jasne tło, to można zacząć od 6 mm...

Ja na ten przykład zacząłem od ogniskowej 20 mm do Newtona 12" f/5 a potem, żeby się przekonać, czy w moim wieku ŹW 6 mm ma sens, kupiłem "na próbę" niedrogiego Plössla Baadera 32 mm i po prostu sprawdziłem co taka ogniskowa wnosi do moich obserwacji.
No i okazało się, że całkiem sporo, tak że małe pole i słaby komfort tego okularu zaczęły mi na tyle przeszkadzać, że teraz jestem wyposażony w luksusowe 30 mm.
A tego Plössla 32 mm zostawiłem sobie na specjalne okazje, bo daje on super obrazy i czasem może on wyprzedzić swoją 5-ktortnie droższą luksusową konkurencję.

Podsumowując, cokolwiek zrobisz, będziesz wiedział czy "to się najlepiej sprawdzi" dopiero kiedyś tam. Więc nie zwlekaj, tylko coś kup, i zacznij tym obserwować, bo masz dobre niebo i tak naprawdę to jest o wiele ważniejsze niż którą dokładnie ogniskową z listy wybierzesz.
Jak nie jesteś pewien co kupić, to albo nie kupuj, tylko obserwuj tym co masz, aż będziesz wiedział więcej, albo kup okular na giełdzie, bo w razie czego odsprzedasz go za bardzo podobne pieniążki, jeśli tylko to jest powszechnie uznany klasyk.
 

  • Thanks 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy dzień spędziłem na czytaniu i szukaniu po forach (a noc na obserwacjach z dzieciakami na kitowym 30mm i Barlowem 2x - pogoda rewelacyjna). Zastanawiam się nad Meade Xtreme Wide Angle 14mm 2" 100 stopni - z opinii i recenzji wynika, że to bardzo dobry okular. Tak jak napisałeś - muszę coś kupić i spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)