Skocz do zawartości

Omegon Nightstar 16x70 - 45° - warto?


cyberboss

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Poszukuję opinii na temat tej lornetki:

https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-lornetka-nightstar-16x70-45d/p,47316

Ktoś miał? Używał? Poleca? Odradza?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki nie znam, więc moje uwagi będą raczej natury ogólnej.  Jednakże - odradzam.

Dlaczego?

Nawet zakładając idealną jakość lornetki, konstrukcja kątowa przy parametrach 16x70 jest moim zdaniem nieporozumieniem. Jak na typowy sprzęt do astro, ma za małe powiększenie i za małą średnicę obiektywów. Powinno być minimum 20x i na pewno więcej niż 70 mm.

Lornetka jest ciężka.

Lornetka będzie wymagać solidnego statywu/montażu.

Lornetka jest droga.

Lornetka będzie wymagać celownika/szukacza. Przynajmniej dla mnie, celowanie lornetą kątową bez szukacza to udręka.

Lornetka nie ma podanego pola widzenia (prawdopodobnie jest wstydliwie małe).

Reasumując: dla parametrów 16x70 warto szukać dobrej lornetki prostej. Będzie lżejsza, mniej wymagająca, bardziej uniwersalna.

Dla lornety kątowej lepiej szukać parametrów minimum 20x80, najlepiej z wymiennymi okularami. Szukacz typu red dot da się na ogół dopasować.

Zaś dla powiększenia 15-16x warto mieć dobrą lornetkę myśliwską z obiektywami 56 mm.

 

  • Like 3
  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niewiele większe pieniądze kupisz świetną lornetkę 16x80 APM MS ED lub ew. jej starszą siostrę 20x80, ale tej osobiści nie znam ?

Powyższa lornetka jest w zasadzie sprzętem docelowym w tej kategorii aperturowo-powiększeniowej.

Jeżeli koniecznie chcesz lornetkę kątową 70mm to musisz dołożyć na APMa lub Oberwerka. Przy czym z 70tkami APMa bywają poważne problemy z jakością, co odczułem na własnej skórze. W każdym razie jest to sprzęt niszowy. W mojej ocenie nie nadaje się na główny sprzęt obserwacyjny do astro. Ja moją w 80% używam do obserwacji krajobrazów, zwierząt i samolotów. Te pozostałe 20% czasu, to głównie wypady (szczególnie poza Kaczystan), na które nie mogę zabrać większego sprzętu - taki ultra mobilny zestaw.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

Spróbuję chyba jednak sił z prostą. Być może z serii BA8 20x110...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

BA8 20x110...

Miałem i tę lornetę przez pewien czas ale ostatecznie zwróciłem. Będzie wymagała BARDZO solidnego montażu i głowicy - klasy Manfrotto 161mk2b + 503hdv, lub solidnego statywu i masywnego montażu rownoległobocznego.

W każdym razie ta BA8 nie nadaję się w mojej ocenie do obserwacji ziemskich czy samolotów.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)