Skocz do zawartości

Semi-APO oder Fringe-Killer?


cyberboss

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chcę zastosować w guiderze jakiś filtr poprawiający ostrość gwiazd guidujących. Mam zwykły IR-Cut, ale nie daje on satysfakcjonujących efektów. No szpileczki to to nie są.

Guiduję ASI 120 z lunetką Omegon 50/200.

Zastanawiam się nad zastosowaniem filtrów Baadera: albo Fringe-Killer albo Semi-APO. Czy ktoś z Was używał tego do guidowania? Dają zauważalną poprawę obrazu gwiazd?

Dzięki!

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę dokładnie o tym samym i czytałem o tym gdzieś na forum CloudyNights, więc też jestem mega ciekawy.

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam od dość dawna w każdym guiderze z achromatem filtra Fringe Killer i jest zauważalna poprawa w FWHM - zależnie od egzemplarza guidera dochodzi nawet do 30%. Więc wg mnie warto.  Nawet przy guidowaniu kamerką kolorową z wbudowanym IR cut jest poprawa, bo Fringe Killer wycina nieco od strony fioletowej. Semi APO wycina nieco mniej, więc chyba FK może być lepszy do guide:

unnamed.jpg.43dbeac4e3a7cac78b211c208fb9cd8d.jpg

PS - poprawa będzie oczywiście zależała też od gwiazdki - im gorętsza, tym więcej niebieskiego i przez to bardziej rozciapana. Z kolei z filtrem IR cut największą poprawę byłoby widać tylko dla gwiazd chłodnych. 

  • Thanks 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

 ?Nawet przy guidowaniu kamerką kolorową z wbudowanym IR cut jest poprawa, bo Fringe Killer wycina nieco od strony fioletowej?

Kiedyś kupiłem zestaw filtrów Baadera włącznie z żółtym. Nigdy go nie używałem, ale teraz patrząc na widmo światła z Fringe- killer?a to widzę, że żółty też powinien dać fajny efekt. Nie wycina co prawda prawej strony widma ale ? chyba warto spróbować. 

Yellow.jpg
 

Ewentualnie tańszą alternatywą dla Fringe-killer?a może być popularny filtr Baadera UV/IR-cut ? przynajmniej tak mi się wydaje patrząc na widmo

IR.jpg

Edytowane przez rafalt73

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, spróbować warto, ale jeśli kamerka nie ma filtra IR cut (mono nie mają, a część kolorowych też nie ma), to przedostająca się bliska podczerwień może nadawać gwiazdom puszystości. 

Próbowałem też kiedyś z filtrem zielonym (nie CCD  - takim https://www.astroshop.pl/filtry-planetarne-i-do-komet/baader-filtr-500nm-1-25-/p,10867 ) i efekt był też dobry, choć już gwiazdy jednak słabsze były. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)