Skocz do zawartości

NGC 598 czyli... galaktyka w Trójkącie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

znana i lubiana przez miłośników jesiennego nieba galaktyka M33 w Trójkącie. Zrobiona STF Mirage 7" i kamerką Asi294 kolor z filtrem L-pro Optolonga.. Wynikiem jest obrobiony w Photoshopie stack (SiriL) 240 ekspozycji po 120s z balkonu mojego prowizorycznego obserwatorium. Lokalizacja: centrum Tarnowa - niebo Bortle 8/9 w kierunku bardziej 9 zgodnie z opisem wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Bortle?a . Niestety po spadku liści z drzew, które wcześniej tłumiły światło najbliżej świecących lamp, obecnie nie mam żadnej ochrony przed sztucznym oświetleniem w mieście.

Wersja 2:

m33.thumb.jpg.d096692f36f4f7b242699166ede06b1f.jpg

Edytowane przez alinoe
  • Like 6

Moja galeria na flickr.com Moje projekty 3D na thingiverse.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wessel napisał:

Jak na takie warunki jest nieźle, chociaż widać pewne niedoskonałości...ale to sam wiesz..

Niektóre gwiazdy zielonkawe, tło niejednorodne, podniebieskowywawe (zostawiłem specjalnie, bo przy wyrównywaniu uciekał delikatny detal przy galaktyce. Oczywiście mógłbym to załatwić maską ale dla mnie gra nie warta świeczki), nie trafiłem dokładnie z ostrością, stąd krzyżakowe gwiazdki na krawędziach kadru no i większy szum w związku z tym, bo jakoś trza było tą ostrość złapać przy obróbce. Zła odległość kamery od reduktora, przy idealnej ostrości gwiazdki na krawędziach płaskie (za blisko), stąd też ten kompromis z ostrością trochę. Ale szkoda było mi wyrzucać materiał do kosza. Coś jeszcze pominąłem?

Wiadomo, praca na konkurs nie idzie, raczej upubliczniłem ją ze względu na charakter "ku pokrzepieniu serc" dla tych, którzy mieszkają w mieście, że nawet z centrum coś tam można ?

Od razu zaznaczam, że mam jeszcze jedną taką, więc jak ktoś wrażliwy, to proszę nie wchodzić na moją kolejną publikację ?

Edytowane przez alinoe

Moja galeria na flickr.com Moje projekty 3D na thingiverse.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wessel napisał:

Gwiazdki z lewej strony pozbawione koloru

... jak patrzę na referencyjne zdjęcia, to właśnie tam są same białe. Jedyna kolorowa (żółta) gwiazda dosyć duża nie załapała się do kadru - jedynie jej halo na krawędzi. Za dużo żółtych (3) z prawej jest i dosyć duże, co potęguje takie wrażenie nierównych kolorów. Co do czerwonego - zgoda. Jako, że nie robiłem h-Alpha i robił nie będę bo szkoda czasu łączyć z tym kolorem pod tym niebem, to chciałem na maksa spotęgować czerwone, mgławicowe struktury. A co do mydła no to tak. Za to 1-sza wersja ma aż nadto ziarnistości ? Może pomieszam później warstwy, to wyjdzie coś pomiędzy.

Edytowane przez alinoe

Moja galeria na flickr.com Moje projekty 3D na thingiverse.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)