Skocz do zawartości

Filtr słoneczny na lornetkę


harD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, chciałbym opisać proces wykonania mojej własnej wersij filtra do obserwacij słońca za pomocą lornetki DO 15x70. Zakupiłem: - dwie folię baadera 10x10 cm. - sztabę aluminium 10x20 cm / 25mm gr. Sztabę odałem do tokarnii w której wytoczą mi dwie oprawy na filtr coś na wzór zaślepek na obiektyw który były w zestawie z lornetką. Poczym wkleję folię do oprawy wykonanej z aluminium. Filtr będzie nakładany na obiektyw lornetki i mocowany trzema śrubkami do niej. Umieszczam kilka fotek projekt w trakcie realizacij jak tylko ukończe dołącze opis i zdjęcia Pozdrawiam harD.

post-1662-0-88015600-1388690486_thumb.jp

post-1662-0-80243200-1388690505_thumb.jp

post-1662-0-42034700-1388690524_thumb.jp

post-1662-0-04881800-1388690545_thumb.jp

post-1662-0-53189900-1388690562_thumb.jp

post-1662-0-83487000-1388690577_thumb.jp

  • Like 2
Lornetka Delta Optical StarLight 15x70 Adapter Statyw fotograficzny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego harD nie rób tego ---> "Filtr będzie nakładany na obiektyw lornetki i mocowany trzema śrubkami do niej."

Korpus lornet jest wykonany z plastiku o dużej chropowatości, to wystarczy by spasować "na wcisk" obudowę filtru.

Zwróć uwagę, że zaślepki plastikowe są nakładane i to wystarczy. Również nie wklejaj folii w oprawę, wystarczy wytoczyć

z ebonitu lub tym podobnego tworzywa oring o średnicy o 2 mm większej niż średnica wewnętrzna obudowy filtru, przeciąć

oring brzeszczotem (szczelina ok.2 mm) i stanie się on sprężysty (wystarczy go ścisnąć i wsunąć do obudowy) będzie doskonale przylegający do obudowy filtru i jednocześnie dociskający folię do obudowy. To rozwiązanie umożliwi wymianę folii bez konieczności zeskrobania kleju. Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby użyć oryginalnych zaślepek? A zrobić to tak, że wyciąć z nich środek i zostawić tylko 5mm na przyklejenie od środka folii ND5 na przykład na taśmę piankową dwustronną? Jaki wpływ będzie miało zmniejszenie apertury o 5mm na obrazy w takiej lornetce? Sam myślałem o takiej lornetce i właśnie takie coś mi przyszło do głowy, bo zdaje się to być najprostsze rozwiązanie.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby użyć oryginalnych zaślepek? A zrobić to tak, że wyciąć z nich środek i zostawić tylko 5mm na przyklejenie od środka folii ND5 na przykład na taśmę piankową dwustronną? Jaki wpływ będzie miało zmniejszenie apertury o 5mm na obrazy w takiej lornetce? Sam myślałem o takiej lornetce i właśnie takie coś mi przyszło do głowy, bo zdaje się to być najprostsze rozwiązanie.

Szkoda zaślepek to raz, Zmniejszenie małej apertury (a moim zdaniem każdej) jest z utratą dla obrazów - na moje ślepia oczywiście.

A w bardzo prosty sposób można zrobić tak jak pokazuję w tym wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/297-oprawa-i-filtr-z-folii-baadera/?hl=%2Boprawa+%2Bfiltra#entry30177

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście - ja tylko odpowiedziałem na ,,pytanie" Kolegi Roofer :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)