Skocz do zawartości

Przepalona M42


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 
Wczoraj w drugiej części nocy przeszły chmury i zacząłem palić m42. Wiedziałem ze będzie jazda z przepalonym środkiem ale nie sądziłem ze będzie on już wyjarany na stacku. Osobne wyciąganie, HDR, nie za bardzo pomagają i miałbym takie pytanie w sferze technicznej. Czy owy materiał idzie do koszta i muszę skrócić czasy i ustawienia kamery ? Obecnie paliłem L na 120 sek gain 50 i offset 0. Czy raczej powinen zrobić osobny materiał np 20 sekund i go zestackowac i nałożyć ? I od razu pytanie kiedy nakładać i jak? Rozumiem ze do wszystkich kanałów bym musiał taki zabieg zastosować, tak? Wiem ze pytanie może dość trywialne ale nie mam za dużego doświadczenia w tym temacie i nie wstydzę się pytać jak czegoś nie wiem ? 

B5A25937-E4C4-412F-A856-28DADC4C73F7.png

  • Like 5

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

A czemu fotka ma takie ciemne brzegi?

A nie wiem nawet. Może źle zrobiłem DBE bo chciałem jedynie na szybko wyciągnąć, trochę odszumic i przedstawić problem ? nie zauważyłem tego wcześniej. Widzę tez ze gwiazdy to pączki ale to nie jest zdjęcie docelowe jak coś ? 

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bodziok napisał:

A czy prezentowana fotka jest już po wyciąganiu? Czy to jeszcze wersja liniowa? Czy na każdej pojedynczej klatce też jest przepał? 

Jest wyciągnięta ale przepalony jest już stack. Co do pojedynczej fotki bym musiał sprawdzić ale wydaje nie się ze tez jest przepalone. 

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wismat napisał:

Jest wyciągnięta ale przepalony jest już stack. Co do pojedynczej fotki bym musiał sprawdzić ale wydaje nie się ze tez jest przepalone. 

To trochę podobnie jak przy centrum M31, też łatwo przepalić już na pojedynczej klatce. 

Z tego co wiem to na przepał na dość dużym obszarze HDR niewiele pomoże. 

Zostaje kombinowanie z czasem klatki i gain. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. Te nierówne tło to może tez po części ze jeszcze flatow nie miałem czasu zrobić ?

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Bodziok napisał:

To trochę podobnie jak przy centrum M31, też łatwo przepalić już na pojedynczej klatce. 

Z tego co wiem to na przepał na dość dużym obszarze HDR niewiele pomoże. 

Zostaje kombinowanie z czasem klatki i gain. 

 

Czyli wszystko od nowa czy jakaś nakładka z innym czasem ?

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatek ogólnie mam około 140 z tego co pamiętam po 2 min. zdjęcie 4,5 godz, więc w sumie wolałbym nie wywalać go.
Słyszałem własnie że niektórzy robią tak że fotografują M42 z czasem około np 20 sek i później łączą to z pozostałymi klatkami np 2 minutowymi. Myślałem że to zabieg dość powszechny ale pojęcia nie miałem (i dalej nie mam) czy to na etapie stackowania się robi, czy na początku obróbki czy na jej końcu.
Wieczorem będę w domu to zerknę na pojedynczą klatkę oraz na film z yt co został mi polecony bo szczerze też jeszcze nie miałem chwili ? 

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szdom1 napisał:

Każdy warsztat jest inny. Ja łączyłem stacki 10x300s i 10x20s na warstwach w PS. 

Ale już pod sam koniec? Wycinałeś np sam środek i nakładałeś jako "ekran" czy coś? 

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotkę robiłem już ładnych parę lat temu ale z tego co pamiętam było to na zasadzie ustawienia przepuszczalności warstw i dostosowaniu kolorystyki.

  • Thanks 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wismat napisał:

Ale już pod sam koniec? Wycinałeś np sam środek i nakładałeś jako "ekran" czy coś? 

Kolega Szdom1 ma racje, tak można pokombinować. Jak cała reszta jest ok, a tylko środek do kitu, to dopalasz klatki krótsze, z nieprzepalonym środkiem, a ponieważ środek M42 jasny jak latarnia to wiele klatek nie trzeba. Nic nie wklejasz, nic nie wycinasz, tylko robisz dwa stacki i łączysz je w PS (z dwóch warstw robisz jedną, z odpowiednimi maskami, by całości nie rozwalić). 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witajcie ponownie,

Dzięki radom @szdom1 i @Bodziok udało mi się jakoś wybrnąć z tego L i przy okazji kilku styczniowych nocy dopaliłem RGB nie zapominając o 10 sekundowych klatkach. Poskładałem wszystko w PS i wyszło mi w miarę nie przepalone. Trochę powalczyłem z B ponieważ nie miałem najlepszych warunków podczas sesji, ale naprawdę już chciałem już skończyć ten obiekt ?
W każdym razie dziękuję wam jeszcze raz za rady. 

M42vz2.thumb.jpg.322cb02edcc34dc70f638c9ebedcc158.jpg

 

Teleskop: William Optics GT81 IV+ Flattener 6AIII
Montaż: EQ6-R PRO
Kamera: QHY 163m (-20°C)
Kanały: Lum 135x120sek +10x30sek, RGB 60x120sek na kanał + 30x10sek na kanał (gain 50 offset 0)
Łączny czas: 10 godz 50 minut
Akwizycja: 06.11.21-09.01.22
Rotator: 0°
Programy: DSS, Pixinsight 1.8. PScc

  • Like 6
  • Thanks 1

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)