Skocz do zawartości

Szczeciński oddział PTMA


statek

Rekomendowane odpowiedzi

21szpak też można dopisać jak mi się uda to będę na czas lub się trochę spóźnie bo w pracy do 15:00 jestem. Proszę o dopisanie mnie do listy.

Sky-Watcher N-150/750 Dual Speed

Montaż EQ3 + lunetka biegunowa

Okular: 9mm Plossl Soligor, 32mm Plossl Celestron

Barlow: GSO 2,5x APO & GSO 5x APO

CCD LOGITECH 3000PRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle życzenia ;)

1. Statek

2. Roofer

3. Admiral_M

4. Kuato

5. Alien

6. ParadoX

7. Artir

8. -z-

9. Sagi

10. Robert Górski

11. wwaldek 1947

12, Piotr Sosnowski

13. Jerzy Cichosz

14. Tomasz Sęsoła

15. Jacek2

16. Ossek

17. maksiu

18. Piotr Kodymow

19. qbanos

20. 8min

21. Ignisdei

22. Zielu

23. harD

24. Azar4

25. RyBi

26. Eleic

27. 21szpak

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie już dziś rozmawiałem o tym przez telefon z Tadkiem..chciałbym Was odwiedzić w tą sobotę 18-tego  na zebraniu inicjacyjnym ;D
Chciałbym to połączyć z wyjazdem rodzinnym nad morze...znacie może  tanie i schludne kwatery  w okolicy Kamienia pomorskiego, Dziwnowa, Wysypy Wolin -jak najbliżej morza. Pokój z łazienką . To okres posezonowy więc pewnie kogoś ucieszy nasz pobyt od piątku wieczór do poniedziałku.. ;D ???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie już dziś rozmawiałem o tym przez telefon ze Tadkiem..chciałbym Was odwiedzić w tą sobotę 18-tego  na zebraniu inicjacyjnym ;D

Chciałbym to połączyć z wyjazdem rodzinnym nad morze...znacie może  tanie i schludne kwatery  w okolicy Kamienia pomorskiego, Dziwnowa, Wysypy Wolin -jak najbliżej morza. Pokój z łazienką . To okres posezonowy więc pewnie kogoś ucieszy nasz pobyt od piątku wieczór do poniedziałku.. ;D ???

Fajnie, że będziesz na zebraniu. Na PW wysłałem Ci ciekawą miejscówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas zebranie inicjacyjnego musimy wybrać władze:

 

 

Prezes : ...........................

Zarząd :
Wice Prezes ..................................
Skarbnik .......................................
Sekretarz ......................................
Członek Zarządu ..............................
Członek Zarządu ..............................

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący ..............................
Członek KR .....................................
Członek KR ...................................

 

 

Proponuje żeby każdy przemyślał kogo widział by na danym stanowisku, może warto zgłosić swoją kandydaturę otwarcie, chciałbym uniknąć sytuacji w której nie możemy wybrać kogoś z zarządu bo np. nikt nie zgłasza żadnej kandydatury lub wybrana w głosowaniu osoba odmawia.

 

Jeśli chodzi o kompetencje Komisji Rewizyjnej to znalazłem takie artykuły z statusie PTMA:

 

 

 

§ 2. Odnośnie kompetencji Komisji Rewizyjnej Oddziału stosuje się odpowiednio art. 19 pkt l-3.

 

 

Art. 19. Do kompetencji Głównej Komisji Rewizyjnej należy:

1. kontrola całokształtu działalności Towarzystwa i jego gospodarki majątkowej,

2. składanie sprawozdania na Walnym Zjeździe Delegat&´w i stawianie wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi Głównemu,

3. występowanie do Zarządu Głównego z żądaniem zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów lub Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Oddziału w wypadkach szczególnej wagi,

 

 

Proponuje też przemyśleć jak wyobrażacie sobie nasze spotkania i funkcjonowanie w oddziale.

  • Like 1


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zardzewiał, nie zardzewiał kiedyś słyszałem że potrzebuje regeneracji a całe obserwatorium zamknięte jest na kłódkę. Z drugiej strony taki oddział przy obserwatorium ? wtedy trza by było dysponować jakimiś środkami aby cokolwiek odbudować do stanu przed lat. Jak chodziłem na spotkania PTMA to ostatnie w latach 90 były w domu kultury Hetman na Pomorzanach

Zdzichu za pierwszy rok działalności całość składek macie do własnej dyspozycji, później połowę oddajecie na rzecz ZG.
  • Like 2

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas zebranie inicjacyjnego musimy wybrać władze:

 

 

Prezes : ...........................

Zarząd :

Wice Prezes ..................................

Skarbnik .......................................

Sekretarz ......................................

Członek Zarządu ..............................

Członek Zarządu ..............................

Komisja Rewizyjna:

Przewodniczący ..............................

Członek KR .....................................

Członek KR ...................................

 

 

Proponuje żeby każdy przemyślał kogo widział by na danym stanowisku, może warto zgłosić swoją kandydaturę otwarcie, chciałbym uniknąć sytuacji w której nie możemy wybrać kogoś z zarządu bo np. nikt nie zgłasza żadnej kandydatury lub wybrana w głosowaniu osoba odmawia.

..............................

To nie będzie łatwe, trzeba znaleźć aż 8 chętnych do pracy osób ale chyba znajdziemy jakieś rozwiązanie.

Myślę, że może małe nieoficjalne spotkanie wstępne w najbliższą sobotę albo niedzielę, np. z Luntem Admirala na Wałach Chrobrego :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie wstępnie chciałbym przedstawić parę projektów, które mogłyby być realne, w ramach szczecińskiego PTMA.
Niektóre można odebrać jako abstrakcyjne, wolałbym je nazwać jako długofalowe. No i właśnie po to się zrzeszamy.

- teleskop słoneczny, który jest w posiadaniu jednego z nas ze Szczecina ale większość wcześniej o tym nie wiedziała;
- ekspedycja w stratosferę balonu helowego (jak ktoś lubi fajerwerki to może być wodór), z kamerą fotografującą topografię i szczegónie parametr zanieczyszczenia światłem:
  o ile zrobiłby się zdjecia dzień/noc i odnaleźlibyśmy tę kamerę ( bo on-line z 50 km wysokości to nie ma takiego UMTSa ani GPRSa do transmisji obrazu);
- prenumerata czasopism popularno-naukowych typu Wiedza i Życie, Scientific American ( z rabatem jak dla szkół i instytucji)
  oraz szczególnie dla astro - amatorów Astronomia Amatorska i Urania
- tematyczne czasopisma zagraniczne, głównie anglojęzyczne
- biblioteka/wypożyczalnia książek popularno-naukowych oraz ewentualnie SF (Lema ani K. Dicka nie oddam) - Krótką Historię Czasu na stan Oddziału jako podstawę a i owszem;
- zaproszenie zawodowych astronomów, kosmologów, astrofizyków i ich prelekcje
dla astrofotografów:
- uniwersalny flattener, kto chce mógły zrobić sobie klatki i korygować syfy na optyce i matrycy rejestratora

 

-INNE???

Mam świadomość, że aby móc ubiegać się o ewentualne granty od firm czy też jednostek samorządowych czy edukacyjnych
musimy dać coś od siebie, czyli prelekcje, spotkania a najlepiej prezentacje pod rozgwieżdżonym niebem. Od podstawówki po studentów.
To chyba ogólnoludzka i naturalnie darwinistyczna motywacja aby dzielić się wiedzą, doświadczeniem i sprzetem też.

PS. Marku, Admiral_M, wielkie dzięki za pogawędkę,Twój tok rozumowania wpisuje się w powyższe założenia.
PS2. Przekażę parę roczników WIŻ oraz SA, po latach można będzie przekonać się co do postępów wiedzy a i na bieżąco ją śledzić. WiŻ czytam odkąd czytać umiem.

jak nie umiałem to Panów Kamińskiego i Kurka z Sondy (ŚP) oglądałem.

PS3. Liderzy bez których rady nie damy to proponuję Tadeusza Smelę i Zdzisława Kołtka.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nas wyróżnia jak myślę że nie polytyka "" a ogrom wszechświata zachwyca. I świadomość naszej małości względem niego.

Mam Zdzisiu nadzieję, że rąk nie umyjesz od tej odpowiedzialności. I tak ją wziąłeś, od lat jesteś aktywny i superpomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, postulat liderów uzasadniony merytorycznie ( a i moralnie: Statek i Alien uzupełniają się co do meritum a ufamy im? : ja TAK)

Demokracja wykaże, rekomenduję, mogę się mylić oczywiście.

Ale spotkanie założycielskie choćby niech prowadzą ludzie, którzy wiedzą o czym mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas jestem na wyjeździe (zdrowotnym) i nie bardzo mogę się wypowiadać, wracam do Szczecina dopiero w niedzielę więc ewentualne sobotnie spotkanie be zemnie.

Jednak zaakceptuje wszystkie decyzje jakie podejmiecie. Pod warunkiem że będą rozsądne.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Tu żona Sagiego C:-)

Czy Wasz oddział PTMA będzie miał osobowość prawną? Z tym wiąże się wiele obowiązków (m.in. rejestracja w KRS). Inne oddziały działają jako podmioty bez osobowości prawnej (chyba). 

 

 

ODDZIAŁ Z OSOBOWOŚCIĄ PRAWNĄ
Oddział z osobowością prawną w sferze prawa cywilnego jest odrębnym podmiotem. Ma pełną zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową oraz własny majątek, samodzielnie zdobywa fundusze na działalność, samodzielnie się z nich rozlicza i sprawozdaje do właściwych organów. Jednak w sferze prowadzenia działalności statutowej nie korzysta z autonomii, realizuje cele zgodne ze statutem.

ODDZIAŁ BEZ OSOBOWOŚCI PRAWNEJ
Oddział bez osobowości prawnej nie ma zdolności do czynności prawnych. Samodzielnie zdobywa środki na działalność, ale już rozliczenia i różne obowiązki sprawozdawcze prowadzone są wspólnie z organizacją główną np. oddział bez osobowości prawnej nie może samodzielnie wystąpić o status pożytku publicznego.

 

 

Tadeusz, poproszę Cię jako inicjatora i pomysłodawcę projektu o tymczasowe wskazanie swojego prywatnego adresu dla PTMA,

zostanie on szybko zmieniony na rzeczywistą lokalizację naszych spotkań w ramach oddziału, jako oddziału organizacji o osobowości prawnej.

Zawsze można podpytać jak to formalnie ma być, mecenasi są wśród nas.

 

 


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to będzie sprawdzić w Zarządzie Głównym, bo może się okazać, że nie będzie wyboru. Wymóg posiadania komisji rewizyjnej (raportującej do Centrali) może sugerować Oddział bez osobowości prawnej. W tym drugim wypadku trzebaby chyba mieć własną księgowość? Tadek: zapytaj proszę Janusza Wilanda. Admiral_M (Tapatalk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam o to Janusza Wilanda ale chyba będziemy sie musieli pogodzić z tym, że nie będziemy mieli osobowości prawnej.

Nie mam takiej wiedzy ale wydaje mi się, że posiadanie osobowości prawnej związane jest z prowadzeniem pełnej księgowości i innymi obowiązkami względem np. Urzędu Skarbowego.

Paweł, możesz zapytasz swojego kolegi - prawnika jak to jest ?

 

Rozmawiałem dzisiaj z Prezesem Zarządu Głównego PTMA p.dr Henrykiem Brancewiczem. Poinformowałem go, że planujemy 18 stycznia reaktywować szczeciński oddział. Ucieszył się i podał mi kilka wskazówek jak ma wyglądać protokół z zebrania. Poprosiłem go o podanie namiarów do członków dawnego oddziału. Z pamięci podał mi dwa nazwiska: Ryszard Siwiec i Lech Barski. Zobowiązał się, że pogrzebie w archiwum i postara się znaleźć namiary do innych osób. Poinformował mnie też o lutowym Walnym Zjeździe Delegatów. Dostaniemy jedno miejsce o statusie gościa na Walny Zjazd.

 

Jeszcze z innej beczki.

Wydaje mi się konieczne spotkanie przed zebraniem założycielskim, na któym omówimy plan zebrania założycielskiego,  przedyskupujemy sposób wyboru władz i rozdzielimy dla siebie zadania kto co przygotuje na zebranie założycielskie.

Proponuję żeby  w czwartek 16 stycznia albo  w piątek 17 stycznia się spotkać i o tym pogadać (wiem, że wcześniej pisałem o najbliższej sobocie ale chciałbym żeby Paweł był obecny na tym spotkaniu a jego tego dnia nie będzie w Szczecinie).  Miejsce i godziną spotkania podam gdy Paweł coś znajdzie i zarezerwuje (myślimy o jakiejś restauracji) 

 

 

Ja podejmę się przygotowania identyfikatorów dla wszystkich uczestników. Wydaje mi się, że takie coś jak identyfikator będzie konieczny.  Wpiszę na nich nick forumowy i imię i nazwisko. Musimy się poznać też z imienia i nazwiska - identyfikatory to ułatwią.

Proszę wszystkich z listy o przesłanie na mój PW swojego nicka i imienia i nazwiska. W tytule wiadomości podajcie  słowo IDENTYFIKATOR i swojego nicka - będzie mi łatwiej to ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle (Paradox) - też dziękuję za budującą pogawędkę i krótką podróż w przeszłość.

Wszystkie Twoje propozycje są bardzo realne i do szybkiego wdrożenia. Sam mam kilka więcej i to dużego kalibru, ale proponuję wszystkim wstrzymanie się z dyskusją publiczną na temat szczegółowych planów na przyszłość (zwłaszcza tą daleką) z prostego powodu aby ktoś wcześniej nas nie ubiegł. Siła w inicjatywie i zdolnościach organizacyjnych.

Chciałbym również podkreślić pewną rzecz oczywistą: na początku działalności trzeba być szczególnie nastawionym na dawanie, czyli dzielenie się własnym doświadczeniem, wiedzą i kładzeniem wyjątkowego nacisku na popularyzację astronomii. Dopiero po jakimś czasie dojrzejemy do projektów dużego kalibru, na których będziemy mogli skorzystać sami - jako członkowie PTMA. Co nie znaczy, że wtedy to, co napisałem na początku tego akapitu nie będzie już priorytetem - misję mamy usankcjonowaną statutem i zawsze należy o tym pamiętać.

Do zobaczenia na spotkaniu.

Marek

Admiral_M

(Tapatalk)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Statek
2. Roofer
3. Admiral_M
4. Kuato
5. Alien
6. ParadoX
7. Artir
8. -z-
9. Sagi
10. Robert Górski
11. wwaldek 1947
12, Piotr Sosnowski
13. Jerzy Cichosz
14. Tomasz Sęsoła
15. Jacek2
16. Ossek
17. maksiu
18. Piotr Kodymow
19. qbanos
20. 8min
21. Ignisdei
22. Zielu
23. harD
24. Azar4
25. RyBi
26. Eleic
27. 21szpak

28.Destiny

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Statek
2. Roofer
3. Admiral_M
4. Kuato
5. Alien
6. ParadoX
7. Artir
8. -z-
9. Sagi
10. Robert Górski
11. wwaldek 1947
12, Piotr Sosnowski
13. Jerzy Cichosz
14. Tomasz Sęsoła
15. Jacek2
16. Ossek
17. maksiu
18. Piotr Kodymow
19. qbanos
20. 8min
21. Ignisdei
22. Zielu
23. harD
24. Azar4
25. RyBi
26. Eleic
27. 21szpak

28.Destiny

29. Andrzej Armiński

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z p. Lechem Barskim. Ucieszył się, że powstała w Szczecinie taka inicjatywa. Porozmawialiśmy chwilę o stanie obserwatorium na Politechnice.

Zaprosiłem go na nasze spotkanie. Powiedział, że spróbuje przyjść na nasze spotkanie ale nie był pewny czy do nas dotrze (z tego co go zrozumiałem to ma już jakies plany na sobotę 18 stycznia)

Poprosiłem go o kontakty z osobami z dawnego oddziału. Umówiliśmy sie, że poszuka w starych notesach i do mnie oddzwoni.

 

A teraz do listy dopisałem najbardziej doświadczonego obserwatora z naszych okolic - Andrzeja Armińskiego, obserwatora gwiazd zmiennych (23 tyś obserwacji zgłoszonych do Sekcji Obserwatorów Gwiazd Zmiennych). Piotr Sosnowski nawiązał z nim kontakt i namówił do dołączenia do nas :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pytanie Pani Sagi'owej, prościej i w zasadzie bez takiej opcji specjalnie jest funkcjonowanie jako oddział bez wyodrębnionej osobowości prawnej.

Admiral_M, Marek, ma rację z interpretacją zapisów w statucie.

 

Widzę że jest nas siła, będziemy lobbować o zmianę pogody. Klimat zapewnimy sobie sami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zerknąć:
 
Jeżeli chcielibyśmy ubiegać się o dotacje, dofinansowania z rożnych fundacji, funduszy, programów, konkursów, czy mieć możliwość przekazania 1% dochodu na stowarzyszenie to tylko dzięki osobowości prawnej. W drugim wypadku finansujemy się jedynie ze składek członkowskich.

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warto zerknąć:
 
Jeżeli chcielibyśmy ubiegać się o dotacje, dofinansowania z rożnych fundacji, funduszy, programów, konkursów, czy mieć możliwość przekazania 1% dochodu na stowarzyszenie to tylko dzięki osobowości prawnej.

 

Racja, jednak spodziewam się redystrybuowania ewentualnych zdobytych funduszy przez Centralę PTMA z powrotem do Oddziału.

Bez kosztów administracyjnych unikniemy uszczuplenia uzyskanych zasobów. I biurokratycznych zawiłości. Poza tym to zdecydowanie pieśń przyszłości,

powinniśmy zacząć od stworzenia CV szczecińskiego Oddziału PTMA zarażając dzieciaki kosmosem.

Nawet jak w niego nie polecą to zostaną inżynierami od nowych technologii albo humanistami, którzy zajmują się nie tylko rozkopywaniem grobów tylko mającymi tył głowy odchylony do tyłu właśnie.

I oczy i wyraz twarzy pełne zachwytu.

Wybaczcie, bardzo cenię np. archeologów i antropologów szczególnie - to też się wpisuje w chęć poznania.

 

Najpierw zdobądźmy jakieś efekty w szerzeniu wiedzy albo skromniej: budowaniu zainteresowania takiego jak nasze,

myślę że autorytetem będzie Pan Armiński, którego to postać bardzo pozytywnie kojarzę z projektem Olka Doby. Atlantyk drugi raz kajakiem, samotnie. On to potrafi:

http://aleksanderdoba.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warto zerknąć:
 
Jeżeli chcielibyśmy ubiegać się o dotacje, dofinansowania z rożnych fundacji, funduszy, programów, konkursów, czy mieć możliwość przekazania 1% dochodu na stowarzyszenie to tylko dzięki osobowości prawnej. W drugim wypadku finansujemy się jedynie ze składek członkowskich.

 

Fajne opracowanie (czy prezentacja). Przyda się do przygotowania naszego zebrania, chociaż my mamy na razie prostsze zadanie, zakładamy oddział istniejącego stowarzyszenia.

Zgadzam się z Paradoxem, skupmy się na realizacji celów statutowych, Potem ewentualnie pomyslimy (jeżeli to będzie możliwe i potrzebne) o osobowości prawnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)