Skocz do zawartości

Kolimacja kalibratora laserowego - ktoś?


SamuG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
czy na forum jest ktoś kto zajmuje się (może być dorywczo ? ) kalibrowaniem kalibratorów laserowych?

Mam kalibrator taki oto kalibrator:

IMG_0973.thumb.jpg.005b7d5d7e4d7182ec00d26441ad1854.jpg

Cały czas nie miałem pewności czy jest w 100% dobrze skolimowany, ale dziś przydarzył mu się upadek z wysokości 90cm (pies goniący kota nie wyrobił przed stoikiem, a ja miałem dwa wyjścia, łapać teleskop albo kolimator..) i wydaje mi się, że ten upadek odbił się na jego kolimacji.

Nie mam narzędzi ani warunków, więc może jest tu ktoś, kto by się podjął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimację kolimatora możesz sam łatwo sprawdzić kręcąc nim w poluzowanym wyciągu i obserwując co się dzieje z "końcem wiązki".
Przy idealnej kolimacji wiązka będzie idealnie w osi obrotu i kręcenie kolimatorem nie będzie zmieniało położenia plamki na jej końcu.
Czym większe kółka zatacza plamka, tym gorsza kolimacja.

Do kolimacji tego kolimatora służą te trzy imbusowe śruby rozłożone co 120* na obwodzie.
Śruby te ustalają położenie jednego końca rurki z laserem, natomiast drugi jej koniec siedzi ciasno w gumowym o-ringu.
Do samodzielnej kolimacji potrzebujesz tylko kluczyk imbusowy i cierpliwości.
Jakbyś zaczął się sam bawić, to pamiętaj, że aby jedną śrubę dokręcić, to trzeba poluzować dwie inne.
Po paru próbach wszystko staje się jasne i kółeczka zataczane przez plamkę zaczynają się zmniejszać.
Bardzo lubię ten kolimator GSO właśnie za to, że mogę go sobie sam skolimować tak dokładnie, jak mi się tylko podoba.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mareg napisał:

Kolimację kolimatora możesz sam łatwo sprawdzić kręcąc nim w poluzowanym wyciągu i obserwując co się dzieje z "końcem wiązki".
Przy idealnej kolimacji wiązka będzie idealnie w osi obrotu i kręcenie kolimatorem nie będzie zmieniało położenia plamki na jej końcu.
Czym większe kółka zatacza plamka, tym gorsza kolimacja.

Wiem to wszystko, ale mam wrażenie, że tam jest na tyle spory luz, że jak nim kręcę to gdzieś zawsze się lekko przechyli ?

No nic, najwyżej zabiorę się za kręcenie.. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały luz musi być, ale to wcale nie znaczy, ze kolimator musi się przechylić: trzeba po prostu dopilnować, aby przy kręceniu czoło kolimatora zawsze dobrze przylegało do czoła wyciągu.
Takie dobre przyleganie daje powtarzalne kółeczka plamki, bez drgań.
Po krótkim treningu na pewno wyczujesz, jak dociskać kolimator tak żeby dało się nim powoli kręcić a jednocześnie dobrze przylegał do wyciągu.
 

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)