Skocz do zawartości

Nieco mgławic i trochę galaktyk


Rekomendowane odpowiedzi

Mega fajna relacja!

 

Lubie takie konkretne opisy obiektów .  Sporo tego wylowiłeś.

Ogromnej większości nie widziałem.

 

Kokon najlepiej jest widoczny przez P8079HP z filtrem H-Alfa . Jest bardzo łatwy w każdych warunkach.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, midimariusz napisał:

Kokon najlepiej jest widoczny przez P8079HP z filtrem H-Alfa . Jest bardzo łatwy w każdych warunkach.

Ale to już raczej nie jest wizual.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, polaris napisał:

Ale to już raczej nie jest wizual.

Elektroniczne wspomaganie obserwacji wizualnych.

 

W połowie drogi miedzy wizualem, a astrofoto.

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo:)

Właściwie to jest jakby część relacji, bo obserwowałem jeszcze dwie kolejne noce, ale ostatecznie postanowiłem opis podzielić. Z tych następnych nocy mam już tylko takie króciuśkie notatki samych galaktyk i jakoś to nie pasowało jedno do drugiego. No i zawsze to krócej, strawniej. Może wrzucę te notki jeszcze, choć to już będą takie suche wyliczanki.

9 godzin temu, lukost napisał:

Mimo, że odstawiłem newtona w odległy kąt piwnicy, to niezmiennie lubię poczytać tego typu relacje. ?

Może kiedyś jeszcze wrócisz:) Choć powiadają, że z tamtej strony nie ma już powrotu (albo jest ciężko:p). A tak serio, to wszystkiego trzeba spróbować. W wizualu, jeśli idzie o nastocalowe teleskopy, przeczesałeś niebo jak mało kto i mogę się tylko domyślać, że teraz to chyba tylko takie ponad 20 cali lustro mogłoby Cię zainteresować na poważniej. Tylko że tutaj pojawia się chyba dość istotna sprawa logistyki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Damian P. napisał:

W wizualu, jeśli idzie o nastocalowe teleskopy, przeczesałeś niebo jak mało kto i mogę się tylko domyślać, że teraz to chyba tylko takie ponad 20 cali lustro mogłoby Cię zainteresować na poważniej. Tylko że tutaj pojawia się chyba dość istotna sprawa logistyki.

Trafiłeś w samo sedno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 17.11.2021 o 22:17, Damian P. napisał:

Zacznijmy od Sh2-112, mgławicy położonej niedaleko alfy Łabędzia. Widok w moim teleskopie 12" okazał się zaskoczeniem. Mgławica generuje dość oczywistą i sporą poświatę, na dodatek z łatwością dostrzegłem już za pierwszym razem ostre odcięcie światła w miejscu ciemnego pyłu. Myślę, że w wizualu jest to dość ciekawa alternatywa dla powszechnie znanego Pacmana (NGC 281). W moim przypadku detal okazał się o wiele łatwiejszy przy Sh2-112 niż przy NGC 281, gdzie zwykle jakoś trudno mi było zobaczyć paszczę. Jeśli więc znudził się komuś Pacman, niech się nie martwi; są jeszcze inne, ciekawe rzeczy.

 

W swoich 10" mam całkowicie inne doświadczenie z tymi obiektami.

Dotychczas podjąłem 2 próby obserwacji Sh2-112, obie zakończone porażką. Kombinowałem z różnymi okularami i filtrami, gapiłem się dość długo w obszar mgławicy, jednak nic nie chciało wyskoczyć.

Natomiast jeśli chodzi o Pacmana to kilka razy już widziałem go wyraźnie, cały zarys "paszczy". Jednego razu zapisałem tak:

W okularze 35mm z filtrem UHC obiekt dosyć oczywisty, widoczny na wprost jednak rozmyty. Najjaśniejsza jest ta większa szczęka Pacmana, a kształt całej postaci jest zauważalny. Wewnątrz mgławicy znajduje się jaśniejsza gwiazda co sprawia wrażenie, jakby Pacman właśnie ją połknął. W otoczeniu samej "paszczy" mgławica dość ostro odcina się od tła, w pozostałej części jest bardziej rozmyta. W okularze 18mm obiekt sprawia wrażenie może i nawet trochę wyraźniejszego. Bez filtra UHC mgławica jest prawie niewidoczna.

Być może to kwestia warunków w jakich obserwowałem Sh2-112? Cóż, dzięki Twojej relacji mam motywację żeby dalej próbować z nią powalczyć 😀

  • Like 5

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lukaskot779 napisał:

Dotychczas podjąłem 2 próby obserwacji Sh2-112, obie zakończone porażką. Kombinowałem z różnymi okularami i filtrami, gapiłem się dość długo w obszar mgławicy, jednak nic nie chciało wyskoczyć.

Nie mam pojęcia jakie masz niebo,ale Damian ma warun jak w Bieszczadach (SQM 21.88mag/arc sec.),jak pisał, spokojnie może dostrzec gwiazdy poniżej 7.2mag. Obserwował 12" ,który można porównać z 16" w przeciętnych warunkach.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2023 o 13:02, lukaskot779 napisał:

W swoich 10" mam całkowicie inne doświadczenie z tymi obiektami.


Fajnie, że podzieliłeś się obserwacjami, odmienne wrażenia są zawsze ciekawe:) Ja "Pacmana" zwykle bardzo wyraźnie widywałem w lornetkach, natomiast w teleskopie to wrażenie wyrazistości nieco gasło. Jeśli chodzi o detal, wcięcie paszczy nie było dla mnie chyba nigdy tak łatwo dostrzegalne, jak łatwo i szybko zobaczyłem odcięcie przy Sh2-112. Obserwacje bez filtrów. Przytoczę jedną z moich notatek z Pacmanem:

"Następnie usiadłem na małym składanym krzesełku pod żurawiem, na którym był zawieszony mój SM 15/70, i przyjrzałem się mgławicy NGC 281 (Pacman). Spodziewałem się tego co zwykle, czyli wyraźnego pojaśnienia wokół gwiazdy. Pojaśnienie było, ale nie wypatrzyłem ani teraz ani nigdy wcześniej żadnej nieregularności czy żuchwy. Potem skierowałem tam już 12'' i pojaśnienie widoczne było już w szukaczu. W “Kitowcu” 25mm było spore, ale dopiero w Esie 14mm dostrzegłem wcięcie paszczy i po zapamiętaniu kilku gwiazd potwierdziło się to w domu na zdjęciach. W obu okularach było widać w środku bardzo zbliżone do siebie dwie gwiazdki, zapewne należące do gromady IC 1590."

Jeżeli Sh2-112 obserwowałeś w innych (gorszych) warunkach niż Pacmana, to można tu między innymi upatrywać różnicy w obserwacjach. Z drugiej strony, jeśli chodzi o Pacmana, bez filtra mgławicę określiłeś jako prawie niewidoczną. Tak czy inaczej, ja z kolei mam motywację, żeby wynieść teleskop😉

Podaję jeszcze rozmiary kątowe obu obiektów z wikipedii.

NGC 281 rozmiar 35'x30'
Sh2-112 rozmiar 15'x15'

17 godzin temu, Erik68 napisał:

,jak pisał, spokojnie może dostrzec gwiazdy poniżej 7.2mag.

Kiedyś kilka razy widziałem gwiazdy podobnej wielkości, ale z tym "spokojnie", to duża przesada:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i zasadziłem się:

Ostatnim "planowym" obiektem była mgławica emisyjna Sh2-112 w Łabędziu, nieopodal Deneba. To również cel, na który trafiłem w wątku na forum. Zachęciło mnie jego położenie, które nie wymagało skomplikowanego starhoppingu. Od Deneba, po kilku asteryzmach trójkątno-czworokątnych, szybko dotarłem do gwiazdy 9mag (w sumie to zmienna 9-10 mag) która pobudza mgławicę do świecenia. Zarówno filtr UHC, jak i OIII, pokazały słabą poświatę (pojaśnienie), przechodzące nieco łukowato i wachlarzowato przez tę gwiazdę, rozszerzające się w jedną stronę. Biorąc pod uwagę warunki odbiegające od idealnych, uważam, że to naprawdę dobry wynik.

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)