Skocz do zawartości

Statyw do lornetki celestron skymaster 20x80


maciekklag

Rekomendowane odpowiedzi

 

3 godziny temu, maciekklag napisał:

Witam.

Jestem tu nowy. Baaaardzo początkujący.

Proszę o poradę w wyborze statywu do lornetki celestron skymaster 20x80.

Mam 180 cm wzrostu.

Z poważaniem.

 

Też jestem na etapie szukania statywu, z tym że do 10x50. W pierwszej kolejności polecam ten temat ( przeczytaj ze zrozumieniem !!! )

Jestem też po spotkaniu ze znajomym fotografem, który pokazał mi kilka statywów. Głównie zależało mi na różnych rodzajach głowic ( kulowa, 3D, kulowa z joystickiem )

Musisz też odpowiedzieć sobie na kilka pytań :

Ile jesteś w stanie przeznaczyć pieniędzy na statyw ? Jak lekki i mobilny ma być ? Czy będziesz obserwował na stojąco, czy siedząco ? Czy bardziej zależy Ci na stabilności niż na mobilności ? 

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad roku korzystam z używanego Slik Pro 700dx, zakupionego na Olx (trafiła mi się prawie nówka). Cena nowego może trochę odstraszyć, ale jest to bardzo fajny sprzęt, który ogólnie dobrze współpracuje z cięższymi lornetkami.

Wieszam na nim Oriona 15x70 około 2.5kg oraz czasem małego Maka90 i jest stabilnie. Głowica pracuje przyzwoicie, choć mogłaby być trochę lepsza. Statyw trochę waży, ale można go łatwo zabrać w teren.

Innego statywu nie polecę, ponieważ wcześniej miałem tylko lekki statyw foto, który znośnie współpracował jedynie z lekką 10x50.

Ogólnoe przy powiększeniu 20x oraz wadze 2-3kg nie radzę kupować czegoś z marketu w cenie 50zł. Będzie więcej frustracji niż zabawy, choć też rozumiem, że budżet nie jest z gumy.

Swego czasu na stronie Delty optical było dość dużo statywów, ale przyznam szczerze nie wiem jak teraz wygląda sytuacja z dostępnością towaru i cenami. 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od prawie roku do podobnej lornetki o podobnej wadze (Bresser 20x80} stosuję statyw Camrock TH70  . Od niedawna używam tego statywu do dużo cięższej lornetki Celestron 20x80 (starsza metalowa wersja, ponad 3 kg wagi ) i też jest dobrze. ale juz na granicy wytrzymałości. Obserwuje się wygodnie nawet w okolicach około zenitowych . Głowica po dodaniu łożyska i skróceniu raczki  też jest bardzo wygodna. W nocy obserwuję z krzesełka natomiast w dzień na stojąco przy pełnym wysunięciu kolumny do wysokości około 170 cm. Praktycznie nie ma drgań , całość jest stabilna., bardzo mobilna  i wygonie się obserwuje .

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać na statyw i czego oczekujesz . 

  • Like 1

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Qrczak99 napisał:

(...)

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać (...) i czego oczekujesz . 

To jest doskonałe podsumowanie wszystkich naszych rozterek sprzętowych...
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Slik Pro 700DX z różnymi lornetkami, od 10x50 do 28x110.

Plusy:
- wysoki
- stabilny
- stosunkowo lekki (MOBILNY - bierzesz w jedną rękę statyw, w drugą lornetkę i idziesz w teren)

Minusy: 
- głowica (zwolnienie blokady, przesuwanie w osiach itp.)
- brak korbki (regulacja wysokości kolumny z ciężką lornetą jest zimą uciążliwa)

Po roku dokupiłem do statywu głowicę video Benro S6 i to był strzał w dziesiątkę. Teraz jest idealnie. Po prostu przesuwasz jednym palcem lornetkę w dowolnym kierunku i tak zostaje, żadnych regulacji.
Ten statyw wg mnie to idealna proporcja cena / jakość / oczekiwania.

Ktoś wcześniej napisał o Camrock TH70. Używałem i szczerze nie polecam, chyba że jako środek przejściowy ze względu na ograniczony budżet. Dla mnie ten statyw to:
- kiepska jakość materiałów
- beznadziejna głowica
- brak stabilności
- mała wysokość statywu

Mój kolega z obserwacji (który wcześniej nie miał żadnego innego statywu) uparł się, że jednak go kupi (do lornetki 15x70). Potem poszedł na obserwacje i napisał mi, że jest ok. Następnego dnia poszliśmy razem, ja zabrałem Slika. Kolejnego dnia Camrock TH70 był już wysłany do sklepu na zwrot, a miesiąc później kolega kupił Slika, którym cieszy się od kilku miesięcy do dziś. Jakie wnioski? ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby sprawdzić "jakie wnioski" są u mnie musiałem poszukać cen, więc piszę żeby inni może mogli zaoszczędzić czas:

  • statyw Camrock TH70 to około 140 zł
  • statyw Slik Pro 700DX to około 600 zł
  • głowica Benro S6 to około 600 zł

Czy warto, czy nie warto, to jak zawsze "zależy od tego ile chcesz wydać i czego oczekujesz"....
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś się kieruje tylko ceną niech kupi cokolwiek na allegro i po problemie, a najlepiej niech sam wystruga po kosztach z kilku kijków i po sprawie.

Do portfela nikomu zaglądać nie zamierzam, ale nie jest tajemnicą, że zarówno jakość, jak i komfort w tym hobby kosztują. Czy 600 zł za dobry statyw foto to drogo? A czy SW 14 cali flex za 9k to dużo? A czy takie pytania i stwierdzenia mają w ogóle sens? Wg mnie nie. Trochę się dziwię, że w ogóle nie ująłeś w rozpisce jakości.

Hobby ma być przyjemnością, więc wychodzę z założenia, że lepiej odczekać, dozbierać i kupić dobrze. Dotyczy to zarówno teleskopu / lornetki, jak i montażu. Każdy kto obserwuje ten wie, jak istotna jest stabilność, wygoda i pewność podczas obserwacji. A statyw Camrock TH70 to po prostu gów** delikatnie ujmując.
Idąc tokiem rozumowanie "zależy" całe forum sprzętowe jest pozbawione sensu, łącznie z radami, bo przecież ZALEŻY.

Miałem możliwość użytkowania obydwu opisywanych statywów, więc pozwoliłem je sobie ocenić, wyciągnąć wnioski i doradzić ?

ps. benro s6 kupisz za 350 zł (kupiłem już 2 razy używaną w ciągu roku, jedną dla siebie, drugą dla kolegi).

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

Czy warto, czy nie warto, to jak zawsze "zależy od tego ile chcesz wydać i czego oczekujesz"....

Może też od tego czy chcesz zglebić lornetkę, czy może chciałbyś jednak trochę poobserwować. Bezpiecznie i bez drgawek.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Jeśli ktoś się kieruje tylko ceną niech kupi cokolwiek na allegro i po problemie, a najlepiej niech sam wystruga po kosztach z kilku kijków i po sprawie.

Do portfela nikomu zaglądać nie zamierzam, ale nie jest tajemnicą, że zarówno jakość, jak i komfort w tym hobby kosztują. Czy 600 zł za dobry statyw foto to drogo? A czy SW 14 cali flex za 9k to dużo? A czy takie pytania i stwierdzenia mają w ogóle sens? Wg mnie nie. Trochę się dziwię, że w ogóle nie ująłeś w rozpisce jakości.

(...)

Autor wątku zaczyna od tego, że jest początkujący, którym i ja byłem, i wiem, że na początku hobby człowiek nie wie, co to jest jakość i jaka jest jej adekwatna cena.
O tym każdy musi się dowiedzieć sam.
Są przecież lornetki 8x sporo droższe niż "SW 14 cali flex" i dla niektórych taka lornetka to jest jedyny logiczny wybór, bo mają super jakość cały czas przy sobie.
Dla innych taka "zabawkowa lorneteczka" w cenie super teleskopu to jest kompletna pomyłka, bo przecież w tym na niebie nie da się nic sensownego zobaczyć.
Ludzie są bardzo różni.
Dlatego nie piszę, żeby @maciekklag  kupował od razu Oriona Monstera, tylko dlatego że ja go mam i jestem z niego mega zadowolony, bo ja wiem że on nie wie, czy takie coś będzie kiedykolwiek potrzebował.
Z jednej strony kupować coś drogiego a dobrego to jest super jak się ma kasę i jak hobby się przyjmie.
Ale jak się nie przyjmie, lub na końcu i tak preferowany będzie inny rodzaj obserwacji/spęrztu, to kupujemy tylko drogi grat.
Z drugiej strony jak się zaczyna od marnej jakości, to to może też zniechęcić do hobby.

Generalnie bardzo ciężko doradzić coś początkującym, przynajmniej dla mnie.
Jedyne co mogę na pewno doradzić to żeby się nie spieszyć z zakupami i przede wszystkim nie kupować za dużo naraz.
Obserwować jak najdłużej tym co się ma, aż człowiek będzie choć trochę bardziej pewny czego potrzebuje.

Ja zaczynałem od tego Camrocka TH70, który dla moich 170 cm i 1.3 kg lornetki zupełnie wystarczał.
I z perspektywy lat dalej uważam, że to był doby wybór, bo teraz wiem, dlaczego mój Monster tyle waży, i tyle kosztuje, i wydałem kasę całkowicie świadomie.
A Camrocka dalej mam i używam, bo czasem on w zupełności wystarcza.

Nie znaczy to wcale, że go polecam dla cięższej lornetki lub wyższej osoby.
Dla jednych takie rozwiązanie będzie OK, bo obserwują max. pół godziny i do domu, a dla innych, którzy obserwują długimi godzinami, to będzie całkowita katastrofa.
Obawiam się, że w tym hobby nie ma uniwersalnych odpowiedzi dla każdego.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za podjęcie tematu. 

Rozwinę trochę. 

Zacząłem moja przygodę z obserwacją nieba z teleskopem za 200 zł wraz z montażem. 

To była totalna porażka i strasznie się zrazilem. Przeszło mi na ponad dwa lata. 

Teraz postanowiłem wrocic. Po poczytaniu kawałka internetu postanowiłem zacząć od lornetki. 

Wiem że tanio to raczej słabo. Wezmę oczywiście Wasze propozycje pod uwagę. Poczytam i.. 

Budżetu jako takiego na statyw nie mam określonego ale 600 zł jest do zaakceptowania. 

Nie bardzo jeszcze czuje temat głowic i tu muszę się doszkolić. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)