Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.11.2021. Zeta Lyrae


Rekomendowane odpowiedzi

Czytam i trochę nie wierzę. Myślałem, że ten dział forum już przepadł na dobre (szczególnie dla lornetek), a tu taka miła niespodzianka ?

Od razu przypomniała mi się lipcowa wyprawa w teren z lornetą 28x110, kiedy to prawie podczas pełni oblatywałem wszelkie podwójne i inne ciekawe układy z Lutnia na czele ? Widoki wyborne, w tej okolicy perełek nie brakuje. Łza się tylko kręci, że pogoda przeszła na inne kontynenty, a do tego moja lorneta pojechala w świat.. Nie mniej jednak 15x70 czeka na swoje koleine 5 minut podczas dostępnego rozpogodzenia!

@Janko, czekam na kolejne wpisy ?

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko WIELKIE DZIĘKI!

Dział prawie upadł ,ale dzięki tobie jest szansa że stanie na równe nogi.Zawstydził mnie ten post, bo to ja obiecywałem że będę dbał o OT....a tu kicha, chęci odeszły, co tu gadać mea kulpa! To dla mnie taki kop w d.....,żeby zacząć działać.

 

  • Like 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam swój mini autorski cykl relacji, na razie mi wystarczy ? Ale Marcinie - może Ty się skusisz? ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lutnia należy do jednego z moich ulubionych gwiazdozbiorów. Aż wstyd przyznać, że na ? Lyrae zwróciłem uwagę dopiero rok temu testując Vipera 8x42 ?

Cieszę się z kolejnego "odcinka" tej serii, pamiętam, że na początku mojej przygody z astronomią bardzo mi pomógł ?

  • Thanks 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parka ładna. przyjemna - bez problemu do wyłuskania w małych sprzętach typu lornetka 6x30. Separacja na tyle duża, że wyraźnie  jaśniejszy składnik swoim blaskiem nie zasłania mniejszej towarzyszki.

4 godziny temu, Setaarius napisał:

Proponuję odszukać przy okazji piękną węglową T-Lyrae

Tak węglowe gwiazdy są piękne - soczyście czerwone. Bliżej przedmiotowej parki podwójnej jest też inna węglówka - HK Lyr. Szkoda tylko, że obydwie czerwone gwiazdy nie są za jasne i w małych lornetkach nie rzucają się tak łatwo w oczy.

Za to nie omieszkałem przy okazji popatrzeć w pobliską parkę w Smoku nazwaną przeze mnie "Oczy nietoperza", czyli Kuma - Kuma (v1 Dra- v2 Dra). Dla małych lornetek idealna

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już w Lutni jesteśmy, to jeszcze to polecam ?

A z węglowych gwiazd, to zaraz obok Zety jest jeszcze HK Lyrae.

Edytowane przez ppbb
  • Like 2
  • Thanks 1
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)