Skocz do zawartości

Zakup refraktora (pytania dotyczące 80 ED i nie tylko)


najs_sc

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

nie było mnie na forum wiele lat. Ostatnio napisała do mnie znajoma szukająca używanego teleskopu i wystarczyło kilka chwil, aby ponownie rozpalić we mnie ogień związany z pasją obserwacji nieba. W przeszłości miałem 2 skrajnie różne teleskopy. 8'' Newtona i Maka 127. Minęło 7 lat, a ja ponownie chciałbym nabyć nową zabawkę, co by móc wrócić do obserwacji. 

Teraz chciałbym kupić refraktor apo. Przejrzałem wiele tematów nt. ED'ków i wiele osób poleca to jako wyjściowy sprzęt do astrofotografii. Czy faktycznie optyka zastosowana w nich deklasuje konkurencję i warto dopłacać? 

I ostatnie pytanie. Gdyby wyłączyć temat astrofotografii,  Jaki refraktor moglibyście polecić do samych obserwacji US i podstawowych DSO (w okolicy 4000 złotych z montażem). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AP wisi na giełdzie Celestron ED80 z dobrym wyciągiem. Do tego dobry montaż AZ, 3 okulary i masz mobilny zestawik. Oczywiście to moje zdanie i jakbym miał teraz kasę i wybierał sprzęt to pewnie bym taki skompletował, więc nie sugeruj się ? Nie znam stanu tamtego ED, i nie znam Twoich oczekiwań co do widoków.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do EDków w astrofotografii to nie pomogę, zwłaszcza że nie za bardzo wiem, jak rozumieć "konkurencję" i to zdaje się tańszą.
Wedle mojej skromnej wiedzy to jest jeden z prostszych i tańszych refraktorów z aperturą 80 mm, którym można robić jakieś poważniejsze zdjęcia.

Ja EDka SW 80/600 używam do wizuala, jako alternatywę dla Newtona 300/1500, jak warunki słabsze albo nie ma czasu na parogodzinne chłodzenie dużego lustra.
Do tego nadaje się świetnie. Jest to mój pierwszy teleskop, ale mimo upływu lat dalej bardzo lubię nim obserwować,, gównie US i gwiazdy podwójne.
Aby naprawdę zobaczyć co to maleństwo potrafi trzeba mu dać porządną pryzmatyczną kątówkę i dobre okulary.

Oczywiście do DSO lepiej mieć większą aperturę, np. jego średniego brata 100/900, albo jeszcze lepiej dużego 120/900.
Niestety, oba zdaje się przekraczają założony budżet.
Do wizuala bardzo dobrymi opiniami cieszą się też EDki 102/1122, które sprzedaje się chyba z różnymi logami.
Tu jest od ręki dostępny nowiusieńki za 3400 zł, niestety w tej cenie bez montażu.
Na pewno znajdziesz o nich sporo informacji.
Możesz zacząć np. od tego wątku na naszym Forum.
 

  • Like 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ując.  Koledzy w powyższych postach wyczerpali temat.

Od siebie mógłbym jedynie dorzucić, że ja wolałbym do wizuala montaż EQ. Do małego EDka (80mm) np. Exos1/EQ3.2, a do dużego EDka (np. tego 102/1122) Exos2/EQ5. Wiem jednak, że nie każdemu taki montaż pasuje i niektórzy wolą prostotę i intuicyjność AZ. Do astrofotek DSów musi być dobry montaż EQ  (nawet Exos2 nie wystarcza).

Jeszcze odpowiedź na pytanie, czy EDek deklasuje konkurencję (w domyśle klasycznych achromatów). Przy takiej samej światłosile to tak, ale porównując np. 80/600ED z klasycznym achro 80/1200 to różnica sie zaciera, być może nawet na korzyść achro f/15. No ale musi to być f/15 (mała swiatłosiła, tzw. wolny lub ciemny refraktor) jesli ma to  byc achromat, czyli standard Conrady, czyli standard przy którym aberracja chromatyczna nie jest zauważalna. EDek nie ma jako takiej aberracji chromatycznej, a jedynie szczatkową - sferochromatyczną, wynikającą z dużej światłosiły. Wielką zaletą EDka jest jego krótka tuba, nie trzeba az tak stablinego montazu jak przy długiej tubie.

Co do wspomnianego EDka 102/1122 - sam go mam i bardzo go polecam. Zadziwiająco dobrze radzi sobie z DSami jak na tak małą aperturę. Oczywiście świetnie wypada w obserwacjach US. Oprócz  bardzo dobrej optyki, ma równiez bardzo dobry 2,5 calowy wyciąg.

 

 

Edytowane przez JSC
  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)