Skocz do zawartości

C/2021 A1 (Leonard)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy było pisane tutaj na forum o tej komecie, ale kto ma pogodę warto zapolować nad ranem.

Do aplikacji Stellarium możemy sobie ją dodać wg instrukcji:
https://github.com/Stellarium/stellarium/discussions/2020

Kometa znajduje się w okolicy konstelacji Psy Gończe / Warkocz Bereniki i zmierza w kierunku Wolarza. Z tego powodu obserwacje możliwe nad ranem w okolicy godz. 4 ? 
Na zdjęciach wygląda już zjawiskowo, czy ktoś miał okazję sprawdzić jak jest w wizualu?

Poniżej fot. Michael Jager / grupa: Comet Watch

261010537_1330853397356704_2260778501425340645_n.thumb.jpg.a94efeecee9df27c9333608b8ab36a70.jpg

 

Garść informacji o komecie w materiale video:

 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 7
  • Thanks 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wreszcie ktoś rozpoczął wątek bo strasznie cicho było na ten temat. No wczoraj trafiła sie pogodna nocka w mojej okolicy .Udało sie  po 2 w nocy wypatrzeć bez problemu "mglista kulkę" przez Newtona 120/900 przy ok 70 procentowym księzycu. Warkocza nie widac było choć wg stellarium ma już długość(pozorną) srednicy tarczy księżyca. Sama kometa zajmuje obszar kilka razy większy niż np. Jowisz. W drugiej dekadzie grudnia są przymiarki ,że może być nawet 0,5 magnitudo chociaż będzie coraz niżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pogoda nie pozwala na obserwacje już od października, dawno nie miałem takiej przerwy. Ciągle 100% zachmurzenia. Mam jednak nadzieję, że do tego 5 grudnia pojawi się jakieś okienko pogodowe nad ranem, aby wyskoczyć choć na chwilę z lornetką ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy czw/pt tak od około godz. 1 w nocy kometa będzie widoczna w jednym polu widzenia z M3 ?  U mnie jest nadzieja na pogodę ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziura w chmurach niewielka była. Zdążyłem zobaczyć przed chwilą w lornetce i małym APO. W lornetce M3 okrągła mgiełka, kometa ledwie widoczna zerkaniem. W APO 60/360 już lepiej, ale praktycznie 2 mgielki bez szczegółow. Na foto niestety za mało czasu. Musiałoby być dłużej bezchmurnie.

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z szybkich balkonowych obserwacji. Niebo w zasadzie bezchmurne, ale osiedlowe lampy gererują przy większej wilgotności takie nieprzyjemne rozświetlenie. No i od strony E i SE przeszkadza miejska łuna. 

Niemniej gromada M3 widoczna od razu w lornetce 10x50, obok zerkaniem dostrzegalna kometa ? Po dłuższej chwili zaczęła pojawiać się przy obserwacji na wprost, jako mniejsze, bardziej subtelne pojaśnienie obok wyraźnej i większej M3. 

Obserwacje krótkie i może niebyt spektakularne, ale pierwsze od końca października ?

Liczę, że udało się komuś obserwować pod ciemniejszym niebem - na pewno warto! 

Edytowane przez Michał Sz.
  • Like 1

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop czekał w kuchennym centrum astronomicznym. Budzik nastawiony na 4.00 . Zerkam przez okno a tu czarno, ani jednej gwiazdki. Śpię dalej ?. 5.50 wstaje do pracy , znowu zerkam przez okno ? czysto. 10x50 do ręki i wio przed blok w jakąś ciemnice. Arktur wyostrzony, teraz tylko lekko do góry i jest ! Piękna oczywista parka do ,której odnalezienia wystarczyły 3 sekundy.

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy w końcu pogoda pozwoliła i widziałem ją pierwszy raz. Co prawda z miasta, ale w 25x100 zasięg był i tak 10 - 11 mag, więc kometa była dobrze widoczna.
Byłem w szoku jak dużo się przesunęła podczas półtorej godziny moich obserwacji.
Głowa była porównywalnej jasności do M3, zerkaniem dało się wypatrzeć trochę warkocza.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona dziś o 4 nad ranem, niebo igła, przejrzystość petarda, a do tego przyjemne -5 i lekki wiaterek ? 
W wizualu kometa bardzo słaba, można sobie wsadzić między bajki stwierdzenia o widoczności gołym okiem, wówczas ktoś musiałby widzieć również M3 (niektórzy ponoć widzą ;) ), która jest i większa i jaśniejsza od Leonarda.

Kometa w 10x50 widoczna zerkaniem jako niewielka plamka. W 15x70 już wyraźniejsza, może nawet delikatnie majaczył kawałek warkocza skierowany w górę. Ogólnie bez szału, pomimo że w sieci spory "szum". Na zdjęciach wygląda ładnie, ale czekamy dalej na drugie Neowise ? 

Mimo wszystko nie żałuję pobudki, zrobiłem pierwsze w sezonie przywitanie z "Zimowym Trójkątem", a dopełnieniem obserwacji był Orion.

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 5

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Kometa zaliczona dziś o 4 nad ranem, niebo igła, przejrzystość petarda, a do tego przyjemne -5 i lekki wiaterek ? 
W wizualu kometa bardzo słaba, można sobie wsadzić między bajki stwierdzenia o widoczności gołym okiem, wówczas ktoś musiałby widzieć również M3, która jest i większa i jaśniejsza od Leonarda.

Kometa w 10x50 widoczna zerkaniem jako niewielka plamka. W 15x70 już wyraźniejsza, może nawet delikatnie majaczył kawałek warkocza skierowany w górę. Ogólnie bez szału, pomimo że w sieci spory szum.Na zdjęciach wygląda ładnie, ale czekamy dalej na drugie Neowise ? 

Dokładnie tak jak piszesz.Wczoraj nad ranem w nie najgorszych warunkach w lornetce 8x42 musiałem się nieźle nakombinować żeby w ogóle ją dostrzec metodom zerkania .W 15x70 coś tam widać,ale jak na razie to słabiutko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe wrażenie zrobił na mnie bolid, który "spadał" z okolic Lwa około 4:30. Zastanawiam się, czy czasami nie był to nawet jakiś meteoryt, gdyż był naprawdę jasny i palił się praktycznie do samego horyzontu ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ICM pokazywał totalny brak pogody, natomiast Windy.com coś takiego:

260815959_1234776773681341_7257854060009680269_n.png.848f61641a45003adbee52583bcd2fee.png

Gdy w nocy odpaliłem SAT24 na żywo pokazało mi taki obraz:

262654120_4582918738469103_550094091659906360_n.thumb.jpg.1dc0b8f6329af1a6b6b95b000c6a7c59.jpg

...ICM już od dawna mi się nie sprawdza, generalnie przestałem mu ufać bo nawet kilka godzin wcześniej ma prognozy wyssane z palca ? 

Natomiast Windy bardzo często ma trafne prognozy pod względem zachmurzenia ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu w nocy z pt/sb o 2-4 nad ranem udało mi się ją zaobserwować. Od zachodu napływały chmury, ale pogoda się utrzymała. Dodatkowo mam balkon na wschód, więc obserwacje miałem dość komfortowe ?

W 15x70 na podmiejskim niebie jest oczywista i łatwo ją namierzyć. Pod względem jasności i wyglądu zbliżona do M3, którą przy okazji łapałem w jednym polu z kometą. Większych szczegółów nie zaobserwowałem, choć momentami zerkaniem jakby był widoczny fragment warkocza (?)
 
W 8x42 początkowo ciężko ją miałem dostrzec, ale po chwili była widoczna jako mała, szara, rozmyta plamka.
 
Nie jest to Neowise i raczej już nią nie będzie, ale i tak miły akcent na koniec 2021 roku ? 
 
No i w końcu mogę przestać nastawiać budzik na 03:00 w tygodniu ?
 
 
  • Like 1
  • Haha 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dziś nad ranem kometę w 10/50, w której wciąż mieściła się jeszcze spokojnie w jednym polu z M3. Od razu zauważyłem, że kometa jest wyraźnie większa od gromady kulistej, lecz troszkę słabsza, a po pewnym czasie dostrzegłem również oczywisty warkocz, skierowany w górę i lekko w lewo (czyli wychodzi chyba mniej więcej na północny zachód). Nie przyjrzałem się, jaki był długi, ale myślę, że widziałem około jednego stopnia. Na niebie wędrowały zdradliwe chmury, przechodząc również przez okolice M3, dlatego trudno było ustalić, czy kometa była widoczna gołym okiem, tym bardziej, że i z M3 był mały kłopot. Z pewnością była widoczna gwiazda obok gromady o jasności 6.2mag. Wydawało mi się kilka razy, że widzę tam dwa obiekty czyli gwiazdę i M3. Gdyby nie chmury, byłoby pewnie ją widać. Z drugiej strony nieba było lepiej i zdaje się, że widziałem gołym okiem M38 i M36.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)