Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Zgłaszam się do was o pomoc drodzy Amatorzy Astronomowie. Jestem KOMPLETNIE ZIELONY oprócz tego czego nauczyłem się w ciągu kilku dni i jestem w 2 klasie Technikum Informatycznego i mam zadaną pracę, w której muszę wykonać interaktywną lekcję we Flashu(chyba wszyscy wiedzą co to jest). Wybrałem temat "Amatorskie Obserwacje Astronomiczne" ponieważ sądziłem, że będzie to dosyć łatwy temat, a od jakiegoś czasu wykazuję ogromne zainteresowanie nocnym niebem. Temat nie okazał się prosty, ale pomimo wszystko zbieram informacje i chcę go zrealizować. W lekcji chciałem wdrążyć czytelnika w temat astronomii - z czym to się je, jak zacząć, co jest ważne itd. Chciałbym, aby moja prezentacja była wiarygodna i rzetelna, więc zgłaszam się do was weterani o pomoc. Poniżej napiszę plan, czyli tego co zamierzam zrobić, a was prosiłbym o ocenę, abyście mi napisali co sądzicie o pomyśle, co dodać, co zmienić do poszczególnych elementów menu, czy może porzucić ten temat i zająć się czymś prostszym?

Z góry dziękuję za wszystkie rady i wszelką pomoc. Pozdrawiam

 

PLAN:

 

AMATORSKIE OBSERWACJE ASTRONOMICZNE - MENU GŁÓWNE:

 

1. Kilka słów wstępu - tutaj wyjaśniam termin - Astronomia Amatorska i mówię co jest zawarte w prezentacji - czyli jak gdzie i kiedy obserwować niebo, przyrządy do planowania obserwacji - mam na myśli symulatory i mapy, obiekty które można obserwować, a także przyrządy optyczne, czyli lornetka i teleskop.

2. Co na początku - Tutaj chciałbym napisać od czego zacząć czyli od obserwacji gołym okiem ew. lornetki i nauki gwiazdozbiorów. Byłaby widoczna animacja/zdjęcie mapy nieba lub kogoś kto to niebo obserwuje(taki rysunek)

3. Planowanie obserwacji - Tu będą się znajdować informacje na temat planu obserwacji czyli tego co trzeba uwzględnić: Miejsce, czas, obiekty obserwacji z uzasadnieniem dlaczego ważne jest aby to było zaplanowane. Oraz informacja z czego korzystać przy planowaniu - mapy nieba itd.

4. Mapy - Jak korzystać z obrotowej mapy nieba oraz z programu Stellarium

5. Przyrządy optyczne - Oko, Lornetka, Teleskop - Chciałem tutaj podkreślić kolejny raz że warto obserwować gołym okiem, oraz napisać o budowie lornetki i teleskopu.

6. Obiekty - Czyli co można zaobserwować na niebie.

 

Oczywiście nie zapomnę podkreślić, że nie należy patrzeć przez teleskop na słońce bez odpowiednich filtrów, bo grozi to kalectwem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego tu (pierwsze 3 podpięte wątki) znajdziesz materiał na prezentację, która będzie miała wszystkie prezentacje pod sobą 8)

Uwzględniając twój plan - informacje znajdziesz jeszcze tu i tu

Ocena 6 MUROWANA :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest naprawdę bardzo dobry. Zawarte w nim wszystkie istotne aspekty. Jesli dotrzesz do wszystkich informacji na ten temat, to prezentacja bedzie naprawde budziła zainteresowanie i satysfakcjonująca ocena murowana. Oprócz obiektów które są na stałe wpisane w obraz nieba czyli Ksiezyc, Słońce, planety, gwiazdy i obiekty głebokiego nieba, czyli mgławice, galaktyki, gromady otwarte i gromady kuliste gwiazd, mozesz wspomnieć tez o możliwości obserwowania na niebie wytworów ludzkich rąk czyli, sztucznych satelitów. Na pierwszym miejscu kilka słów o ISS czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, możliwości obserwacji jej przelotów nad Polską do tego służy np strona http://www.heavens-above.com/?Session=kebgcobnkkcdhokhbhhibnje gdzie po wprowadzeniu swojej lokalizacji program oblicza kiedy i o której godzinie mozna taki przelot zaobserwowac. Albo bardzo ciekawe satelity Iridium które puszczają bardzo silne flary swietlne, czasami wzbudzające sensacje wsród nieuświadomionych:) O tym jak obserwować flary poczytaj na moim blogu

http://mrudy1212.blogspot.com/2013/07/flary-iridium-obserwacje-i-fotografia.html#links. Astronomia to baaaaardzo obszerny temat ale moze uda ci się zmieścić w kilkunastu stronach A4 hahaha :) Świetna inicjatywa, trzymam kciuki. Gdybys miał jakieś watpliwości, pytania, śmiało pytaj tutaj uzyskasz wszystkie odpowiedzi:)

  • Like 3
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Świetna inicjatywa, trzymam kciuki. Gdybys miał jakieś watpliwości, pytania, śmiało pytaj tutaj uzyskasz wszystkie odpowiedzi:)

Mariusz to ,,kara" - praca domowa ;)

Ale rzeczywiste Kolego - teraz to masz wszystko na tacy podane - otwierasz Power Pointa i... samo leci :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satysfakcję, że pozytywną ocenę dostanie i może mu coś w głowie z tego zostanie  8)  A to Pawle BARDZO DUŻO :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak świetna inwestycja zgadzam się z Wami, ale w sumie mam pytanie, co my będziemy mieli z tego? Kolega dostanie ocenę, oczywiście kolejną, zapomni o nas, może czasem wspomni komuś i na tym koniec. :)

A będziemy mieć. Zobaczysz Jak napisze prace, sam wciągnie się w Astronomię. A jak napisze bardzo dobrze to chęć poznawania nieba zaszczepi innym. I zyskujemy nowych młodych Astro-Amatorów. Potem się ich zaprosi na zlot, wskaże teleskopy jakie mogą sobie kupić, przygotujemy pod kontem obserwacji, astrofotografii, badania zmiennych, szkicowania, pomożemy w budowie obserwatorium... ups. chyba się trochę rozpędziłem... ;)

Satysfakcję, że pozytywną ocenę dostanie i może mu coś w głowie z tego zostanie  8)  A to Pawle BARDZO DUŻO :)

Krótko mówiąc dokładnie tak. Kolega poprosił o pomoc to trzeba mu rękę podać. Nie napisał: Zróbcie to za mnie. Poprosił o to abyśmy zobaczyli czy dobrze to robi.

 

 

Kolego Odtwarzacz. - ( jakie to jeszcze nicki na forum będą? :D ) - Proponuję w miarę przygotowywania prezentacji wrzucaj to co już masz (będziesz miał) a my w miarę możliwości zobaczymy co jeszcze można by było dodać, ewentualnie poprawić.

 

Życzę powodzenia.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z wszystkiego trzeba "coś mieć"? ;)

To ma we flashu być, ciut wyższa półka prezentacji :)

Święta racja 8)

Dla drugoklasisty z technikum - Flash, Power Point, Movie Maker, Pinackle Studio itp. to teraz jak bułka z masłem na śniadanie ;)

A materiały jak w bibliotece uniwersyteckiej ma wskazane niemal w jednym miejscu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, zaraz zajmę się wertowaniem materiałów i pobieraniem wszystkiego co potrzebne. Czeka mnie mnóstwo pracy - do oddania na 21 Stycznia, ale z Waszą pomocą. Na pewno się wyrobię. Jeszcze raz dzięki Panowie/Panie! :)

 

Więc na razie udało mi się zrobić pewien szkielet Menu głównego: Wstęp napisany,  po kliknięciu w  przyrządy menu się rozwija. To na razie tyle: A tu LINK. Otwieramy za pomocą Internet Explorer i w razie potrzeby zezwalamy na zablokowaną treść. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzę w domku - cenzura mojego ,,pracowego" Internetu nie pozwala otworzyć strony .... C:-)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym dziale chciałem podać te informacje w mniejszym bądź większym stopniu animowane(jakieś obrazki itd)
 
Co na początku:
 
Aby nasze wdrożenie się w astronomię było płynne i bezproblemowe powinniśmy dowiedzieć się czym się różnią oraz jak wyglądają poszczególnie obiekty(Opcja w menu), a także powinniśmy nauczyć się  gwiazdozbiorów( jak wyglądają oraz gdzie się znajdują na nocnym niebie). W tym celu wychodzimy w bezchmurną noc, zdala od nocnych lamp (dlaczego?  o tym później)  - najlepiej z obrotową mapą nieba w dłoniach(jak z niej korzystać też później), ustawiamy ją na dzisiejszy dzień i wybieramy sobie jakiś gwiazdozbiór i staramy się go odszukać na nocnym niebie. Możemy również korzystać z literatury np. Atlas Nieba lub symulacji komputerowych(tzw. planetaria) jak np. Stellarium. Taka nauka pozwoli nam to łatwiej poruszać się po niebie i w późniejszych obserwacjach np. teleskopem łatwiej odnajdywać obiekty niewidoczne gołym okiem. Jeżeli opanujemy ten etap - możemy zaczynać myśleć o zakupie sprzętu - najlepiej lornetki na początek.
 

Mapy :
Do lokalizacji obiektów naszych obserwacji nie korzystamy z jednego źródła, w zależności od obiektu Możemy korzystać z: Obrotowej mapy nieba, Planetariów, Atlasów Nieba. Poniżej znajdziesz instrukcje jak korzystać z tych źródeł oraz jakie informacje zawierają.
Obrotowa Mapa Nieba ? Położenie konstelacji gwiazd na nocnym niebie w danym dniu i określonej godzinie.
Planetarium(przykład: Stellarium) ? Niebo w 3D:  Położenie planet i ich księżyców, gwiazd, mgławic, galaktyk.
Atlas Nieba ? ( Tu nie ma instrukcji, sam opis) -Naniesione pozycje obiektów mgławicowych, takich jak galaktyki, gromady gwiazd czy mgławice. . Wiele z nich posiada opisy ciekawych obiektów oraz tabele zjawisk astronomicznych.
 
Czy nie brakuje tu czegoś? Lub może jest czegoś za dużo?
 
Postanowiłem, przerzucić temat - Planowanie obserwacji na sam koniec - gdy wszystkie elementy będą omówione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na samym początku tytułem wstępu napiszesz coś o astronomii w czasach starożytnych, wymienisz kilka wielkich nazwisk, zahaczysz o mitologię i dopiero potem przechodząc do czasów współczesnych zaczniesz opowiadać o jednej z wielu dziedzin astronomii, mianowicie obserwacjach wizualnych. Nie chodzi mi o jakiś kilkustronicowy referat. Kilka, kilkanaście zdań.

 

 

 

 

post-604-0-01590400-1389449567_thumb.jpg      post-604-0-62167800-1389449548_thumb.jpg

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejście, dziękuję za propozycję - pomyślęnad tym i spróbuję to obrać w słowa  jak znajdę czas - w nocy. :) Na razie bardziej techniczne sprawki mnie zajmują. Chciałbym, aby chodziło tylko o przekaz merytoryczny. :)

 

 

Czy światło sztuczne jest wrogiem numer jeden astronomów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawziąłem się - ale dużo tego ,,nima" ;) - Może tak kolorki bardziej astronomiczne i coś ,,niebnego" w tle (piękne rozgwieżdżone niebo - tak na dobry początek ???

To wszystko co mogłem wyczytać i obejrzeć :D ???? cóż można napisać - nic chyba więcej.

  to pierwszy ekran post-476-0-17749600-1389469219_thumb.jpg

 to wstęp  post-476-0-32364900-1389469443_thumb.jpg

reszta puste  post-476-0-70634400-1389469262_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejście, dziękuję za propozycję - pomyślęnad tym i spróbuję to obrać w słowa  jak znajdę czas - w nocy. :) Na razie bardziej techniczne sprawki mnie zajmują. Chciałbym, aby chodziło tylko o przekaz merytoryczny. :)

 

 

Czy światło sztuczne jest wrogiem numer jeden astronomów?

Jest tyle "wrogów" astronomów, że nawet strach wyliczać.

- sztuczne zaświetlenie

- Księżyc

- chmury

- wilgoć

- smog/dym

- komary :D i wiele wiele innych.

 

Ciężko sprecyzować co jest najgorsze ale patrząc z perspektywy mijających lat to chyba jednak lampy stanowią największy problem. Rosną jak grzyby po deszczu i sztucznie zaświetlają coraz większe obszary.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego zobacz jak piękne niebo jest na fotografiach - to powinno byś tłem a nie otchłań czerni czarnej dziury ;)
 

Te żółte strzały to wzrok odbierają. Zrób jakieś stonowane delikatne np niebieskie.

A w ogóle to coś tam popisz bo na razie to wstęp zrobiłeś dla kolegów z podwórka....

Sorki ale na razie to lipa - w necie jest mnóstwo prezentacji astronomicznych - podpatrz kolorystykę i wstaw troszkę zwrotów dyplomatycznych. Moim zdaniem mało szacunku na wstępie dla przyszłych odbiorców - obojętnie kim oni będą.

No i treść poszczególnych działów ??? pisz, rysuj, ,,zdjęciuj" na razie tyle ::)

post-476-0-77326300-1389471457.jpg

 

post-476-0-16129000-1389471893_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie jeszcze tylko to, że tej obrotowej mapie nieba nie poświęcał bym za dużo. Jest ona dobra tylko dla początkującego astro-amatora. Nie ma tam obiektów obserwacji. Skup się bardziej na atlasach nieba i programach typu Stellarium.

 

I zmień tą nazwę "gołe oko" na oko lub nieuzbrojone oko. ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceńcie proszę treść zawartą w dziale "Zaczynamy obserwacje"  : http://www.multiupload.nl/FMAVPSNX6J

 

Przykro mi, że na razie trochę Was rozczarowuję, mam nadzieję, że to się zmieni - obrałem taką strategię aby w razie gdyby mi czas uciekł, to chcę oddać brzydala z treścią. Dopieszczaniem zajmę się gdy wszystkie tematy będą przygotowane - wtedy pozmieniam kolorki, dodam tło itd. Niestety, ale flasha mam od 2-3 tygodni(raz w tygodniu po 4 godziny) więc, też nie będzie to jakieś cudowne cudo... I dzięki po raz kolejny za dodatkowe wskazówki. :)

 

PS. Dopiero teraz spojrzałem na Panów profile. Nie wiedziałem, że między nami solidna różnica wieku. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Dopiero teraz spojrzałem na Panów profile. Nie wiedziałem, że między nami solidna różnica wieku. ;)

Mnie tu proszę nie obrażać. ;) Jeżeli zaś chodzi o Jacka to masz rację. >:D

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Jeżeli zaś chodzi o Jacka to masz rację. >:D

A poproś no Koleś Pana Pyrę - aby tunele wykopał w Zatomiu, abyś się mógł na zlocie nimi bezpiecznie poruszać :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te zdjęcia mogę wykorzystać w prezentacji? Niestety nie wiem jak działa prawo autorskie w przypadku "Materiałów Edukacyjnych".

Masz piękne fotografie w tym dziale Poproś kolegów zapewne nie odmówią :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)