Skocz do zawartości

Problemy (?)


Rekomendowane odpowiedzi

Hej jestem początkującą obserwatorką nieba i ostatnimi czasy udało mi się kupić pierwszy teleskop. Jest to teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1149EQ1 mam z nim małe problemy (?). Kiedy ustawię już szukacz idealnie na księżyc w soczewce (używam 25mm i barlowa 2x) nic nie widzę mimo iż szukacz jest dobrze ustawiony. Proszę o pomoc i fajnie jakby ktoś podzielił się swoimi historiami z tym modelem teleskopu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób dokładnie odwrotnie, czyli najpierw na najmniejszym powiększeniu wyceluj teleskop na czuja w Księżyc (albo lepiej za dnia w róg komina) a dopiero potem pokręć tymi trzema pokrętełkami po bokach szukacza i zjustuj obraz by celował w to samo co pokazuje teleskop w centrum pola widzenia. Jak ci tubka szukacza lata na wszystkie strony, bo tak bywa w tandetnych teleskopach, to trzeba na przeciwnej krawędzi do tej z pokrętełkami podłożyć pasek jakiejś gumy do środka obejmy po obwodzie i będzie cacy. Trzeba też wszelkie dekielki ściągać na czas obserwacji oraz kręcić pokrętłem ostrości przy teleskopie by coś zobaczyć. To proste, zaraz pewno zakapujesz jak popróbujesz. Nie zrażaj się na początku, bo z każdego sprzętu da się coś wycisnąć i mieć frajdę z obserwacji. Byle było wychłodzone zwierciadło i dobre niebo. Gapienie przez okno definitywnie odradzam.

Edytowane przez soczi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, niestety wbrew pozorom szukacz nie jest zawsze tak samo ustawiony i na początku obserwacji trzeba go zgrać z teleskopem. Służą do tego te małe śrubki na szukaczu. Czyli najpierw celujesz szukaczem w łatwy do znalezienia obiekt,  np. Księżyc,  potem używając okularu o najdłuższej ogniskowej i bez soczewki Barlowa starasz się znaleźć teleskopem w "okolicy" ów Księżyc i jak go wycentrujesz w polu widzenia, korygujesz śrubkami ustawienie szukacza, aby również w nim Księżyc był wycentrowany. Proponuję poćwiczyć w dzień, będzie łatwiej ?

  • Like 1

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo to tak nie działa. One popychają tubkę szukacza, więc jedną trzeba nieco popuścić by inna pchnęła. Pewno jak pisze wyżej tubka szukacza lata luźno w oprawie, a już napewno nie ma mechanizmu sprężynowego na trzeciej śrubie jak to w droższych poważniejszych sprzętach. To klasa sprzętu niezmienna od czasów sławetnych Optisanów sprzed ponad 20 lat. Cierpliwości, zaraz ruszysz z miejsca z tym tylko zastosuj się do rad wyżej.

Edytowane przez soczi
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no za dnia poćwicz na odleglejszych krajobrazach, budynkach. Obraz będzie fiknięty, jak to w Newtonie, ale napewno nie warto marnować nocnej pogody na takie zabiegi z justowaniem szukacza ;) Wszystko testujemy w dzień by potem nocą nie mieć już problemów. Zaufaj mi, nawet stare wygi tak robią.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Leon12345 napisał:

Okej w takim razie jak tylko chmury odsłonią trochę księżyc to spróbuję tak zrobić. Miejmy nadzieję, że się uda :))

 

Nie rób tego w nocy, zrób to w dzień, wystarczy np. drzewo oddalone o 200-500 m. Najpierw skieruj tam teleskop zablokuj go a następnie kręcąc tymi śrubkami szukacza postaraj się uzyskać w nim taki sam obraz jak w teleskopie Być może w szukaczu  brak jest od przodu gumki, wtedy trzeba coś znaleźć może być to nawet gumka recepturka.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)