Skocz do zawartości

Pierwsze obserwacje amatora.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak koledzy i koleżanki wiecie, niedawno zakupiłem SW 90/900. Godzina około 20:10-20:20, kierunek mniej więcej ? południe. Udało mi się nacelować na jasny obiekt, wyraźnie jaśniejszy od reszty. Wyglądał jak jasna gwiazda patrząc gołym okiem. Wiem, że pytanie będzie pewnie śmieszne, ale jako że to była pierwsza obserwacja (chmury chwilowo się rozstąpiły), i nie bardzo jeszcze wiem czego się spodziewać patrząc przez teleskop. .. A dodam jeszcze, że za pomocą aplikacji "Star Walk" na androida, w okolicach były gwiazdy Enif, Aquarius.. (wg nomenklatury tejże aplikacji) . No i pora wreszcie wydusić z siebie to głupie pytanie. Czy to mógł  być Jowisz ? ??

Z góry dziękuję za wsparcie, Ryjec

Edytowane przez Ryjec
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquarius to nazwa gwiazdozbioru Wodnik, Enif to gwiazda z Pegaza. Proponuję stellarium. Obszar, o którym mówisz wrzucam jako właśnie zrzut z programu Stellarium w wersji mobilnej. Jupiter (Jowisz), nazwa Wodnika (Aquarius), a Enif jest zaznaczona.

Screenshot_20211130-205708_Stellarium-01.jpeg

Edytowane przez eszetka
  • Thanks 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ? Stellarium zainstalowałem, faktycznie chyba bardziej praktyczne, wydrukuję sobie jeszcze jutro mapę papierową Andy'ego Johnsona opracowaną przez kolegę Jacka, z wątku

i będę Cwiczył

 

edit : pisałem post jak kolega SpandexFob odpowiedział, dzięki kolego, Sky safari też przetestuję ?

pozdrawiam!
 

Edytowane przez Ryjec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się tyczy Jowisza, to wejdz sobie tam: https://skyandtelescope.org/observing/jupiters-moons-javascript-utility/#

i kliknij na interactive Jupiter's Moons tool. Będziesz miał rozeznanie co się wokoł niego dzieje w danej chwili.

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Jak pierwszy raz w coś celujesz i uważasz, że to prawdopodobnie planeta to jeśli w teleskopie widzisz w powiększeniu:

- coś a'la faza Księżyca to Wenus

- jeśli coś a'la kapelusz to Saturn

- jeśli widzisz sporą tarczę a na niej majaczące 2 pasy, ale co najważniejsze 3-4 wyraźne punkciki w jednej linii blisko niej to Jowisz

Po co pytasz wogóle na forum? Wrażenia z samodzielnej interpretacji tego co się widzi opisanym wyżej sposobem są bezcenne. Potem wspominane z rozrzewnieniem do końca życia, bo głównie pierwszy widok obiektu zapada  mocno w pamięć ?

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)