Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chce kupić swój pierwszy teleskop. 
mieszkam w Białymstoku, gdzie niebo jest raczej zanieczyszczone światłem, ale mam możliwość wyjechać na obserwacje poza miasto. Interesuję mnie obserwacja obojętnie głębokiego nieba. Budżet jakim dysponuje to około 1300 zł. 
pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

1. Nowa lornetka + statyw

2. Używana lornetka + statyw 

3. Używana Synta 8

4. Używany MAK 

5. Nowy Sky-Watcher 90/900 AZ3 + jakiś okular

6. Używany refraktor AZ3 + jakiś okular

Ja bym szedł w coś używanego co łatwo i bez strat finansowych można sprzedać. Szanse że kupisz coś co zostanie z Tobą na dłużej są małe w obecnych czasach. Jak kupisz coś małego to będziesz się zastanawiał jak widać przez coś większego. Jak kupisz coś nieporęcznego to nie będzie Ci się chciało tego nosić i używać. Niestety sam musisz do tego dojść. Dla mnie zestaw idealny to : lornetka na szybki wypad, nieduży refraktor żeby sobie więcej zobaczyć, duży newton użyty pięć razy w roku. Powodzenia w poszukiwaniach.

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Nad lornetką nie myślę, iż obawiam się, że nie będzie mi wystarczać. Czytałem też, że ogólnie refraktory są bardziej polecane do obserwacji obiektów układu słonecznego, a bardzo chciałbym zobaczyć obiekty głębokiego nieba. Nowe synty 8 zaczynaja się od 1700 zł. Jakie ryzyka wiążą się z zakupem używanego egzemplarza? Są jakieś grupy na Fb albo może tutaj na forum dział marketu, gdzie ludzie wystawiają takie? @[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, solo987 napisał:

I jeszcze jedno. Czym się charakteryzuje teleskop w systemie maksutova?

1) długą ogniskową, a co za tym idzie możliwością uzyskania dużych powiększeń

2) małym polem widzenia a co za tym idzie że raczej doUS niż doDS, dobry też będzie do obserwacji ziemskich

3) brakiem abberacji chromatycznej co jest wielką zaletą

4) Jednak Tobie polecał bym jakiś krótki refraktor np. 102 /500 lub coś koło tego, zobaczysz wtedy niebo w dość szerokim polu, a i US też pooglądasz a w szczególności Księżyc

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, solo987 napisał:

Dziękuje za odpowiedź. Nad lornetką nie myślę, iż obawiam się, że nie będzie mi wystarczać. Czytałem też, że ogólnie refraktory są bardziej polecane do obserwacji obiektów układu słonecznego, a bardzo chciałbym zobaczyć obiekty głębokiego nieba. Nowe synty 8 zaczynaja się od 1700 zł. Jakie ryzyka wiążą się z zakupem używanego egzemplarza? Są jakieś grupy na Fb albo może tutaj na forum dział marketu, gdzie ludzie wystawiają takie? @[email protected]

Co do refraktorów to do US są polecane raczej te długie o światłosile (stosunek wielkości apertury do ogniskowej teleskopu) F12-F15. Ja na przykład mam krótki refraktor 102/600 F6,  który w teorii niezbyt nadaje się do US ale mi wystarcza. Sprzęt ,który posiadam stworzony został do małych powiększeń ale z czasem okazało się że ma spory potencjał. Co do sklepów to na tym forum funkcjonuje giełda. Ja kupowałem kiedyś Synte 8 przez OLX. Jeżeli chodzi o Newtona to najważniejsze żeby nie był skorodowany a lustro nie miało dziwnych plam albo nalotu. Ewentualna kolimacja takiego sprzętu to najmniejszy problem. Najlepiej to pojechać osobiście i ocenić w jakim stanie jest sprzęt.

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, solo987 napisał:

Nie wiem jak to napisać żeby nie zostać pożartym przez forumową brać - ale nie idź w tym kierunku. Chodzi mi bardziej o typ montażu niż teleskop. Montaże w tych dwóch przypadkach to paralaktyki. Miałem podobny teleskop przez chwilkę więc mogę się wypowiedzieć w tym temacie. Montaż ma sporo zalet i plusów ale ja jako początkujący widziałem tylko jego wady. Był ciężki, nieporęczny, nie chciało mi się go ustawiać w prawidłowy sposób ( na gwiazdę polarną ), kiedy "skakałem" sobie po niebie po najprostszych obiektach musiałem obracać tubus w obejmach ( czyli teleskop ) a czasem przestawiać cały zestaw tak żeby trafiać okiem do okularu. Na początek lepiej coś na montażu azymutalnym albo dobsonie ( który też jest rodzajem montażu azymutalnego). 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam parę przykładów.  Tylko zaznaczam są to przykłady a nie propozycje konkretnych zakupów !!!

Refraktor 90/900 az3 przyzwoicie pokaże obiekty US gorzej z DS ale ja dzięki temu sprzętowi sporo się nauczyłem i miło go wspominam.

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-r90-900-az3-CID767-IDLPuJo.html#5cac64e5b0

Newton 8 cali pokaże sporo a nawet bardzo dużo jak na początek. Nie bez powodu polecany jest na pierwszy sprzęt. Jak pisał @sosna słabo nadaje się na balkonowe obserwacje no i jego mobilność zależy ot tego jak bardzo będzie ci się chciało go nosić ? 

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-pyrex-CID767-IDMRRwL.html#965749c712

Krótki refraktor. Lepszy do DS od 90/900 ale gorszy do US. Pokaże zdecydowanie mniej niż Synta 8 albo 6 ale mobilność to główna zaleta małych achromatów

https://www.olx.pl/d/oferta/skywatcher-startravel-102-500-az-3-teleskop-bk1025az3-CID767-IDMeTp6.html#9632b56b41

Pozostaje jeszcze kwestia montażu AZ3, który nie jest super konstrukcją ale przy ograniczonym budżecie trzeba pójść na pewne ustępstwa.

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalem akurat tego sklepu ale oferta wyglada normalnie i ceny tez. Sa i popularne Newtony na Dobsonie od 6 do 12 cali i refraktory np Sky Watcher 90/900 AZ3.  Ceny wysokie ale to normalka od pewnego czasu. Nie wiadomo tylko jak z obsluga. Dlaczego akurat ten sklep ? Powinienes napisac co chcesz obserwowac , gdzie bedziesz obserwowac , zakladany budzet na teleskop i akcesoria i preferowany rodzaj teleskopu a wtedy sprobujemy doradzic cos dokladniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dopiero zamierzam zacząć, a co do sklepu, to wyświetliła mi się reklama, stąd pytanie, bo akurat o nich nie słyszałem. Co do miejsca to tu jest problem, bo mieszkam w bloku i właśnie raczej balkon, zwrócony jest na wschód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Mateusz na kanale Astrolife na YouTube doskonale temat kupna pierwszego teleskopu wyczerpuje. Zgadzam sięz nim, że wszystkie newtony poniżej 6 cali są raczej zabawkami i pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, co do refraktorów to od średnicy 90 mm w górę. Ja bym celował jako pierwszy teleskop coś na dobsonie z lustrem 8-10 cali na początek, by się do tej pasji nie zrazić. A same te teleskopy 8-10 cali wybitnie ciężkie nie są i fajnie jest je zabrać ze sobą za miasto. 12 cali w górę to już trochę zdrowia trzeba na nie mieć ? no i są już bardziej nieporęczne.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)