Skocz do zawartości

Lornetka Nikon 10x70 IF HP WP


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na sprzedaż bardzo dobrą, japońską, klasyczną lornetkę:

Nikon 10x70 IF HP WP.

 

W zestawie:

- lornetka,

- pasek,

- oba dekielki na obiektywy,

- oryginalne skórzane etui (dobrze stabilizujące lornetkę w transporcie),

- oryginalne pudełko kartonowe,

- papierkologia.

 

Linki do moich recenzji:

a)    Porównanie z lornetką DOE 10,5x70

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11316-klasyczny-elegant-z-kraju-kwitnącej-wiśni-vs-pretendent-z-państwa-środka-czyli-pojedynek-nikon-10x70-ip-hp-wp-vs-doe-105x70ed-ba8/

 b)  Porównanie 4 różnych lornetek Nikon

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16836-nikon-monarch-hg-10x42-vs-nikon-monarch-7-10x42/

 Sprzedawany zestaw:

Nikon10x70.JPG.1292d1cb3546dea62c690291137d4037.JPG

Porównanie skali z Nikonem 6x18

343350880_Nikon10x70iWall-e.jpg.4b2ef3c33079de8ea98bfe0c0d70ce1d.jpg

Aktualny wygląd  lornetki przedstawiają załączone zdjęcia. Na zdjęciach sprzed kilku lat w recenzjach pod załączonymi linkami lornetka jest w identycznym stanie ? ten klasyk w zasadzie się nie starzeje.

Mechanika bez zastrzeżeń - lornetka ogniskuje płynnie, z prawidłowym oporem; środkowy zawias również pracuje płynnie, bez jakichkolwiek luzów.

Optyka w stanie bardzo dobrym ? szkła obiektywów i okularów bez skaz czy rysek, kilka pyłków w środku.

Ten model jest już nieprodukowany od ładnych paru lat, więc powoli zaczyna zyskiwać na wartości jako lornetka kolekcjonerska.

 

Kilka uwag z użytkowania:

- głębia ostrości w tym Nikonie jest naprawdę wspaniała. Rzadko ogniskowałem ostrość w okularach; minimalna odległość ostrego widzenia to w praktyce około 10-12 metrów a nie 50 metrów jak podaje większość specyfikacji,

- nigdy nie brakowało mi w tej lornetce mocowania statywowego (opcjonalny adapter jest w ofercie Nikona), w większości przypadków udawało mi się komfortowo obserwować z podparcia w nocy i z ręki w dzień - powiększenie 10x nie jest jeszcze zbyt wymagające w tej kwestii;

- brak dekielków na okularach, który mnie początkowo denerwował okazał się obawą na wyrost ? zapięcia na rzepy w etui bardzo dobrze stabilizują lornetkę w czasie transportu, nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia szkieł okularów,

- lornetka bardzo dobrze leży w rękach ? nie czuć prawie 2-kilogramowej masy lornetki; kilkuminutowe obserwacje jednym ciągiem jest jak najbardziej możliwe.

 

Powód sprzedaży: mam za mało czasu na wyjazdy pod naprawdę ciemne niebo; dużo częściej oglądam niebo na szybko, z ogródka lornetkami 12x50 i 8x30.

 

Cena: 3333 zł + KW (do uzgodnienia)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)