Skocz do zawartości

IC 1805 z Canona Mono


Rekomendowane odpowiedzi

Przy poprzednich próbach narrowband wybrałem zbyt ambitne obiekty jak na starego Canona i niestety efekt nie był zadowalający. Podcięło mi to trochę skrzydła bo sporo godzin naświetlania a efekt mizerny. Do ostatniej próby wybrałem trochę jaśniejszy obiekt i zebrałem jeszcze więcej materiału no i wreszcie coś widać. Szkoda, że Serce nie mieści się w moim FOV ale to na tyle ciekawy obiekt, że można skupić się na jego poszczególnych elementach składowych. Materiał zbierałem przez cały październik przy lepszych i gorszych warunkach. Czasem część materiału szła do kosza ze względu na cirrusy. Ostatecznie udało się wykorzystać blisko 40h materiału. 

Halpha - 70x600s ISO 1600

OIII- 55x600s ISO 1600

SII - 62x600s ISO 1600

RGB - 78x300s ISO800

OO VX 8", NEQ-6, Canon EOS 450d mod, Canon EOS 450d mono + chłodzenie

1301474741_KawaekSerca3.thumb.jpg.882a35123b2fba695b496aa79f72f93a.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No całkiem ładnie to wyszło, na bogato można powiedzieć, a ilość materiału imponująca. A w jakim celu robiłeś RGB - mieszałeś też materiał z RGB do tego zdjęcia? Na gwiazdkach chyba nie widzę RGB.

I jak Ci się sprawuje VX8 - chyba nie widziałem jeszcze fotek z niego u nas na forum. Jakiego korektora używasz razem z nim?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki były podmieniane ale mam tu pewien problem bo gdy chcę zachować więcej koloru to mam odczucie, że gwiazdy są zbyt przytłumione więc wolę tak jak świecą. Muszę jeszcze nad tym popracować. Dodatkowo RGB paliłem żeby przy okazji zrobić HaRGB. 
Co do VX8 to nie mam odczucia żeby to była dużo wyższa półka niż budżetowe tuby. Standardowo trzeba walczyć z ugięciami a wyciąg trzeba było gwintować we własnym zakresie żeby jakoś rozsądnie wszystko połączyć. Na plus można zaliczyć optykę i celę lustra. Używam korektora komy Baader Mark III. Jak się powalczy z kolimacją to można powiedzieć, że z matrycą APS-C daje radę chociaż ideału nie ma. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemne kolorystycznie w odbiorze. Gwiazdki bez koloru nie przeszkadzają tak bardzo, ale jak słusznie zauważył Jolo - rejestracja RGB to była strata czasu ?

Taki fioletowy zafarb na lewej i prawej krawędzi to charakterystyczny objaw dla złej kalibracji - w tym przypadku wadliwego flata.

Troszkę mnie dziwi, że przy takiej ilości materiału i chłodzeniu Canona zostało tyle szumu..

No i jak napisałeś sam - ideału nie ma. Lewy górny róg nie wygląda najlepiej, ale.... nie psuje to za bardzo odbioru nawet w dużej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 07:54, wessel napisał:

Taki fioletowy zafarb na lewej i prawej krawędzi to charakterystyczny objaw dla złej kalibracji - w tym przypadku wadliwego flata.

Dzięki za podpowiedź to drugie zdjęcie gdzie po bokach pojawiły się jakieś problemy z kolorem a właśnie ostatnio zacząłem używać nowej flatownicy (podświetlanej deski kreślarskiej). Czyli jednak trzeba będzie przeprosić się ze starą flatownicą, przy której nie było problemów.   

Co do szumu to nie wiem czy to specyfika matrycy czy co innego ale SII i OIII strasznie ciężko wyciągnąć w związku z czym były one ciągnięte ponad granicę dobrego smaku. Jeżeli chodzi o Halpha to oczywiście jest zdecydowanie lepiej no ale zachciało mi się czegoś innego niż ciągle HaRGB.  Pewnie można było bardziej odszumić ale ja jestem z tego grona co woli trochę szumu. Sprawdzałem efekt z mocniejszym odszumianiem i niby tło wyglądało ładnie ale szkoda mi było detalu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)