Skocz do zawartości

Jeśli nie Taurus to co ?


Dami909

Rekomendowane odpowiedzi

Chce kupić teleskop. Po wysłuchaniu rad forumowiczów musi on spełniac następujące kwestie:

1) 12-14" (raczej 12)

2) montaż azymutalny

3) przeznaczenie tylko i wyłącznie wizual

4) mobilny tzn. kratownicowy  

W związku z tym moim pierwszym wyborem będzie taurus, jeżeli się trafi. W gre wchodzą tylko używki. Pytanie do Was, co jeżeli nie uda się trafić Taurusa? I czy bardziej doświadczeni forumowicze wiedzą jaka jest realna szansa, że ktos będzie chciał takowego sprzedać- z tego co widze po ogłoszeniach, trafia się to bardzo, bardzo rzadko.

 Okulary, które posiadam esy 82stopnie 6,7mm; 14mm; 30mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Panasmaras napisał:

Gdybym miał kupować newtona na dobsonie, pierwszym wyborem byłby zdecydowanie teleskop od @Pablito
Taurus dopiero wtedy, kiedy Paweł nie miałby żadnych satysfakcjonujących terminów realizacji.

A jakieś rozwinięcie? To dość, hmm, zaskakujące dla mnie stwierdzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w największym skrócie, te od Pawła mają bardziej dopieszczoną (i nowszą) konstrukcję, są tez - moim zdaniem - znacznie ładniejsze. O ile wiem, optyka jest ta sama.
Wiesz, trochę jak z rowerami - niby wszystkie mają dwa koła, ramę, kierownicę i napęd, ale na niektórych jeździ się jakby przyjemniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na żywo Pablitusa 16" i tak jak pisze @Panasmaras jakości i staranności wykonania nie sposób tutaj nie docenić, bo teleskop był dopieszczony pod każdym względem.

Miał natomiast jedną wadę, a mianowicie wagę i jednocześnie gabaryt (szczególnie dolna skrzynia z LG). Teleskop nie do ogarnięcia przez jedna osobę, a słyszałem (choć nie widziałem) że z Taurusem 16" może jeszcze spokojnie poradzić sobie jedna osoba ?

To tylko taka mała uwaga ?

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Panasmaras napisał:

Tak w największym skrócie, te od Pawła mają bardziej dopieszczoną (i nowszą) konstrukcję, są tez - moim zdaniem - znacznie ładniejsze. 

Maras, konkrety. To co napisałeś to ogólnikowe ogólniki są, a wygląd kwestia gustu. Dla mnie właśnie nowe Taurusy są pikne. ? Miałeś przed nosem wyciąg Byczka wyprodukowanego w ostatnich kilku latach? I czego mu brakuje względem Pablitusa?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to Taurus ?

Dodatkowo Pablitus już wspominany.

Taurusy są świetne i lekkie, możesz polować też na ATM, czasem zdarzają się perełki. Ja kiedyś sprzedawałem świetną 14 https://www.astropoludnie.pl/viewforum.php?f=51

Niedawno kolejna z tych 14 zmieniła lub wkrótce zmieni właściciela https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=39&t=1474&p=8971&hilit=krzyśkiem#p8971

Być może Mateusz F będzie też sprzedawał swoją 14 lub 13 jak zakończy projekt, albo wcześniej https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=41&t=1441

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wojt0000 napisał:

Miał natomiast jedną wadę, a mianowicie wagę i jednocześnie gabaryt (szczególnie dolna skrzynia z LG). Teleskop nie do ogarnięcia przez jedna osobę, a słyszałem (choć nie widziałem) że z Taurusem 16" może jeszcze spokojnie poradzić sobie jedna osoba ?

 

Jeżeli skrzynka była kwadratowa, to musiał być bardzo stary teleskop. Od tamtego czasu bardzo dużo się zmieniło. Więcej będzie można zobaczyć za kilka miesięcy. Mam obecnie okres "transformacji" w bardzo wielu kwestiach.
Jeżeli widzieliście 14" tkę @Lukasz83, no to właśnie taka obecnie jest linia konstrukcji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lukost napisał:

Maras, konkrety. To co napisałeś to ogólnikowe ogólniki są, a wygląd kwestia gustu.

Łukaszu, twoje pytanie można równie dobrze odwrócić. Co takiego jest w świetnego Taurusach i czemu nie teleskop pablitowy - ale konkrety, nie ogólniki ? 

Owszem, sporo dzieje się w kwestii gustu, ale i sprzęt kupujemy oczyma. Na moje, taurusy mają urok mebla z giełdy w małym miasteczku (takim Pruszczu, dajmy na to), i od ładnych paru lat niezmiennie siedzą w stylistyce starego pianina. Ale to tylko mój gust.
Z konkretów - mogę przywołać tylko jeden egzemplarz Taurusa z niedokładnie skrojoną plastikową osłoną w skrzynce lustra wtórnego (ale widziałem to w jednym egzemplarzu ładnych parę lat temu - a jeszcze insza sprawa, że zbyt wiele taurusów nie oglądałem, bo to też nie mój konik).
Nie umiem powiedzieć jak często się takie rzeczy zdarzają, nie chcę też sugerować, że Taurusy to słabe teleskopy. Bynajmniej. Ale wiem też - bo widuję je na różnych etapach budowy - że teleskopy Pablita są po prostu wymuskane. Stąd taka a nie inna moja odpowiedź na tytułowe pytanie "Jeśli nie Taurus, to co?" ? 

18 godzin temu, lukost napisał:

I czego mu brakuje względem Pablitusa?

Dyskretnego uroku burżuazji ?? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania nie musimy odwracać - Ty pierwszy przymyciłeś w swojej wypowiedzi tezę, jakoby Pablitus miał jakąś przewagę nad wyrobem z Myślenic. Teraz wiemy, że chodzi o gust (i pewnie trochę o osobiste znajomości i sympatie, hmm?). No ale mój (gust) zawsze był przaśny. ? A skojarzenia ze starym pianinem? No nie mam. ?

IMG_20211118_222853.thumb.jpg.f489ca957bc37bcfc6b13a9debb24427.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 14:45, wojt0000 napisał:

Widziałem na żywo Pablitusa 16" i tak jak pisze @Panasmaras jakości i staranności wykonania nie sposób tutaj nie docenić, bo teleskop był dopieszczony pod każdym względem.

Miał natomiast jedną wadę, a mianowicie wagę i jednocześnie gabaryt (szczególnie dolna skrzynia z LG). Teleskop nie do ogarnięcia przez jedna osobę, a słyszałem (choć nie widziałem) że z Taurusem 16" może jeszcze spokojnie poradzić sobie jedna osoba ?

To tylko taka mała uwaga ?

 

W tej wypowiedzi zawiera się chyba wszystko.

Największą zaletą Taurusów (oprócz oczywiście jakości wykonania) jest idealny kompromis pomiędzy ultra lekką, kompaktową konstrukcją i osłoną celi od zakurzenia(!)

Pablitusy to dla mnie dzieła sztuki ale trochę jednak masywne. Jeśli ten nowy model od Pablito jest równie lekki i kompaktowy jak Taurus, to w końcu mielibyśmy konkurencję dla Byczka na polskim rynku ?

Podpowiadam jeszcze Koledze - autorowi wątku, że wspaniałe konstrukcje 13-16" w pojedynczych egzemplarzach wykonywał Kolega Waldi1. Zmodyfikował on też mojego Columbusa NG, który oryginalnie miał wadliwą konstrukcję górnej klatki. Mocowanie wyciągu do tylko pojedynczej obręczy skutkowało nieuniknionymi ugięciami wyciągu pod ciężkim okularem. Oszczędność na górnej klatce przyniosła w modelu NG fatalny skutek. Teraz mam perfect maszynę i rozkręcaną kratownicę, umożliwiającą korzystanie z nasadki bino bez barlowa. Waldi1 to kolejny spec na polskiej scenie.

 

Columbus_mod_by_Waldi1.jpg

  • Like 1

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Waldi1 z Rybnika to nie miałem pojęcia, że tak mocno działał. Oglądamy nie raz z jego działki w Soblówce, a nic się nie chwalił o szerszym zacięciu ATM. Owszem korzystaliśmy z jego 16 i mówił, że jakiś tam teleskop w przeszłości robił...skromniś ?

Columbusy zazwyczaj wymagały poprawek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że pojedyncze egzemplarze. Paru Kolegów działa na dobsonach Waldiego. Poza tym zrobił bardzo małą i sprawdzoną w działaniu platformę paralaktyczną. Ja nadal korzystam z platformy LJ ale ta metalowa od Waldiego była bardzo wygodna.

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś szuka teleskopu o ponadprzeciętnej sztywności to tylko Pablitus - mój egzemplarz jest zrobiony typowo pod astrofoto i tam sprawdza się wybitnie.

A jednocześnie odchudzony poziomu 23-24kg tak żeby go ogarnąć na EQ6 - dzięki temu jego obsługa jednoosoba jest możliwa (przy zakładaniu na paraklaktyka) a przy zakładaniu na dobsona (który jest produkcji) będzie wręcz śmiesznie prosta.

Składanie/rozkładanie jak w przypadku innych trusów - łatwe proste i przyjemne.

Jak już wspomniano wcześniej - estetyka to kwestia gustu - jednak mój teleskop wygląda bardziej jakby wyjechał z fabryki Officina Stellare czy ASA ? Moim zdaniem world class.

Tutaj nieco więcej na jego temat:

I foty:

1.jpg

6.jpg

4.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Lukasz83 napisał:

mój teleskop wygląda bardziej jakby wyjechał z fabryki Officina Stellare czy ASA ? Moim zdaniem world class.

Zgadzam się. Nie wiedziałem @Pablito, że robisz już takie cacka ?

Od lat marzy mi się ultralekki truss do wizuala, o podstawie zintegrowanej z platformą EQ. Dałoby się coś takiego wykonać?

  • Like 1

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a myślałeś kiedykolwiek o jakiejś, odpowiedniej dla ciebie nazwie marki na swoje produkty? Tyle latek już działasz na rynku, że dużo czasu na to było.

Może "SkyRoy" od twego nazwiska?

Obserwacje ze SkyRoy'em?
Łatwo rozkładasz...
...i robisz swoje ?

Będzie kiedyś strona www twojej pracowni i oferty w Necie?

Edytowane przez soczi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że całkiem rzeczowa dyskusja się wywiązała pod moim wątkiem. Dzięki wszystkim za podjęcie tematu. 

W związku z tym nie pozostaje mi nic innego, aż któryś z wymienionych teleskopów będzie chciał zmienic właściciela...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, soczi napisał:

No dobra, a myślałeś kiedykolwiek o jakiejś, odpowiedniej dla ciebie nazwie marki na swoje produkty? Tyle latek już działasz na rynku, że dużo czasu na to było.

Może "SkyRoy" od twego nazwiska?

Obserwacje ze SkyRoy'em?
Łatwo rozkładasz...
...i robisz swoje ?

Będzie kiedyś strona www twojej pracowni i oferty w Necie?

 

Oczywiście, że o wszystkim myślałem. Ale to nie może być robione "na kolanie". Mam w tej materii zaplecze, które mi pomoże dobrać odpowiednie narzędzia marketingowe ?

Za pomoc w doborze nazwy grzecznie podziękuję. Mam już swoje typy ? 
 

Mam wykupioną domenę www.astrofaktoria.pl od niemal 9 lat i może to Cię zaskoczy nawet przez pierwszy rok działała. Potem musiał ją wyłączyć bo za dużo miałem zapytań przy fizycznych możliwościach zaspokojenia popytu...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)