Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 6.12.2021 - WeBo 1 (dla wizualowca, dla fociarza?)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Ciekawska zmienił tytuł na Obiekt Tygodnia 6.12.2021 - WeBo 1 (dla wizualowca, dla fociarza?)
2 godziny temu, Setaarius napisał:

No i ponownie zaproponuję,  żeby zrobić z tego OT. Nie widziałem. Mam nadzieję,  że będzie łatwiejsza niż Guadabajalamanatatara nebula?

Mogłam się spodziewać, że to zaproponujesz, już zmienione, zostawiłam też poprzedni tytuł i liczę, że nazwa "obiekt tygodnia" i dział, w którym to jest, aż tak fociarzy nie odstraszy i znajdzie się jeszcze ktoś, kto ją złapał ? No i również mam nadzieję, że tym razem obiekt tygodnia okaże się obserwowalny haha ? 

  • Haha 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pogrzebałam trochę odnośnie tej mgławicy i znalazłam takie zdjęcie autorstwa Adama Blocka (Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona), to chyba jedno z lepszych jakie idzie znaleźć, może @Lukasz83 powinien spróbować ją sfocić? ?

Image2.jpg.c609080e1b70523c4a5ba42816ef091d.jpg

A tu jeszcze opis, który znalazłam na Astrobinie pod zdjęciem autorstwa pana o imieniu Fabio Mirra, który to z kolei znalazł go w zasobach Uniwersytetu w Strasburgu. 

Cytat

WeBo 1 (PN G135.6+01.0), a previously unrecognized planetary nebula with a remarkable thin-ring morphology, was discovered serendipitously on Digitized Sky Survey images. The central star is found to be a late-type giant with overabundances of carbon and s-process elements. The giant is chromospherically active and photometrically variable, with a probable period of 4.7 days; this suggests that the star is spotted, and that 4.7 days is its rotation period. We propose a scenario in which one component of a binary system became an asymptotic giant branch (AGB) star with a dense stellar wind enriched in C and s-process elements; a portion of the wind was accreted by the companion, contaminating its atmosphere and spinning up its rotation. The AGB star has now become a hot subdwarf, leaving the optical companion as a freshly contaminated barium star inside an ionized planetary nebula.

 

W kwestii wizuala zaś udało mi się wykopać jeden wątek na Deep Sky Forum, gdzie Uwe Glahn pisze, że widział naszą mgławicę w 27' teleskopie, zrobił nawet szkic! Nie jest on wprawdzie widoczny dla osób niezalogowanych na DSF, ale wspomniany pan ma swoją stronę ze szkicami i właśnie tam udało mi się go znaleźć ? No i jak widać przydaje się O-III. 

Cytat

Logged two positive observations.

2014, October 18., 27", 293x, [OIII], Seeing V, NELM 7m0+: brighter CS shining through the filter; PN visible as an elongated glow; not easy but clearly positive visible

2020, January 21., 27", 293x, [OIII], Seeing IV, NELM 7m0+: nothing visible without filter; with 172x + [OIII] laminar glow within a small star group, confusion with star group excluded; with 293x glow steadily visible with averted vision, 1:2-1:3 elongation, beside CS another faint star is shining through the PN glow

sketch: 27", 293x, [OIII], Seeing IV, NELM 7m0+

WeBo1.jpg.26d7c3a14472a6be6ef0ccf895d8d6e9.jpg

 

Ciekawa jestem czy komuś od nas uda się ją wypatrzeć - spróbujcie i dajcie znać jak poszło! (to się tyczy także i naszych zacnych astrofotografów ?)

  • Like 3
  • Thanks 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)