Skocz do zawartości

Astromaniak mobilny


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zaanonsować wprowadzenie na Astromaniaku nowego interfejsu, dostosowanego do urządzeń mobilnych. Wiem, że niektórzy koledzy na zaprzyjaźnionych forach zdążyli tę zmianę zauważyć, przyjmując ją nierzadko z zaskoczeniem. Uznałem, że wypada o niej oficjalnie poinformować i się z niej wytłumaczyć.

Chyba wszyscy zgodzimy się, że historyczny interfejs Astromaniaka, będący źródłem zarówno jego niepowtarzalnej stylistyki i klimatu, jak i niestety - również wielu uciążliwości funkcjonalnych, to zarówno walor jak i obciążenie. Kiedy niedawno zaoferowałem swoje wsparcie w sprawach technicznych, których obsługa na Astromaniaku od pewnego czasu zauważalnie kulała, szybko stało się jasne, że to właśnie interfejs jest jednym z najpilniejszych i najtrudniejszych wyzwań.

Jest to pierwsza duża zmiana wyglądu forum w jego kilkunastoletniej historii. Zdaję sobie sprawę, że jako taka musi budzić kontrowersje. Pogodzenie upodobań ukształtowanych przez sentyment i przyzwyczajenie wieloletnich bywalców, z wymaganiami nowych użytkowników, zwłaszcza mobilnych, nie jest łatwe. Skala zmian ograniczona jest w dodatku zarówno moimi skromnymi umiejętnościami technicznymi jak i możliwościami leciwego silnika forum.

astromaniak-wizualizacja.thumb.jpg.b09d0eb2a0bf3693f8af47404b6e3806.jpg

Starałem się bardzo zachować najważniejsze cechy tradycyjnej stylistyki Astromaniaka, niemniej zwolennicy historycznego interfejsu mają możliwość używania oryginalnej skórki, albo jej zmodernizowanej wersji desktopowej, którą wykonałem wcześniej licząc na możliwość rychłej aktualizacji silnika forum. Okazało się jednak, że perspektywa tej aktualizacji odsuwa się na bliżej nieokreśloną przyszłość. Uznałem, że w tej sytuacji nie można dłużej czekać. Dziś ponad połowa ruchu w polskim necie pochodzi przecież z urządzeń mobilnych...

Wspólnie z Astromaniakami, którzy uczestniczyli w testach i dzielili się uwagami na temat nowego układu (tutaj wypada wymienić przede wszystkim głównego moderatora Marcina "Lukacza", któremu bardzo dziękuję za wsparcie i górę świetnych pomysłów) zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy. Zmiany mają głównie stylistyczny charakter i jest jasne, że samą stylistyką nie dogonimy możliwości, jakie oferują najnowsze technologie webowe - choćby takie, z których korzysta FA. Mam jednak nadzieję, że to co udało się uzyskać wystarczy, aby dać Astomaniakowi perspektywę na przyszłość i zachować spuściznę Patrona forum w dobrej kondycji. Dziękuję za zaufanie Karolowi, który przejął ją po tacie, a także Krzysztofowi - głównemu administratorowi Astromaniaka. Nie miałem okazji poznać osobiście Janusza Płeszki, ale bardzo szanuję to co stworzył i cieszę się, że miałem zaszczyt dołożyć tu swoją małą cegiełkę. Liczę, że da się na niej budować ?

Więcej na temat nowego interfejsu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=9&t=65359

  • Like 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak jak napisałem - jest to raczej czysto stylistyczna zmiana, więc nie ma powodów obawiać się że doszły jakieś obciążenia spowalniające działanie. Oczywiście jest tam dodanego trochę javascriptu usprawniającego obsługę bardziej skomplikowanych stron i formularzy, ale to nie ma żadnego zauważalnego wpływu na szybkość działania. Czy stylistycznie jest to wystarczająco bliskie historycznemu oryginałowi - to już kwestia bardzo indywidualnej oceny. Ja starałem się zachować ten specyficzny klimat retro, użyłem bardzo charakterystycznego kroju pisma w ważniejszych tytułach i logo, podkreślającego ten "vintage-owy" smaczek towarzyszący Astromaniakowi - ale na pewno nie wszystkim to wystarczy. Dlatego każdy ma możliwość powrotu do starej skórki. Ważne aby Google i pozostałe wyszukiwarki widziały wersję mobilną i nie obniżały rankingu stron w wynikach z powodu niedostosowania ich do komórek - a tak się niestety działo dotychczas.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)