Skocz do zawartości

Teleskop astronomiczny jaki kupić


Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie, najtańszy sprzęt dostępny w ME, który już na pewno nie jest zabawką, to ten  SKY-WATCHER (Synta) SK Dobson 8".
Ale jak widzisz, to nie jest kieszonkowy sprzęt i trzeba albo mieć podwórko, żeby się z tym rozłożyć, albo możliwości i czas żeby z tym pojechać pod ciemniejsze niebo.
Generalnie, jaki teleskop nadaje się na ten pierwszy zależy od bardzo wielu rzeczy, tak że kupowanie "na szybko" i na prezent obarczone jest sporym ryzykiem.
Ja zanim kupiłem ten mój pierwszy teleskop to czytałem i rozmyślałem ładnych parę tygodni, a w dodatku budżet nie był moim zbytnim ograniczeniem.
Tak że "na szybko" to doradzałbym raczej jakiś inny astronomiczny prezent.
Mogłaby to być np. lornetka, jeśli ta osoba jeszcze takowej nie ma, i tu byłoby i taniej, i pewnie łatwiej doradzić.
Na dodatek lornetka jest wg mnie najlepszym pierwszym instrumentem astronomicznym, którym można sprawdzić, jak bardzo człowieka niebo kręci i tego nieba się trochę nauczyć.
Inna opcja na astronomiczny prezent to grubaśne i bardzo ciepłe skarpety na długie i mroźne zimowe noce, spędzone na gapieniu się w niebo.
Takie skarpety to jest pewny sukces jako prezent dla prawdziwego astroamatora.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, podłącze się pod temat. Jestem już zdecydowana na to jaki teleskop kupić, chcę sprezentować narzeczonemu właśnie wspomnianą Synte 8. Mam jedynie dylemat z jakiego źródła kupić. Na stronie teleskopy.pl stoi za 1999 zł natomiast w Media Expert za 1699 zł. Na czym polega ta dość duża różnica cenowa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to teleskop ze starszej dostawy kiedy byly jeszcze nizsze ceny [chodzi o ten z Media Expert]. To te same teleskopy , nie roznia sie niczym. Nic tylko brac , to pewniak. Jakies przeciwwskazania sa jesli obserwacje beda z balkonu [barierka przeszkadza].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy na wsi jakieś 10 km za miastem więc nie ma przeszkód. Skrupulatnie czytałam opisy w każdym ze sklepów co oferuje ten teleskop i tylko w ME nie ma słowa o okularach, choć w opiniach ktoś o tym słowem wspomina, że są. No i gwarancja, nie wiem jak to jest  w kwestii tej 5 letniej mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary powinny być w zestawie do tego teleskopu ale zawsze można dopytać i się upewnić.  Producent zawsze dodawał okulary do takiego zestawu.

Jeżeli masz takie warunki obserwacyjne, to bierz tę Syntę. Za takie pieniądze nic lepszego nie kupisz.  

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam ze w zestawie musza byc okulary . Nie wiadomo tylko czy beda to te Kellnery Super 25 Wide Angle Long Eye Relief i Super 10mm ,czy Super Ploessle [nieco lepsze]. Za zaoszczedzone 300 zl mozesz kupic dodatkowy okular, np cos z Vixenow NPL albo erfli GSO SV , bo okulary z zestawu zawsze sa przecietne/ slabe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hymm... Synta to nazwa firmy, która już od dawna nie istnieje... 

To teleskop typu Newton na montażu Dobsona. Taka klasyka i dobry zestaw na początek. Okulary to temat rzeka. Jak wciągnięcie się w obserwacje, to wymienicie te okulary kitowe na porządne szkła. Takie minimum jakości to Explore Scientific 82 stopnie. 

Poczytajcie o źrenicy wyjściowej. Zacznijcie od zakupu porządnego okularu długoogniskowego, 24-30 mm. 

Nie idźcie od razu w duże powiększenia. 

Tyle rad na początek :-). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dziękuję za cenne rady. Domyślam się że te kitowe okulary będą słabe, podobnie jak z lustrzankami które kupuje się z dołączonym obiektywem, a z reguły jest to uniwersalny do wszystkiego czyli do niczego. Myślę, że jak się mój Bartek wkręci w obserwację, bo pewną orientację na niebie już posiada, to znacznie szukać dodatkowych akcesoriów. A czy w kwestii astrofotografii, ta złączka typu T2 wystarczy to podłączenia aparatu do teleskopu, czy potrzebuję jeszcze jakiegoś adaptera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o fotografowanie planet to chyba bedzie potrzebna soczewka Barlowa ,bo inaczej wyjda bardzo male. Sa tez okulary projekcyjne ,np ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=4579&lunety=Okular projekcyjny GSO CPL 32 mm 1 25  lub ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=4577&lunety=Okular projekcyjny GSO CSV 30 mm 2 SuperView 68 stopni . Tutaj jak polaczyc lustrzanke z teleskopem https://teleskopy.pl/pdf/inne/astrofotografia_lustrzanka.pdf . Jednak Newton na Dobsonie to sprzet do wizuala przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton i astrofotografia to trudne zestawienie. Tu nie chodzi o dokupienie soczewki barlowa, bo to strata kasy. 

Poczytaj wcześniej o astrofoto, teraz kup tego Newtona i ciesz się obrazami nieba. 

Później, o ile będzie taka potrzeba, kup właściwy sprzęt do astrofotografii. Nic w pośpiechu, bo to po prostu wyrzucona kasa. 

Poczytaj 'kolimacja metodą Hamala'. To jest ważne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, teleskop zamówiony czekam teraz tylko na nadejście 30 urodzin i sama nie mogę się doczekać by wręczyć niespodziankę. Póki co, tak jak wspominaliście, obserwacje + ewentualna rozbudowa standardowego teleskopu. O fotografię zapytałam tylko przy okazji, z racji że posiadam lustrzankę. Dziękuję raz jeszcze za rady i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)