Skocz do zawartości

OTWARTY KONURS ASTRONOMICZNY - co dalej?


jolo

Co dalej z OKA?  

36 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Kontynuujemy konkurs OKA w przyszłym roku?

    • tak
      34
    • nie
      2
  2. 2. Trzeba coś zmienić w regulaminie?

    • nie
      11
    • niewiele
      22
    • raczej sporo
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Grubymi krokami zbliża się koniec roku i również koniec OKA w edycji 2021. Pytanie brzmi - co dalej?

Czy kontynuujemy, czy to nie ma sensu? 

Czy w takiej postaci jak jest, czy trzeba coś zmienić, a może dużo zmienić trzeba?

Zapraszam do krótkiej ankiety na górze (anonimowa) i do dyskusji. Jeśli ktoś nie chce się publicznie wypowiadać na ten temat, to zapraszam na PW.

Hej!

oka-banner.thumb.jpg.441f6506ad9ffdd90d17f537eeeba000.jpg

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wchodząc w głębsze dyskusje kolega Pysiak zaważył, iż konkursy są zdominowane przez kilku forumowiczów i tu trudno odmówić mu racji. Dzieje się tak pewnie nie bez przyczyny, ponieważ zwyczajnie są najlepsi ? i szacunek dla nich, bo potrafię sobie wyobrazić ile wkładają w to serca, czasu, pasji etc (tak, wiem, pewnie nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale uważam, że dobry sprzęt to nie wszystko... potrzeba czegoś więcej, co wyżej wymienieni (i nie tylko oni, bo to grono jest nieco większe) prezentują). 

Mam pewien pomysł na rozwiązanie tego, co pisze kolega powyżej, czyli "poczucia braku szans" w starciu z najlepszymi zachowując jednocześnie status tych "najlepszych" , bo nie widzę podstaw, by "regulaminowo" im ten status odbierać. Obecnie mamy dwie "ligi": początkujący i zaawansowani. Początkujący może awansować do wyższej ligi, jeżeli wygra 2-krotnie konkurs w swojej kategorii. Moja propozycja to stworzenie dodatkowej, 3-ciej ligi dla, nazwijmy to roboczo "mistrzów" z określonymi zasadami awansu do niej. W ten sposób kolega Pysiak i pewnie wielu / kilku (?) innych nie musiało by się obawiać bardzo wysokiego poziomu i mieli by szanse wygranej w swojej kategorii, nawet wygrywając dwa razy konkurs dla początkujących. 

Chyba, że ktoś ma inne propozycje? 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić dwa konkursy, lub w jednym oceniać dwie kategorie.

Osoby ze sprzętem powyżej 20 tyś i poniżej (kwota jest do dyskusji).

Sprzęt jednak dużo zmienia.  

Można zrobić ograniczenie, że np. w konkursie mogą brać udział osoby ze sprzętem poniżej pewnej kwoty np. 20 tyś.

Wtedy Wessel jak użyłby gorszego sprzętu, mógłby pokazać swoje możliwości obróbki i szanse były by bardziej wyrównane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lukost napisał:

Pewnie, ponadto kwotę tą aktualizujemy co roku o inflację, względnie przyjmijmy jako kwotę bazową przeciętne wynagrodzenie w danym roku plus odpowiedni mnożnik. Spośród administracji forum trzeba też wyłonić lotne patrole, dokonujące niezapowiedzianych kontroli sprzętu. Musimy nadto ustalić, czy przyjmiemy ceny giełdowe czy sklepowe plus amortyzacja. A jeśli sklepowe to skąd? Pewnie z delty, bo to partner forum. Hm. A może jednak z teleskopy.pl?

Trzeba też zrobić osobne kategorie dla tych mających obserwatorium stacjonarne i tych co focą tylko na wyjazdach, dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (no mają trudniej, nie?). Powinniśmy też ustalić jakieś parytety dla mniejszości, w końcu wygrywać nie mogą tylko biali mężczyźni... ?

Jak wystartujesz w wyborach na Prezydenta, masz mój głos ?

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział, ze względu na koszt sprzętu moim zdaniem nie ma większego sensu, bo to tylko mniejszy fragment. Dobre niebo, pogoda i umiejętności to są główne kryteria w/g mnie. Ja bym raczej poszedł w kierunku "czasowego ograniczenia na wygrywanie".

 

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Rafał 123 napisał:

Zrobić dwa konkursy, lub w jednym oceniać dwie kategorie.

Osoby ze sprzętem powyżej 20 tyś i poniżej (kwota jest do dyskusji).

Sprzęt jednak dużo zmienia.  

Można zrobić ograniczenie, że np. w konkursie mogą brać udział osoby ze sprzętem poniżej pewnej kwoty np. 20 tyś.

Wtedy Wessel jak użyłby gorszego sprzętu, mógłby pokazać swoje możliwości obróbki i szanse były by bardziej wyrównane.

Przepraszam, ale to co napisałeś Rafał nie ma sensu. To nie sprzęt robi zdjęcie tylko człowiek. A ja nie po to latami kompletowałem setup żeby teraz kupować niemodowanego DSLRa i fastrona zeby udowadniać że nie jestem wielbłądem. Pisząc coś takiego niestety dałeś pokaz pewnej niewiedzy w astrofotografii.

I jeszcze jedno- przecież Konkurs ma dwie kategorie, więc o co chodzi? Trzeba przeczytać regulamin!

Czystego nieba!

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

I jeszcze jedno- przecież Konkurs ma dwie kategorie, więc o co chodzi? Trzeba przeczytać regulamin!

No i tu jest też malutki problem, który mnie dotknął - jako kompletny amator i początkujący astrofotograf, na bardzo dużym farcie zrobiłem foto, które wygrało konkurs główny w miesiącu, przez co odcięło mnie całkowicie od konkursu dla początkujących, gdzie może miałem jeszcze jakiekolwiek szanse. I dupa, teraz mogę sobie tylko oglądać oba konkursy, bo w jednym już nie mogę, a w drugim nie mam najmniejszych szans cokolwiek ugrać ? 

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakiś bardziej płynny system kwalifikujący do przejścia do konkursu głównego? Np punktowy, ale nie liniowy, tylko np jak w F1:

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej 25 punktów, drugie miejsce ? 20-, trzecie 15, czwarte ? 10, piąte ? 8, szóste ? 6, siódme ? 5, ósme ? 3, dziewiąte ? 2 i dziesiąte ? 1 punkt.

I po zebraniu np 30 punktów uczestnik opuszcza klasyfikację dla początkujących. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj pamiętam jak burzyła się we mnie krew jak oglądałem wygrywające fotki  ze sprzętów za worki monet jeszcze kilka lat temu wiec znam frustrację z autopsji - całe szczęście mi już przeszło, nie lamentuje też ze nie jeżdżę porsche, nie mam willi z basenem i władzy na obszarze Trzech Stanów. Frustracji nie zlikwiduje żaden regulamin bo do tego trzeba dojrzeć. Który z Panów ze "słabym" sprzętem poświęcił 72h na jeden obiekt ? Chyba żaden ?

Poza tym co to za satysfakcja wygrać w 5 lidze ? 

Z mojej strony tylko jedna uwaga co do regulaminu to ograniczenie na zbieranie materiału - w naszych warunkach atmosferycznych to jest nieuzasadniona przeszkoda.

 

 

Edytowane przez zombi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pysiak napisał:

No i tu jest też malutki problem, który mnie dotknął - jako kompletny amator i początkujący astrofotograf, na bardzo dużym farcie zrobiłem foto, które wygrało konkurs główny w miesiącu, przez co odcięło mnie całkowicie od konkursu dla początkujących, gdzie może miałem jeszcze jakiekolwiek szanse. I dupa, teraz mogę sobie tylko oglądać oba konkursy, bo w jednym już nie mogę, a w drugim nie mam najmniejszych szans cokolwiek ugrać ? 

W stopce widzę, że sprzęt masz bardzo przyzwoity, więc siłą rzeczy możesz teraz walczyć również w konkursie dla dorosłych (jak zwykła żartobliwie mawiać moja żona).

Zupełnie nie zgadzam się z argumentacją kolegów dotyczącą podziałów ze względu na posiadany sprzęt. Daj profesjonalnemu fotografowi mały kieszonkowy aparat tzw. głupka, a znając zasady kompozycji kadru, mając świadomość jak zachowuje się światło i pomysł na ten kadr zrobi dzieło sztuki. Podobnie działa to w drugą stronę. Na sąsiednim forum AP kolega @zombi pokazał tego dobitny przykład - https://www.astrobin.com/r8if1r/0/ przecież tam oczy i nawet zęby bolą od patrzenia. Pomogło, że robione sprzętem za ponad 200 tys. zł?

Jeśli nie mamy sprzętu jaki byśmy chcieli, możliwości technicznych, odpowiedniej lokalizacji, pogody itd. to uruchamiamy kreatywność i robimy coś czego nikt nie zrobił, albo robimy to inaczej. Gdybym nie miał ani grama sprzętu i interesował się astrofotografią to kupiłbym puszkę napoju gazowanego, taśmę klejącą i papier fotograficzny, a nie szukał powodów dla których nie mogę uprawiać swojej pasji. Powiedzcie sami, co sądzicie o takich zdjęciach, miałyby szanse w szrankach z naszymi "starymi" wyjadaczami? [z mojego folderu inspiracji]


Annalema.thumb.png.0267651cd8b72b8815b86358cfb30ad9.png

7 Solargraphy ideas | pinhole photography, pinhole camera, photography

A tutaj z najzwyklejszej puszki (ale już nie aluminiowej ?) i stockowym obiektywem:

1979690235_27-28_04.2020Rzeszw..jpg.4f1dfa5443db0acbd929565913e2ec03.thumb.jpg.68a64a8939b65b99710e0d5026fa9b40.jpg

Edytowane przez Astrotuvoc
  • Like 2

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sugestii zniesienia limitu 6 miesięcy chciałbym jeszcze dodać zniesienie moim zdaniem nietrafionej zasady zakazu wystawiania kompozycji zdjęć. Dzięki, a raczej z winy tego przepisu nie mogłem pokazać np. tego zdjęcia (nie dotyczyło jednego tematu ? ?!?!):

267007679_Ukad_Soneczny.thumb.png.1f4993980d530cf5e4a127fc57301dd8.png

Na szczęście satysfakcja z takiego projektu pozostaje ?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2021 o 15:44, Pysiak napisał:

Nie miałem z czym, prawdę mówiąc nadal nie mam z czym starować w konkursie głównym i konkurować z takimi wyjadaczami jak panowie  @tayson.82 @wessel czy @Lukasz83 bo ani sprzętem, ani umiejętnościami im nigdy nie dorównam. 

Dzięki za miłe słowa.

 

Czy w związku z dużą ilością lajków pod Twoja wypowiedzią wskazane byłoby, abym się wycofał z konkursu? 

Nie widze w tym nic złego ustępując miejsca nowym pretendentom do podiów.

 

Co do podziału konkursy na dwie kategorie, to ja tego nie rozumiem. Starałem się, czytałem regulamin i nie ogarniam co i jak, kto kiedy i dlaczego dostaje miejsca na pudle,

 

Liga budżetowa, to IMO nietrafiony pomysł. Sprzęt pomaga, ale nie jest definitywnym weryfikatorem finalnego wyniku. Tu liczą się w, śmiem twierdzić, 80% umiejętności i chęć poznania możliwości swojego setupu.

Czy warto usunąć limit 6miesiecy - nie.

Czy warto pozwolić na kompozycje zdjęć - słabo to widzę. Myślę, ze temu konkursowi przyświeca idea ZDJĘCIA obiektu, a nie piękna prezentacją graficzna obiektów.

Czy dopuścić animacje  - jak najbardziej tak (bedzie tylko problem z publikacja ich na okładce Astronomii ? ) 

 

  • Thanks 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lukost napisał:

Pewnie, ponadto kwotę tą aktualizujemy co roku o inflację, względnie przyjmijmy jako kwotę bazową przeciętne wynagrodzenie w danym roku plus odpowiedni mnożnik. Spośród administracji forum trzeba też wyłonić lotne patrole, dokonujące niezapowiedzianych kontroli sprzętu. Musimy nadto ustalić, czy przyjmiemy ceny giełdowe czy sklepowe plus amortyzacja. A jeśli sklepowe to skąd? Pewnie z delty, bo to partner forum. Hm. A może jednak z teleskopy.pl?

Trzeba też zrobić osobne kategorie dla tych mających obserwatorium stacjonarne i tych co focą tylko na wyjazdach, dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (no mają trudniej, nie?). Powinniśmy też ustalić jakieś parytety dla mniejszości, w końcu wygrywać nie mogą tylko biali mężczyźni... ?

No bo kategorii powinno być tyle co uczestników, wtedy każdy wygra i wszyscy zadowoleni :) 

A tak serio, do zmiany raczej nie wiele. Fajnie by było móc wrzucać animacje, ale z drugiej strony jak będzie jedna animacja wśród samych zdjęć to może ona być faworyzowana już przez  sam ruch. 
Limit czasowy hmmm pomyślałbym o 12 miesiącach. Ogólnie niewiele powinno to zmienić, ale dopuściło by przykładowe zdjęcie Analemmy. Której po prostu nie da się zrobić w krótszym czasie, choćby były same pogodne dnie. 

Tak jak wyżej było wspominane, można zmodyfikować proces przejścia z ligi początkujących do "superligi". Wymieniony przypadek obnażył niedoskonałości obecnego systemu. 

Kwestia oddzielnego "działu" konkursu dla Herosów. Według mnie bez sensu. To tak jakby karać te osoby dlatego, że są dobre w tym co robią.... ogarnąłeś do perfekcji swój setup i obróbkę? to proszę siadać na karnego jeżyka!
Dla mnie największa frajda jest wtedy gdy udaje się stanąć na pudle właśnie obok takich osób jak wymienieni Tomek, Maciek czy Łukasz. 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tayson.82 napisał:

Liga budżetowa, to IMO nietrafiony pomysł. Sprzęt pomaga, ale nie jest definitywnym weryfikatorem finalnego wyniku. Tu liczą się w, śmiem twierdzić, 80% umiejętności i chęć poznania możliwości swojego setupu.

Czy warto usunąć limit 6miesiecy - nie.

Czy warto pozwolić na kompozycje zdjęć - słabo to widzę. Myślę, ze temu konkursowi przyświeca idea ZDJĘCIA obiektu, a nie piękna prezentacją graficzna obiektów.

Czy dopuścić animacje  - jak najbardziej tak (bedzie tylko problem z publikacja ich na okładce Astronomii ? ) 

1. OK, tu się zgadzam w 100%.

2. Dlaczego? Pamiętaj mieszkamy w Polsce ?

3. Dlaczego?

4. Nie mam zdania. Nie wypowiem się tutaj.

 

Ad. 3. Problemem w regulaminie nie jest kompozycja sama w sobie, ale komponowanie różnych obiektów. Jesteś przeciw wszystkim kompozycjom w takim razie?

Kompozycja @Lukasz83. Zresztą ostatnia składanka "trzech Słońc" też piękna.

A już coś takiego jak powyżej wrzuciłem nie spełnia warunków regulaminu,

Edytowane przez Astrotuvoc

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

  1. Zgadzam się z osobami, które uważają, że limit 6 miesięcy powinien być zniesiony lub zwiększony (ja bym proponował roczny)
  2. Kompletnie nie zgadzam się z jakimkolwiek podziałem po cenie sprzętu. Sorry, ale można mieć sprzęt za 200k i robić nim straszny shit.
  3. Bardzo mocno się nie zgadzam z tym, żeby @tayson.82czy ktokolwiek z bardziej doświadczonych osób przestał wysyłać swoje prace. Ich prace podnoszą poziom, więc po co chcecie sztucznie go obniżać?
  4. Z rzeczy, których mi brakuje, to jasna deklaracja, kto jest początkujący a kto nie. Ja np. wiem, że zaliczam się do początkujących, ale np. w listopadzie, w zasadzie do momentu opublikowania wyników, nie wiedziałem, że w ogóle przewodzę w tej klasyfikacji.
  5. Nie dzieliłbym konkursu na dwa (tak jak było wcześniej). Weźmy pod uwagę pogodę w Polsce. Wolę mieć do oceny 20 zdjęć w konkursie, niż 5-6 zdjęć, jeśli podzielimy na początkujących i zaawansowanych)
  6. Przypadek @Pysiak jest o tyle ciekawy, że uważa się on za początkującego, ale zgodnie z regulaminem, nie może nim być, bo wygrał miesięczny konkurs. Szczerze to sytuacja jest ciężka do rozwiązania. Może powinien tutaj user decydować, czy chce być brany pod uwagę również w klasyfikacji dla początkujących. Natomiast limit można zwiększyć do dwóch lub trzech razy na podium ogólnym, które wykluczy automatycznie z klasyfikacji dla początkujących.

 

Tyle ode mnie ?

 

  • Like 1
  • Thanks 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja się wypowiem mimo że mam za krótkie wąsy i ze względu na staż w astrofotografii, i ze względu na reputacje na forum, i ze względu na to że raptem 5x wziąłem udział w konkursie. 


Wszystkie pomysły jakie dajemy musimy przepuścić przez filtr tego, że ktoś to będzie musiał w exelu ogarnąć. A że ten użytkownik był już na podium w jakiejś kategorii a ten nie, a że ten ma budżetowy sprzęt a tamten nie, a że tu było 50 godzin naświetlania a tam tylko 4 godz etc. Dlatego im bardziej prosta forma tym lepiej moim zdaniem. I dla nas i dla Łukasza.

Opcja z podziałem na zaawansowany / początkujący dla mnie jest ok tym bardziej jakby została wprowadzona punktacja dla tych drugich. Po osiągnięciu x punktów ktoś przechodzi z początkujących na zaawansowanych i tam już zostaje i rywalizuje bez punktacji. Tylko może bym się zastanowił nad punktacją jedynie miejsc z podium. Może się okazać że ktoś ani razu nie będzie na pudle a i tak trafi do zaawansowanych.
Po części ten pomysł pokrywałby się z opcją OnlyAfc gdzie proponuje przejście na zaawansowanych po kilkukrotnym podium.

Jeżeli chodzi o zwiększenie limitu czasowego na zdjęcia to ja osobiście nie czuje potrzeby zwiększania go do roku. Kto będzie trzymał zdjęcie z marca, żeby je wrzucić w grudniu? Ja na początku w ogóle myślałem że ten limit jest jeszcze mniejszy niż 6mc ? Nawet teraz... Robiąc zdjęcie m42 w lutym, publikuje je w kwietniu i widnieje w gazecie w czerwcu. I mamy króla zimy w gazecie z najkrótszą nocą. Tak dla ochłody upalnych dni. Mało tematycznie. Jeżeli konkurs jest np sierpniowy to jednak warto by było żeby w tym konkursie były obiekty letnie, bo nam się to wszystko rozmyje. No chyba że większość zadecyduje że chce móc publikować każdy obiekt w każdym miesiącu.

Animacje i gify jak dla mnie powinny być poza konkursem astrofotograficznym. Obawiam się że słaby gif będzie przykuwał uwagę będzie niż dobre zdjęcie i to będzie strzał w stopę. Ok. Są przypadki takie jak obracający się Mars Łukasza (chapeau bas), ale boję się że zdjęcia zostaną zdetronizowane przez kawałek kręconego się słabej jakości Jowisza, timelipsy obłoków srebrzystych, czy ruch drogi mlecznej z ładnym drugim planem. Abstrahując już o możliwości wydrukowania animacji w miesięczniku. Jeżeli jest ciśnienie na gify to można by było je zrobić w osobnym, kwartalnym konkursie takim wewnątrz-forumowym, tylko dla fun'u i satysfakcji. Osobiście bym ich jednak nie wprowadzał do konkursów ? 

Pomysłu na podział budżetowy nawet nie poruszam. Równie dobrze można by było zrobić podział na jakość nieba, czas naświetlania x doświadczenie. Komputery w SpaceX nie ogarną tego algorytmu. 

To tyle ode mnie, krótkowąsacza forumowego.

  • Thanks 2

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wismat napisał:

Po części ten pomysł pokrywałby się z opcją OnlyAfc gdzie proponuje przejście na zaawansowanych po kilkukrotnym podium.

Temat wykiełkował bo ktoś nie chał trafić do zaawansowanych i całe zbieranie punktów było by tylko po to aby nie jak w normalnym świecie awansować tylko po to żeby opóźnić awans trochę to przeciwko duchowi rywalizacji - każdy powinien zgłaszać prace do kategorii która mu się podoba jeżeli już koniecznie mają być kategorie.

Godzinę temu, wismat napisał:

Kto będzie trzymał zdjęcie z marca, żeby je wrzucić w grudniu?

Nie chodzi o trzymanie zadęcia tylko o zbieranie materiału do zdjęcia  - rozumiem co przyświecało temu punktowi ale faktem jest również to że realnie wyklucza on część prac z konkursu.

Godzinę temu, wismat napisał:

Obawiam się że słaby gif będzie przykuwał uwagę będzie niż dobre zdjęcie i to będzie strzał w stopę

Panowie odmawiacie sobom głosującym inteligencji i prawa do wyboru tego co im się faktycznie podoba - mnie również denerwują różne techniki które są bardzo efektowne i ściągają uwagę ale cóż takie jest życie trzeba to przeboleć a konkurs powinien być atrakcyjny i takich praktyk nie można dyskryminować.

Godzinę temu, wismat napisał:

Abstrahując już o możliwości wydrukowania animacji w miesięczniku.

Wydawało mi się że konkurs jest dla startujących, oceniających i dla prac a nie na potrzeby wydawnictwa ? Jak nie będzie trzech pierwszych to wydawnictwo nie skorzysta a jak będzie coś co cieszy się realną popularnością to wydawnictwo się na pewno się ogrzeje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

W stopce widzę, że sprzęt masz bardzo przyzwoity, więc siłą rzeczy możesz teraz walczyć również w konkursie dla dorosłych (jak zwykła żartobliwie mawiać moja żona).

Nie jest to jakiś hi-tech ale już dużo ułatwia i na wiele pozwala, to prawda. Po to też był kupowany, żeby robić coraz lepsze zdjęcia. Ale w tej konfiguracji mam go dopiero od tak naprawdę 3 miesięcy i cały czas walczę, jak jest pogoda i mam możliwości wyjazdu, bo zrobienie czegoś tym sprzętem z balkonu dużego osiedla warszawskiego raczej nie wchodzi w grę, no może poza obiektami US. Regulamin natomiast "uziemił" mnie na bardzo długo ? więc jego korekta powinna takie sytuacje w przyszłości wykluczyć.

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tayson.82 napisał:

Dzięki za miłe słowa.

Czy w związku z dużą ilością lajków pod Twoja wypowiedzią wskazane byłoby, abym się wycofał z konkursu? 

Nie widze w tym nic złego ustępując miejsca nowym pretendentom do podiów.

Nie o to chodzi, bo po pierwsze konkursy są po to, żeby oglądać w nich właśnie takie prace jak Twoje i żeby miały jak najwyższy poziom. Z drugiej strony celowe obniżanie poziomu po to, żeby inni mogli wygrać to też ślepa uliczka, bo po pewnym czasie może się okazać, że w konkursie głównym zaczniemy oglądać prace średnie i słabe. Mam też drugie hobby, modelarstwo szkutnicze RC, bawię się tymi modelami od ponad 35 lat, też staruję w zawodach i tam jest podobnie, jest pewna grupa zawodników, która reprezentuje tak wysoki poziom, że wygranie z nimi jest bardzo, ale to bardzo trudne, a mimo to co jakiś czas komuś się udaje i to bardzo cieszy, tak naprawdę obie strony, bo to powoduje ciągły wzrost jakości. Ale nawet tam jest pewien punkt regulaminu, który ogranicza ciągłe wygrywanie jednej osobie jednym modelem, musi w pewnym momencie zrobić sobie krótką przerwę ?

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pysiak napisał:

Ale nawet tam jest pewien punkt regulaminu, który ogranicza ciągłe wygrywanie jednej osobie jednym modelem, musi w pewnym momencie zrobić sobie krótką przerwę ?

No ale czy wygrana pod nieobecność mistrza daje satysfakcję ? Gdyby jeszcze były z tego jakieś realne benefity - powiedzmy emerytują jak za medal na olimpiadzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ode mnie też kilka zdań. 

Podział na klasyfikacje jest automatyczny, autor zawsze startuje w klasyfikacji generalnej, a jeśli spełnia pewne dodatkowe warunki, to również w tej dla początkujących. Fakt, że jedno podium w generalce eliminuje z klasyfikacji dla początkujących może nie jest dobrym pomysłem. Może wprowadzenie punktów za miejsca ograniczy takie graniczne przypadki, ale wtedy też zrezygnowałbym z opcji, że dwa zwycięstwa w klasyfikacji dla początkujących eliminują z tej klasyfikacji. Wszystko by się uprościło, dla mnie łatwiej, dla Was bardziej przejrzysto, tylko punkty decydowałyby o byciu albo nie byciu w klasyfikacji dla początkujących. 
Punkty liczone by były od początku roku 2021, może faktycznie np za 5 pierwszych miejsc w etapach miesięcznych. 
Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej 20 punktów, drugie miejsce ? 15-, trzecie 10, czwarte ? 5, piąte ? 3.
Kto uzbiera 30 punktów przestaje być początkującym. 

Czas zbierania materiału. Często poruszany temat. Idea która za nim stoi to prezentacja prac bieżących, a nie z ogólnie pojętego portfolio autora. Fakt, że część prac jest eliminowana przez to, ale też regulamin jest taki sam dla wszystkich. Oprócz zjawisk długoczasowych są też obiekty, które są dostępne przez krótki czas w roku i przez to wymagają np 2 sezonów, żeby je złapać. Tutaj bym się skłaniał, żeby ten czas wydłużyć do 18 miesięcy bez dodatkowych ograniczeń. Wtedy takie dwusezonowe prace są możliwe, a także zdjęcia naświetlane kilkadziesiąt godzin. Oczywiście praca może być prezentowana w konkursie tylko raz - dotyczy to też wcześniejszych edycji. 

Animacje i kompozycje. Tutaj byłbym konsekwentny, jest to konkurs astrofotograficzny i utrzymajmy go takim. Dodatkowo ocenianie w jednym konkursie akwareli, rzeźby i koncertu może być jednak kłopotliwe. 

Wg mnie najważniejsze, żeby wszystko było tak proste i przejrzyste jak się da, z zachowaniem klasyfikacji dla początkujących, bo tam się sporo dzieje, a na dwa konkursy nie mamy raczej pary. 

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, miszka napisał:

Jedyne co bym zmienił to wprowadził spektakularne nagrody za wszystkie 6 miejsc (1,2,3 oraz 1,2,3 początkujących) każdego miesiąca.

podaj prosze jakis przykład spektakularnej nagrody.

 

wracając do samego konkursu z miesiąca na miesiąc widzę, ze zainteresowanie wielu osób biorących w nim udział ogranicza sie JEDYNIE do wrzucenia zdjecia na forum oraz na konkurs. jakakolwiek inna reakcja na forum u nich nie wystepuje. po zakonczoym konkursie jedynie nieliczni starają sie napisać kilka miłych słów do uczestników rozstrzygniętej edycji danego miesiąca. SMUTNE TO!

jak mozna to zmienic i czy ktokolwiek na to zwraca uwage tego nie wiem....

 

kilka miesiecy temu w rozmowie z redaktorem Astronomii spotkałem sie z zaskakującym info. dość sporo osób nie wywiązuje sie obowiązku dostarczenia plików o maksymlanie dobrej jakości, aby moznabyło je wydrukowac w miesieczniku. czemu? czy to odnosi sie do mojej powyższej wypowiedzi? 

nie wiem jak innym, ale ja lubie i chce prezentować swoje kadry jak najszerszemu gronu odbiorców. 

 

 

  • Like 2

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)