Skocz do zawartości

Poczatkujący pomoc potrzebna


szlagier

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, na wstępie chciałby przeprosić jeśli wybrałem zły dział bądź moje pytania się powielają i były już na nie odpowiedzi. Mam zero doświadczenia z astronomią jak i z teleskopami. Zakupiłem teleskop celestron 130 głównie po to żeby zobaczyć saturna i jego pierścienie podobno na tym modelu jest to możliwe. Kupiłem również obrotową mapę nieba nad polską ale niestety nie ma na niej informacji na temat planet tylko odsyłają do internetu ? w internecie staram się  znaleźć jakieś informacje gdzie szukać saturna na niebie ale wyskakują mi głównie informacje z jakiś widowiskowych wydarzeń z przed pół roku czy roku. Więc pierwsze moje pytanie czy jest jakaś strona internetowa na której jest bieżąca mapa nieba nad polską ? Kolejne moje pytanie czy z tego teleskopu jest możliwość zobaczenie jakiejś galaktyki spiralnej ?  Bo szukając informacji na temat saturna napotkałem się chyba na tym forum jak jakaś Pani pytała o Andromede i ktoś dołączył zdjęcie z teleskopu. A z dodatków do teleskopu to mam obiektyw 20 mm, 10 mm jakąś przejściówkę chyba x2.5 filtr szary i filtr żółto-zielony możliwe że jasno żółto-zielony nie pamiętam i uchwyt do smartfona. 
Z góry dziękuję za odp. i wesołych świąt Bożego narodzenia wszystkim życzę 
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam pobrać Stellarium na komputer, będzie można tam zobaczyć aktualną mapę nieba, pozycje planet, różnych mgławic i galaktyk.

Można jeszcze zajrzeć tutaj:

https://www.heavens-above.com/

Co do galaktyk, te jaśniejsze będą jak najbardziej widoczne, szczególnie pod ciemnym niebem. Pozdrawiam!

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum!

Saturn - obecnie widoczny zaraz po zmroku dosc nisko nad pd. zachodnim horyzontem miedzy dwoma bardzo jasnymi obiektami - Jowiszem ,ktory jest wyzej  a Wenus , ktora jest nizej nad horyzontem. Okres widocznosci Saturna juz sie konczy. Jesli masz obrotowa mape nieba pomoze Ci , Saturn jest w Koziorozcu.

Galaktyki spiralne - M31 w Andromedzie [najlatwiejsza] , M33 w pobliskim Trojkacie [znacznie trudniejsza dla Twego teleskopu] ,M81 i M82 we Wielkiej Niedzwiedzicy ,M 51 w Psach Gonczych to te najlatwiejsze do zobaczenia. W zasiegu jest ich znacznie wiecej ale zawsze beda to slabe szare plamki swiatla. Staraj sie zeby obserwowany obiekt byl wysoko nad horyzontem. 

Uzupelnieniem mapy nieba beda programy na pc lub smartfona Cartes Du Ciel ,Stellarium, Sky Safari itp. 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie poza M31 beda w Twoim teleskopie rozmytymi szarymi plamkami swiatla. Po prostu M31 ma znacznie wieksze rozmiary kątowe - mozesz w niej zobaczyc jasne jądro i pas pylowy. Zeby zobaczyc ramiona spiralne galaktyka musi byc zwrocona plaszczyzna dysku w nasza strone. Ten warunek spelniaja np.  M33 i M51 ale M33 ma slaba jasnosc powierzchniowa i 130mm apertury chyba nie wystarczy a M51 ma jeszcze nizsza jasnosc ogolna niz M33 ,chociaz jej jasnosc powierzchniowa jest nieco wyzsza. Po prostu zobaczysz jasne jądro i szarą mgielke dookola. 

Pierscien Saturna bedzie widac na pewno ,chociaz Saturn jest juz teraz nisko nad horyzontem i przeszkadza dystorsja atmosferyczna ,tzn obraz jest falujacy , poszarpany i ciemniejszy niz wtedy gdy planeta jest wysoko bo swiatlo musi przechodzic przez grubsze warstwy atmosfery a takze czesto przez smog.

Dobrymi obiektami dla Twojego teleskopu beda gromady otwarte , np M35 w Bliznietach , Gromada Podwojna w Perseuszu no i oczywiscie Mglawica w Orionie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nigdy wcześniej nie patrzyłeś przez teleskop, to możesz najpierw popróbować jak to działa w dzień na jakichś odległych obiektach ziemskich, uważając, żeby zawsze celować w innym kierunku niż jest Słońce.
Zobacz jak zmienia się obraz przy wymianie okularów i wyreguluj szukacz, tak aby środek jego pola widzenia pokrywał się ze środkiem pola widzenia teleskopu z okularem 10 mm.
A obserwacje nocne najlepiej zacząć od Księżyca, zwłaszcza jak jest w mniejszej fazie, tak jak teraz.
Najłatwiejszy i zarazem bardzo wdzięczny zimowy cel poza Układem Słonecznym to Wielka Mgłąwica w Orionie, M42.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obrotowej mapy nieba przydał  by się jeszcze kalendarz astronomiczny typu  " klepsydra" niestety na rok 2022 nie mogę go jeszcze znaleźć ,a zawsze taki od wielu, wielu lat miałem . Wyszukiwanie planet za pomocą takiego kalendarza jest banalnie proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lemarr7 napisał:

Pojawil sie na sasiednim forum w formie skalowalnego pdf ,takze mozna go wydrukowac i uzywac w formie papierowej.

Dzięki, też go kilkanaście minut temu znalazłem , liczyłem nawet że się pojawi bo od kilku lat go sobie drukuję. No i wielkie dzięki dla autora jutro powinien wisieć już na ścianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)