Skocz do zawartości

Novalux 415 jakie okulary najlepiej wybrać


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forum, 

Ostatnio zainteresowałem się astronomią (na nowo), postanowiłem zakupić  teleskop ale z racji że są drogie postanowiłem jednak się wstrzymać, Następnie zacząłem szukać lornetki i aktualnie jestem na tym etapie nadal. Szczęśliwie dla mnie znalazłem na strychu teleskop refraktorowy Novalux 415, niestety nie jest on kompletny a konkretnie nie posiada obiektywu (co udało mi się  ustalić dzięki użytkownikowi lulu z tego forum). 

Z racji że jestem kompletnym amatorem i samodzielny wybór okularu mnie przerasta, zwracam się do was. 

Parametry Novalux 415 które na nim widnieją to: 
d = 60 mm oraz  f = 415mm 
światło siła o ile dobrze liczę  wynosi 415/60 = ok.  f/6,9

kierowałem się  książką Pana Marka Substyka "Poradnik Miłośnika Astronomii" ale nadal mam problem z wyborem odpowiedniego okularu. 

Szukam czegoś czym będę mógł  obserwować następujące rzeczy: 

- Planety w układzie słonecznym i Księżyc
- Gwiazdy zmienne

domyślam się że różne okulary są do tego potrzebne  dlatego prosił bym o podanie dwóch okularów pasujących do moich poszukiwań. 

Jeśli chodzi o cenę to z racji że  teleskop nie jest jakiś wygórowany to celuję w tańsze okulary, chciał bym po prostu dać mu drugie życie i podszkolić się w obserwacji nieba przed zakupem 8" teleskopu Newtona na montażu Dobsona. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, AvirFrog napisał:

 niestety nie jest on kompletny a konkretnie nie posiada obiektywu (co udało mi się  ustalić dzięki użytkownikowi lulu z tego forum). 

 Jesteś pewny, że mówisz o obiektywie? Czy o okularze? Bo bez tego pierwszego to drugie nie zadziała ?

Nic a nic nie dokupowałbym do tego teleskopu, to już sztuka dla sztuki, jedyny zakup okularu jaki bym zrobił to jedynie dopasowania pod kątem nowego teleskopu.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mcmaker napisał:

 Jesteś pewny, że mówisz o obiektywie? Czy o okularze? Bo bez tego pierwszego to drugie nie zadziała ?

Chodzi o okular ? obiektyw jest nie ma  okularu. 

Zdaję sobie sprawę że to trochę mija się z celem, ale nie mam co z tym teleskopem zrobić, a aktualnie jest nie do używania i zajmuje miejsce a tak brutalnie go wyrzucić to też bym nie chciał. 

Dlatego zastanawiam się nad jakimkolwiek okularem do tego teleskopu ? pewnie żeby zredukować cenę  to i tak będę szukał używanego, tylko nawet nie wiem gdzie poszukiwania zacząć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPDATE

teleskop ten ma standard 0.965" a nie 1.25" jak to jest w większości teleskopów. 

Znalazłem na aliexpres za 14 zł obiektyw 6mm, wiem jak komicznie to brzmi ale  nie są to duże pieniądze a może się uda i teleskop dostanie drugie "życie" albo przynajmniej będzie można go komuś oddać do zabawy. 
Chociaż nie wiem jaki rozmiar obiektywu wybrać, mam możliwość pomiędzy 20mm, 12,5mm, 6mm i 4mm gdzie ten 6mm jest najtańszy. 

Dodatkowo znalazłem adapter 0.965" na  1.25" ale w tym wypadku myślę że jest to przerost formy nad treścią żeby bawić się w  kupno normalnego obiektywu używanego, które znalazłem za 30-60 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AvirFrog napisał:
4 godziny temu, AvirFrog napisał:

UPDATE

teleskop ten ma standard 0.965" a nie 1.25" jak to jest w większości teleskopów. 

Znalazłem na aliexpres za 14 zł obiektyw 6mm, wiem jak komicznie to brzmi ale  nie są to duże pieniądze a może się uda i teleskop dostanie drugie "życie" albo przynajmniej będzie można go komuś oddać do zabawy. 
Chociaż nie wiem jaki rozmiar obiektywu wybrać, mam możliwość pomiędzy 20mm, 12,5mm, 6mm i 4mm gdzie ten 6mm jest najtańszy. 

Dodatkowo znalazłem adapter 0.965" na  1.25" ale w tym wypadku myślę że jest to przerost formy nad treścią żeby bawić się w  kupno normalnego obiektywu używanego, które znalazłem za 30-60 zł.

możesz też wykorzystać okular mikroskopowy oklejając go taśmą by zniwelować różnicę, np tako okular 10 xbędzie miał ogniskową 25 mm a 15 x  16,6 mm. 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AvirFrog napisał:

Znalazłem na aliexpres za 14 zł obiektyw 6mm, wiem jak komicznie to brzmi ale  nie są to duże pieniądze a może się uda i teleskop dostanie drugie "życie" albo przynajmniej będzie można go komuś oddać do zabawy. 
Chociaż nie wiem jaki rozmiar obiektywu wybrać, mam możliwość pomiędzy 20mm, 12,5mm, 6mm i 4mm gdzie ten 6mm jest najtańszy. 

Dodatkowo znalazłem adapter 0.965" na  1.25" ale w tym wypadku myślę że jest to przerost formy nad treścią żeby bawić się w  kupno normalnego obiektywu używanego, które znalazłem za 30-60 zł.

Lepiej kup ten adapter i jakies ploessle , moga byc GSO , np ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=5071&lunety=Okular Starguider Super Plossl 20 mm 1 25. Bedziesz potrzebowal jeszcze ogniskowych ok 10mm i byc moze ok 6mm. Tamtych z Ali nie bierz - sa to slabiutkie okulary typu Huyghensa ,z nich pewnie tylko 20mm nadaje sie do uzycia ,maja bardzo waskie pole widzenia - ok 35 stopni i nawet nie wiadomo czy soczewki sa ze szkla ,nie warto. A takiego ploessla uzyjesz sobie w nowym teleskopie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, lemarr7 napisał:

Lepiej kup ten adapter i jakies ploessle , moga byc GSO , np ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=5071&lunety=Okular Starguider Super Plossl 20 mm 1 25. Bedziesz potrzebowal jeszcze ogniskowych ok 10mm i byc moze ok 6mm. Tamtych z Ali nie bierz - sa to slabiutkie okulary typu Huyghensa ,z nich pewnie tylko 20mm nadaje sie do uzycia ,maja bardzo waskie pole widzenia - ok 35 stopni i nawet nie wiadomo czy soczewki sa ze szkla ,nie warto. A takiego ploessla uzyjesz sobie w nowym teleskopie

Dokładnie tak, a i tak będzie to przerost formy nad treścią ? 

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Leon napisał:

możesz też wykorzystać okular mikroskopowy oklejając go taśmą by zniwelować różnicę, np tako okular 10 xbędzie miał ogniskową 25 mm a 15 x  16,6 mm. 


W takim razie idę poszukać mikroskopu bo gdzieś miałem możliwe że uda się jakoś to skleić. A w jaki sposób to przeliczasz?
 

2 godziny temu, lemarr7 napisał:

Lepiej kup ten adapter i jakies ploessle , moga byc GSO , np ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=5071&lunety=Okular Starguider Super Plossl 20 mm 1 25. Bedziesz potrzebowal jeszcze ogniskowych ok 10mm i byc moze ok 6mm. Tamtych z Ali nie bierz - sa to slabiutkie okulary typu Huyghensa ,z nich pewnie tylko 20mm nadaje sie do uzycia ,maja bardzo waskie pole widzenia - ok 35 stopni i nawet nie wiadomo czy soczewki sa ze szkla ,nie warto. A takiego ploessla uzyjesz sobie w nowym teleskopie


Tamten z ali domyślam się że  Huyghensa są, z tego co widzę te same są na allegro ale przebitka jest znaczna no i podają że  soczewka ze szkła. Jeśli w miarę coś da się zobaczyć na tym tanim to pewnie zainwestuje również w adapter i kupię jakiś normalny okular. Tylko aktualnie  to wydatek rzędu ponad  100 zł i czas oczekiwania na adapter z Chin bo są  po 20 zł a u nas ten sam plastik kosztuje około 100 więc nie bardzo mi się taki zakup opłaca. No i sam okular kosztuje 80 zł.

Miejmy nadzieję że nie będzie tak źle z tym Chińskim okularem ? 
 

1 godzinę temu, mcmaker napisał:

Dokładnie tak, a i tak będzie to przerost formy nad treścią ? 


Możliwe ale  aktualnie lepsze to niż nic, powiedzmy że będę miał specyficzną lornetkę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AvirFrog napisał:


W takim razie idę poszukać mikroskopu bo gdzieś miałem możliwe że uda się jakoś to skleić. A w jaki sposób to przeliczasz?
 


Tamten z ali domyślam się że  Huyghensa są, z tego co widzę te same są na allegro ale przebitka jest znaczna no i podają że  soczewka ze szkła. Jeśli w miarę coś da się zobaczyć na tym tanim to pewnie zainwestuje również w adapter i kupię jakiś normalny okular. Tylko aktualnie  to wydatek rzędu ponad  100 zł i czas oczekiwania na adapter z Chin bo są  po 20 zł a u nas ten sam plastik kosztuje około 100 więc nie bardzo mi się taki zakup opłaca. No i sam okular kosztuje 80 zł.

Miejmy nadzieję że nie będzie tak źle z tym Chińskim okularem ? 
 


Możliwe ale  aktualnie lepsze to niż nic, powiedzmy że będę miał specyficzną lornetkę ? 

PO prostu dzielisz 250  ( jest to odległość dobrygo widzenia) przez krotnotność takiego okularu . jeżeli jest on rosyjski to wtedy używamy liczby 240 .tuleja tych okularów ma średnicę 23,2 mm a tych w standarcie 0,965"  24,5 mm

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Leon napisał:

PO prostu dzielisz 250  ( jest to odległość dobrygo widzenia) przez krotnotność takiego okularu . jeżeli jest on rosyjski to wtedy używamy liczby 240 .tuleja tych okularów ma średnicę 23,2 mm a tych w standarcie 0,965"  24,5 mm

Wielkie dzięki, dam znać  czy coś  się udało zobaczyć przez tego frankensteina ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AvirFrog napisał:

Wielkie dzięki, dam znać  czy coś  się udało zobaczyć przez tego frankensteina ? 

Nie napisałeś czy do tego teleskopu posiadasz kątówkę jeżeli nie to może się zdarzyć że bez niej teleskop nie będzie ostrzył i bedziesz musiąl dodać jakąś przedłużkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Leon napisał:

Nie napisałeś czy do tego teleskopu posiadasz kątówkę jeżeli nie to może się zdarzyć że bez niej teleskop nie będzie ostrzył i bedziesz musiąl dodać jakąś przedłużkę

Frankenstain nie powstanie ponieważ mikroskop już nie jest w moim posiadaniu o czym zapomniałem. 

Kątówki również nie mam za to mam to urządzenie z pryzmatami które odwraca obraz więc nie wiem czy mogę tego użyć jako przedłużkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update

Chciałem zrezygnować z  chinskiego Huygensa bo one mają pole widzenia do 30° więc w sumie nie ma co robić z tego Novoluxa  zabójcy hobby ? ale  już został wysłany więc zobaczymy jak to wyjdzie jak przyjdzie.  

Stawiam też na  adapter z 0.965" na  1.25" tak żeby mógł w przyszłości wykorzystać te okulary  w innym teleskopie. Niestety na alledrogo oferują ploessle i kellnery z  plastikową soczewką więc  odpada ;/  Więc poczekam na  tego bubla z chin a potem się zobaczy co i jak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AvirFrog napisał:

Frankenstain nie powstanie ponieważ mikroskop już nie jest w moim posiadaniu o czym zapomniałem. 

Kątówki również nie mam za to mam to urządzenie z pryzmatami które odwraca obraz więc nie wiem czy mogę tego użyć jako przedłużkę. 

Możesz , po to ono właśnie jest jest to tzw układ odwracający "Porro" będziesz miał całkowicie obraz ziemski, wadą jest natomiast to że bedziesz musiał patrzeć  na wprost. Do nieba średnio to się nadaje ,( bóle karku) ,Powinneś też pomyśleć  o jakimś montażu  (statywie). Może i za często tu się udzielam ale chciałbym pomóc  no i nudzi mi się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Leon napisał:

Możesz , po to ono właśnie jest jest to tzw układ odwracający "Porro" będziesz miał całkowicie obraz ziemski, wadą jest natomiast to że bedziesz musiał patrzeć  na wprost. Do nieba średnio to się nadaje ,( bóle karku) ,Powinneś też pomyśleć  o jakimś montażu  (statywie).

Statyw mam był razem z  teleskopem, teoretycznie jest możliwość podniesienia go na tyle że  będąc wyprostowanym mogę  patrzeć prosto w teleskop bez żadnego większego wysiłku. 
 

 

2 godziny temu, Leon napisał:

Może i za często tu się udzielam ale chciałbym pomóc  no i nudzi mi się

Ale mnie to bardzo cieszy ? dzięki temu dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lemarr7 napisał:

Masz tutaj 3 okulary w standardzie 0,965 i to sa kellnery 6mm i 9mm i reversal kellner 20mm [RK] a wiec lepsze niz Huyghensy https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-3-okulary-standard-0-965-cala-CID767-IDNjdTL.html#5cac64e5b0 .Moze ktos przeczytal ten wątek.

właśnie mi ktoś podesłał w innym wątku gdzie pytałem jakie okulary do Novalux 415  link do innego formu gdzie jest dokładnie ta sama  oferta ? Dzięki wielkie za pomoc. 
Szkoda tylko że ten 6mm już zamówiłem z ali ekspres ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)