Skocz do zawartości

Odział PTMA Poznań reaktywacja!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Przyłączam się do apelu Roberta - frekwencja była słabiutka, sam wiem jak to jest mówić do (prawie)pustej sali. Liczymy, że na następnym spotkaniu oddział ruszy znowu z konkretnymi działaniami, jest bowiem sporo kwestii do poruszenia, przedyskutowania i przegłosowania. Na razie trochę drepczemy w miejscu - nie ma konkretnej strategii, planu działań popularyzatorskich itd.

Pamiętajmy że Oddział tworzą jego członkowie i od naszego zaangażowania zależy, czy cokolwiek da się wywalczyć. Nie ma zmiłuj - jest to organizacja społeczna, nie wystarczy lubić astronomię, zapisać się, opłacić składkę i przyjść "na gotowe". 

Ja osobiście jestem wręcz za zwiększeniem częstotliwości spotkań, przynajmniej do momentu wyjścia na prostą pod względem organizacyjnym.

  • Like 1

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkania raz w miesiącu wydają się idealnym rozwiązaniem. Szkoda że tak wyszło ale jest okres wakacyjny a kto po wakacjach to wzmożona praca.

Myśle że tylko z tego powodu frekwencja nie dopisała i Ignis nie ma się co doszukiwac drugiego dna, wkońcu skąd wytrzasnelibyśmy takiego prezesa:)

Pozatym następnym razem będzie lepiej i żałuję że nie dałem rady przyjechać z moim pilotem Tadkiem  :)

 

----

Może przy okazji następnych spotkań warto by na forum pisac kto będzie na 100%. Unikniemy tym samym w przyszłości podobnej sytuacji jaka miała miejsce niestety wczoraj.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze poruszyles temat z mala frekfencja  :) Dla mnie obecna forma jest malo atrakcyjna, poniewaz spotykamy sie by prezentowac wyklady, ktore wygladaja jak spotkania w domu starcow...bez obrazy oczywiscie, bo wiem ile kosztuje przygotowanie prezentacji - sam jestem nauczycielem angielskiego z zawodu ;) Wyklady same w sobie sa ok, ale moim zdaniem nie na spotkaniach. Wiedze nabywam sam poprzez ksiazki, wyklady on-line, astro-newsy, forum itp. kiedy mam na to czas i w dowolnej postaci.

 

Moje pomysly na zwiekszenie frekwencji:
- Wspolne spotkania w terenie na ogladaniu nieba. Sam widzialem tylko kilka obiektow przez 12", nie mowiac juz o wiekszych gabarytach.
- Empiryczne obserwacje meteorow. Jesli ktos wie jak robic analize obesrwacji i poprawnie zapisywac raporty, to moglby nas nauczyc czegos w terenie. Czy ktos wie jak lapac meteory przez antene i wysluchiwac ich dzwieki? Jesli nie, to mozna odwiedzic http://www.pkim.org/ i tam sie czegos nauczyc.

- Obserwacje zjawisk zakryciowych - dla mnie bylby to cos zupelnie nowego, poniewaz nie mialem okazji przygladac sie temu. Montaz EQ5/EQ6 + refraktor + kamerka internetowa i mozna na lapku dla wszystkich zrobic "przedstawienie"
- Dzielenie sie technikami obrobki zdjec: Sztuczki w PS. Prosta fotometria gwiazd zmiennych. Jakich programow uzywac, krok po kroku instrukcja jak nalezy interpretowac dane. W duzym skrocie warsztaty! Jedna osoba podlacza sie do projektora i pokazuje co i jak, a reszta robi to samo na lapkach i sie uczy. Niby wszystko jest na forum, ale wierz mi, ze nie raz musialem przez kilka dni podchodzic do tego samego tematu, zeby cos zrozumiec, bo instrukcje sa pisane dla osob, ktore juz wiedza jak czegos uzywac...Do teraz nie umiem poruszac sie w Irisie...a probowalem kilkanascie razy z roznymi tutorialami i ciagle jakies bledy wyskakiwaly...

 

Dotychczas tematy byly ciekawe, ale sposob prezentacji byl malo interaktywny. Dziady siedza i sluchaja. Wiecej ruchu i aktywnego zaangazowania.

 

Podczas spotkania w terenie mozna przemycac wiedze, jak to sie dzieje na zlotach  :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne zebranie (w myśl tego co pisze Orome) mogło by się odbyć w Izdebnie ocenilibyśmy i działkę i jakość nieba, proponuję sobotę 30 sierpnia. Gościnnie u Tomka Zarasia można by było też zrobić warsztaty fotograficzne -jeśli się zgodzi 8)  !  

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Muszę się ustosunkować jakoś do wypowiedzi naszych Drogich Przedmówców!

Na początku, co jest dla mnie w tej chwili najważniejsze, to konieczność zapewnienia Roberta, że to nie z powodu Jego osoby, nie zawsze uczęszczamy na spotkania oddziału!

Poznawszy Roberta osobiście, co uważam dla siebie za naprawdę wspaniałą sprawę. Widząc Jego zapał, chęć z jaką brnie do Swoich celów a wszystko tylko po to, by popularyzować astronomię i wybudować obserwatorium! Dla nas, dla Was- dla Wszystkich!

Zatem kończąc myśl, nie wyobrażam sobie innej osoby na stanowisku prezesa naszego oddziału, niż On sam!

 

Co do mojego niepojawiania się wczoraj, wybaczcie, że nie uprzedziłem iż nie przyjadę. Byłem do 18 w pracy od 6 rano, poza tym, ostatnimi czasy, nie mogę ''dogadać'' się ze swoim żołądkiem, co też potrafi mi uprzykrzyć życie... 8 Lipca, pasowało mi bardziej. Nie wspominałem nigdy, że przyjadę jutro.

 

Co do popularyzacji naszego oddziału i samej astronomii, ja rozwiewałbym w tym miejscu takowe wątpliwości, że jej jakby nie było.

Mieliśmy wspaniały festyn w Przeźmierowie, gdzie frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Zaś sam, że swej strony niczym Robert, z własnej i nie przymuszonej woli, stale próbuję jakoś urzeczywistnić nasze marzenia odnośnie obserwatorium. Mimo, że mnie zabrakło u Was wczoraj, tutaj staram się kuć żelazo puki gorące. Materiały odnośnie obserwatorium, widział już sam Prezes Ajchler, Radny Sejmiku Wojewódzkiego, dziś wysłałem maila w tej sprawie do Jego syna Przemysława,  przeprowadziłem dziś rozmowę z nim w tej sprawie. Dowiedziałem się kilku nowych rzeczy. Wymieniam maile z Wice Burmistrzem Świderskim, starając się dopilnować naszych spraw, by wszystko jakoś mogło brnąć ku lepszemu...

 

Irytujące troszkę jest to, że stale drepczemy w miejscu bazując jedynie na słownych deklaracjach, poza wspaniałą uchwałą naszego oddziału oraz tą, którą podjęła Rada Miasta i Gminy Sieraków, odnośnie ochrony nieba i rozwoju astronomii itd. Zostaje wreszcie zawarte porozumienie międzysektorowe Gminy z Programem Ciemne Niebo Polska.

To mamy już na piśmie i nikt nam tego nie podważy i nie odbierze.

Lecz ślęczymy w miejscu z powodu braku stosownego wpisu w KRS, oraz nie mamy oficjalnie przekazanej miejscówki, o co stale zabiegam z uporem maniaka, starając się znaleźć najlepszy sposób by to było możliwe, na najlepszych warunkach oraz od strony strategicznej itd.

 

Więc proszę, nie zarzucajcie nam, że nasz oddział schodzi na jakby ten, który przypominał ''statek widmo''. Bo to może godzić w tych, którzy naprawdę próbują coś zrobić, pomimo okrojonego czasu wolnego, pracy, rodziny itd. Tylko dlatego, że frekwencja była kiepska.

 

Co do spotkania u mnie, to jak najbardziej,  jedynie sprawdzę jak pracuję wtenczas i dam znać.

 

Raz jeszcze przepraszam, że mnie zabrakło....

 

Pozdrawiam serdecznie

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak mojej osoby na spotkaniu. Bardzo chcę uczestniczyć w zebraniach naszego oddziału, ale nie jestem w stanie poradzić sobie z wieloma problemami.

Od kilku miesięcy nie mogę znaleźć pracy i jest tylko coraz gorzej. Urząd Pracy odmówił mi przyznania zasiłku i powoli sami nie wiem co mam robić. Po co mi wykształcenie wyższe i inżynier skoro w tym kraju nie ma dla mnie pracy związanej z mechaniką i transportem kolejowym?

 

No dobrze. Starczy wylewania swoich żali. Podzielam zdanie przedmówców, a nawet sam zachęcam swoich znajomych do przystąpienia do nas. Może trochę więcej spotkań w terenie by bardziej zachęciło? Problem też jest taki, że nie każdemu wyjazdy pasują nie wspominając już o tym, że nie każdy jest zmotoryzowany.

Warsztaty z funkcjonowania i użytkowania programów to jak najbardziej dobry pomysł. Niby jest tyle poradników na naszym forum, ale sporo z nich nie jest dobrze napisana. Pisałem kilka instrukcji do programów i skryptów własnego autorstwa także wiem jakie to jest trudne. Nie krytykuję nie mając pojęcia o tym.

 

Jeszcze raz przepraszam i obiecuję, że postaram się być na kolejnym spotkaniu.

 

Pozdrawiam!

Marcin

  • Like 1
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się tłumaczyc. Proponuję zwyczajem poprzednich prezesów w czasie wakacji nie robic  zebrań. Tak było za prezes Korpikiewicz kiedy należałem do PTMA.

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Następne zebranie (w myśl tego co pisze Orome) mogło by się odbyć w Izdebnie ocenilibyśmy i działkę i jakość nieba, proponuję sobotę 30 sierpnia. Gościnnie u Tomka Zarasia można by było też zrobić warsztaty fotograficzne -jeśli się zgodzi 8)  !  

Do planowanego spotkania(zebrania) zostało parę dni. Czy wogóle wiadomo czy sie odbędzie i czy staneło na Izdebnie? Czy wogóle temat aktualny?

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwają jeszcze  wakacje a ja nie chcę powtórki z rozrywki ! Oczywiście możemy się  spotkać u Tomka  i zrobić terenowe spotkanie w sobotę ale muszę jednak  znać liczbę chętnych  !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie. Wiem, że są osoby, które wyraziły wolę i chęć spotkania w Izdebnie. Wiem to też bezpośrednio od samych zainteresowanych, choćby z ostatniego zlotu w Izdebnie i Lutomiu. Dziś uzgodniliśmy z Robertem, że najbliższe spotkanie, tym razem terenowe, odbędzie się w Izdebnie u mnie na posesji, pod niebem objętym programem ''ochrony świadków''  :D  Nie, zaraz- to nie ta bajka ;)  Oczywiście w strefie objętym programem ochrony ciemnego nieba.

 

Wszystkich zainteresowanych, zapraszamy do Izdebna, zbiórka od godziny kiedy to  w najlepsze leci dobranocka, czyli gdzieś po 19  :)

Kto nie wie jak dojechać, chętnie podam namiary...

Jeśli są ochotnicy na prelekcje oraz chętni by ich słuchać, prosimy o opinie  :)

 

Do zobaczenia 30 sierpnia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie przyjadę ale jak będzie ledwo kilka osób to też odpuszczę.

Prawie nie ma mnie w domu a ostatnio weekend w Izdebnie, jutro do Tadeusza do Ryczywołu a piątek umówione obserwacje.

 

Więc proszę aby kto będzie na 100% dał znać i zobaczy się ile osób i czy warto.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Accuweather.com na sobotę wieczór 80% szans na deszcz, ICM do 21.00 ciężkie chmury. Mamy niewielką szansę na pogodny weekend.

Gdyby to było spotkanie na Słonecznej (z mojej strony myślę że), można było by się spotkać. Ale tu na 80% pojedziemy by postać na placu pod chmurami, co wobec dziesiątek kilometrów jakie muszą przejechać nasi członkowie - mija się z celem. Poza tym Tomek ma małe dziecko (i choć pewnie będzie innego zdania) to zakłócanie spokoju rodzinie w późnych godzinach jest co najmniej niestosowne. Moim zdaniem sobotnie spotkania mija się z celem.

Ja przesunął bym je na przyszły tydzień - mimo Księżyca! Na Księżyc też można popatrzeć. A przy kolejnym nowiu mamy już zlot w Zatomiu...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przesunął bym je na przyszły tydzień - mimo Księżyca! Na Księżyc też można popatrzeć. A przy kolejnym nowiu mamy już zlot w Zatomiu...

Dokładnie, popieram. 100km drogi i deszcz nie napawa optymizmem.

Spotkanie może być w innym terminie albo nawet po Zatomiu, aby tylko frekwencja była wzorowa:)

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, staram się śledzić forum poznańskiego oddziału i kiedy trafiałem tutaj, to nie było ustalone, kiedy się spotykacie. Kiedy nie zajrzałem, to akurat rozpisaliście się co do terminu i m-ca. Nie wiedziałem o spotkaniu ani w dniu 24 lipca, ani w dniu 30 sierpnia u Tomka. Wiem, że jeszcze nie jestem członkiem Oddziału/Poznań, ale jestem miłośnikiem astronomii i może mógłbym zostać gdzieś dopisany na jakąś listę członków oczekujących, bo być może wysyłacie sobie mejle lub smsy z informacją o spotkaniach, a ja niestety nic o nich nie wiem :-( To taki dezyderat stawiam, z nadzieją, że następnym razem mógłbym się pojawić na Waszych spotkaniach.

Pozdrawiam,
Tomasz Książczyk

 

Członek O/Katowice PTMA, http://www.ptma.astrocd.pl/

Newton: SW 305/1500
Detektor: EOS 550D + EF-S 55-250 mm
Okulary: Plössl 10mm, Plössl 25mm
Filtry: Baader 305mm ND5.0, ND 0,9 1,25"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili za niecałe 2 tygodnie mamy przed sobą zlot w Zatomiu, będzie na nim sporo członków PTMA, może dołączysz? 

Wszelkie zebrania PTMA dopiero po zlocie czytaj:  październik,  który to zlot  jest mega imprezą astronomiczną Polski Północno-zachodniej i ma najwyższy priorytet, więc wszystkie siły angażuję we wrześniu w Zatom !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. No tak, Zatom, niestety, ja w tym czasie będę przebywać na moim ostatnim już chyba zlocie astronomicznym w Zwardoniu, tj. m. 25 a 28 września (O/Śląsk), bo mam nadzieję, że w przyszłym roku pojadę na taki zlot, o którym wspominasz lub/i będę korzystać z pomniejszych w Waszym Towarzystwie, na terenie Wielkopolski. OK, nie złożyło się, zatem, życzę udanej imprezy astronomicznej!

Pozdrawiam,
Tomasz Książczyk

 

Członek O/Katowice PTMA, http://www.ptma.astrocd.pl/

Newton: SW 305/1500
Detektor: EOS 550D + EF-S 55-250 mm
Okulary: Plössl 10mm, Plössl 25mm
Filtry: Baader 305mm ND5.0, ND 0,9 1,25"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie!

Chciałbym zrobić październikowe zebranie PTMA

1) Na Słonecznej? lub może w Izdebnie? 

2) Który termin Wam dopowiada proszę określcie się

3) Wreszcie proszę chętnych o tematy wykładów, prelekcji

 

Czekam na Wasze uwagi i pomysły

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Izdebno

2. Najlepiej druga połowa października, można by nockę obserwacyjną zaliczyć jak będą chętni i pogoda.

3. Za cienki jestem:)

 

Jeszcze kolega Tomek Zaraś musi dać zielone światło, czy wogóle będzie możliwość organizacji w Izdebnie o ile właśnie tam zebranie miałoby zostać zorganizowane.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)