Skocz do zawartości

50-80-90mm od miasta - astrofotki od jolo


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Chwilę sobie podumałem nad Twoim zdjęciem. I zdałem sobie sprawę że wersja bez gwiazd jest "bardziej prawdziwa" . Przecież my, mali ziemscy obserwatorzy jesteśmy na galaktycznej wyspie. Gdybyśmy opuścili tą wyspę i ruszyli w kierunku Andromedy wyglądała by przez większość czasu tak jak na drugim obrazku.

  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że ten teleskop daje taką aberracje chromatyczną. 

Niby ED, ale daje obraz gwiazd jak zwykły achromat.

Co do Andromedy, to fajna. Żółty środek, niebieskawe brzegi, niezbyt przypalone centrum. Przyjemne ?

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ten widok bez gwiazd jest może bardziej "prawdziwy", bo o ile mgławice bez gwiazd nie istnieją, to galaktyki i owszem. Ale tak jak piszecie - daje do myślenia i uświadamia pustkę we Wszechświecie poprzetykaną wyspami galaktyk. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2022 o 14:16, jolo napisał:

Ten mały kłaczek na dole po prawej to UGC394

Ciężko coś znaleźć na temat tego kłaczka. Trafiłem na jakieś rosyjskie forum astronomiczne i znalazłem że ktoś złapał tą galaktykę w 18 cali. Szacunkowa wielkość gwiazdowa 15- 15,5 mag.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jolo napisał:

Faktycznie ten widok bez gwiazd jest może bardziej "prawdziwy", bo o ile mgławice bez gwiazd nie istnieją, to galaktyki i owszem. Ale tak jak piszecie - daje do myślenia i uświadamia pustkę we Wszechświecie poprzetykaną wyspami galaktyk. 

Fajnie jak by się dało tło wyczernić na maksa. Tak żeby było czarno, czarno jak w chacie mieszkańca drugiego pod względem wielkości kontynentu na Ziemi ?

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo zmienił tytuł na 80-90mm od miasta - astrofotki od jolo
W dniu 13.01.2022 o 17:48, [email protected] napisał:

Fajnie jak by się dało tło wyczernić na maksa. Tak żeby było czarno, czarno jak w chacie mieszkańca drugiego pod względem wielkości kontynentu na Ziemi ?

A skąd? Z całym szacunkiem dla mieszkańców drugiego pod względem wielkości kontynentu na Ziemi, ale w murzyńskiej chacie to śmierdziało. Ciemno było jak w du...e u Murzyna.  ?

Edytowane przez Lunatyk_101

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2022 o 20:21, jolo napisał:

IC405 i IC410  - 15 minut (3x5) przez filtr Ha. Tecnosky 90/540 0.8x, QHY268M, CEM26

IC410.jpg

To zdjęcie z trzech  5 minutowych klatek położyło mnie całkowicie. Jest piękne. Pytanie czy robiłeś to zdjęcie w trybie PH czy Extended Full Well? Unity Gain?

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem te tryby i czytałem ten tekst https://www.qhyccd.com/testing-the-qhy-268-mono-for-science-observations/ i w sumie doszedłem do takich samych wniosków i używam jedynie trybu 1 - HGM. LRGB robię na pełnej studni G 0, O 40 i klatki po 1-2 minuty. Wąskie pasma robię za tym "dołkiem" z obniżeniem Ron na G 60 i O 40, klatki po 3-5 minut. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)