Skocz do zawartości

Filtry z dolnej półki cenowej....


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam temat bo.... Właśnie kupiłem dwa tanie filtry na teleskopy.pl (żółty i zielony) po 40zł... Nie znalazłem info co do tanich filtrów (chyba że źle szukałem) więc chciałem zapodać temat żeby zainteresowani (ew. doświadczeni przykrymi lub pozytywnymi wrażeniami) mogli się w tej kwestii wypowiedzieć. Będzie to ( tak myślę) pomocne dla startujących w "powiększanie zaplecza sprzętowego".

 

Proszę więc o informacje co i jak ;) ...

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przed 12tą dotarły filterki (żółty i zielony). Na "pierwszy rzut oka" wyglądają ładnie, na drugi "rzut oka" .... też ładne :D. Tylko szkłem się pewnie różnią od "markowych" więc jak mają "zabarwiać tylko" to chyba będzie ok. Napiszę jak wypadły - jeśli zdążę dziś coś zobaczyć ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś przed pracą sprawdziłem moje filterki :).  Żółty zapodałem z ciekawości na Jupka -> hmmm wolę bez. A zielony dałem na dzisiejszego Łysego - no i faktycznie przy fazie bliskiej pełni będzie git (tak przynajmniej myślę) ;). Nie wiem jak wypadają drogie filtry ale po pierwszych próbach z moimi myślę, że dadzą radę .

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci te filtry? Do wizuala?

:) Jak fotki robiłem Jupkowi to brakło mi filtrów - to samo przy Łysym.... Wizual - dziś na szybko z ciekawości zapodałem żeby zobaczyć wizualnie jak się obraz zmienia ;). Jak będą fotki to zapodam - tylko że czasu mam mało ostatnio ... więc :-\ się zobaczy ;) .

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jeżeli chodzi o filtry, także mam pytanko.

Poradźcie czy warto:

 

 http://deltaoptical.pl/filtr-baader-planetarium-neodymium-moonskyglow-2-2458334a,d420.html 

 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/zestaw-filtrow-2-sky-watcher,d1452.html

 

Filtry głównie na planety i Księżyc. I w jakie pójść 1,25 czy 2? Rożnica cenowa znaczna.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planety oglądasz raczej w dużych powerach więc wystarczą 1,25. Poza tym po co ci tyle filtrów - przejrzyj dokładnie który do której planety i okaże się, że najczęściej użyjesz pomarańczowego, niebieskiego bądź zielonego. No i przyda się polaryzacyjny.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl tak - kupisz te 2 potrzebne filtry za powiedzmy w sumie 60 zł. Tu wydasz 185 zł i też będziesz 2 filtrów używał. Kiepski biznes.

zawsze możesz wziąć ten zestaw z Delty - zostawić sobie 2 filtry, a resztę sprzedać. Tyle, że może być ciężko niektóre kolory a dobra cenę opchnąć.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dokleje swoje pytanie. Temat odpowiada. Filtr do wizuala pod synte 6" i 8". Obecnie jest 6" ale osprzęt staram się zbierać już pod większy model. Domyślam się że padną propozycje filtru polaryzacyjnego... Jeśli tak to jaki. Jeśli inny to proszę mnie poprawić. Filtry ALP do 6" ? Mieszkam w mieście ok 70 tyś. Mam miejsce pod miastem z dobrym niebem. Z podwórka widzę lekką poświatę drogi mlecznej przy dobrej pogodzie. Z miejsca za miastem widać ją dobrze.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A jakieś propozycje? Ewentualnie na co polować na giełdach?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam UHC-S i OIII a teraz dokupiłem ALP. 

 

Moje krótkie opinie:

 

OIII jest świetny ale najciemniejszy i do 8" wzwyż. U mnie wycina słabe i średnie gwiazdy zostawiając tylko obserwowany obiekt. Podnosi kontrast i lekko uwypukla szczegóły - kupiony za 150zł na giełdzie

 

UHC-S - średniociemny - wycina dużo światła sodowego tym samym podnosząc kontrast. kupiony za 120zł na giełdzie

 

ALP - najjaśniejszy - wycina tylko słabe gwiazdy ale dobrze radzi sobie ze sztucznym światłem. Dobrze poprawia kontrast. - 100zł

 

Używam każdego z nich zależnie od miejsca obserwacji i zaświetlenia nieba.

 

Zresztą co ja się produkuję:

 

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)