Skocz do zawartości

Budowa własnego Newtona 200/1000


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

trafiła mi się  tanio optyka w parametrach 200/1000 (lustro główne i lusterko wtórne). Ale jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o budowanie własnego teleskopu. 

Pytanie czy samodzielna budowa teleskopu jest opłacalna czy nie bardzo? Myślę o tym tylko dla tego że wydatki mogę rozłożyć w czasie  a większa radość z  budowania samemu jest niż z kupna. Pytanie na ile jakościowo odbiega samoróbka od  kupionego teleskopu? 

Zastanawia mnie w jaki sposób zrobić tubę do Newtona, miał ktoś już tę przyjemność konstruować własny teleskop o podobnych parametrach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4434-atm-węglowa-tuba/

Opłacalna jest jeśli chodzi o radość budowania. Żeby całość jakoś działała, to i tak sporo elementów będziesz musiał kupić - pająk, cela lustra, wyciąg. Cenowo może się nie do końca opłacać. 

Musiałbyś przede wszystkim wiedzieć jakiej jakości jest optyka którą posiadasz. Bo jeśli to jakiś pasztet ze starymi powłokami i niską dokładnością, to szkoda zachodu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4434-atm-węglowa-tuba/

Opłacalna jest jeśli chodzi o radość budowania. Żeby całość jakoś działała, to i tak sporo elementów będziesz musiał kupić - pająk, cela lustra, wyciąg. Cenowo może się nie do końca opłacać. 

Musiałbyś przede wszystkim wiedzieć jakiej jakości jest optyka którą posiadasz. Bo jeśli to jakiś pasztet ze starymi powłokami i niską dokładnością, to szkoda zachodu. 

Z Deltaoptical jest optyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pewnie optyka od SW. No to musiałbyś teraz sobie rozpisać i skalkulować co zrobisz sam, a co będziesz kupował i potem ocenić. Podstawowe elementy to tuba, pająk z mocowaniem LW, cela LG i wyciąg. 

Kompletna OTA od SW 200/1000 to chyba coś koło 2000zł - dla porównania.

PS - teleskop miałby być do wizuala - coś jak dobson? Czy jakiś model na montaż paralaktyczny również do foto?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jolo napisał:

Czyli pewnie optyka od SW. No to musiałbyś teraz sobie rozpisać i skalkulować co zrobisz sam, a co będziesz kupował i potem ocenić. Podstawowe elementy to tuba, pająk z mocowaniem LW, cela LG i wyciąg. 

Kompletna OTA od SW 200/1000 to chyba coś koło 2000zł - dla porównania.

PS - teleskop miałby być do wizuala - coś jak dobson? Czy jakiś model na montaż paralaktyczny również do foto?

Chyba do wizuala, i ewentualnie zdjęcia lustrzanką tak na szybko. Najpierw chciałem sobie poobserwować niebo a w astrofoto potem z czasem wejść. 

Trochę też źle to ująłem, luster jeszcze nie zamówiłem a przymierzam się do tego i pytam tak na przyszłość czy takie zabawy mają sens czy lepiej i prościej jest kupić gotowy teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jeśli nie bawi Cię dłubanie przy teleskopach, majsterkowanie i ogólnie praca typowo warsztatowa, to lepiej kupić gotowy telep w sklepie bądź używany. Generalnie na chwilę obecną to raczej wątpliwa sprawa, by udalo Ci się zbudować telep taniej niż kupno gotowego w sklepie. Raczej na pewno sumaryczny koszt będzie wyższy. Oczywiscie zakladam ze ma być to ATM na w miarę przyzwoitym poziomie, a nie typu " 3 deski i 4 gwoździe". Z kolei jeśli "dłubanina" sprawia Ci radochę, to buduj, to też niewątpliwie i rozwijające zajęcie, i satysfakcja na pewno większa po zbudowaniu niż po kupieniu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, chyba jak wszystko ?

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Piotrek K. napisał:

Hej. Jeśli nie bawi Cię dłubanie przy teleskopach, majsterkowanie i ogólnie praca typowo warsztatowa, to lepiej kupić gotowy telep w sklepie bądź używany. Generalnie na chwilę obecną to raczej wątpliwa sprawa, by udalo Ci się zbudować telep taniej niż kupno gotowego w sklepie. Raczej na pewno sumaryczny koszt będzie wyższy. Oczywiscie zakladam ze ma być to ATM na w miarę przyzwoitym poziomie, a nie typu " 3 deski i 4 gwoździe". Z kolei jeśli "dłubanina" sprawia Ci radochę, to buduj, to też niewątpliwie i rozwijające zajęcie, i satysfakcja na pewno większa po zbudowaniu niż po kupieniu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, chyba jak wszystko ?


Post  w sumie pod wpływem chwili napisany po znalezieniu taniej optyki. Ale chyba nie mam aż takich umiejętności żeby to zrobić  na przyzwoitym poziomie. Ogarnąłem sobie w miarę ile zachodu jest z dobrym ustawieniem optyki w samoróbce  i nawet jak majsterkowanie lubię to nie chciał bym się tylko frustrować że efekt pracy jest marny. Może kiedyś ? Dzięki za pomoc. 
 

34 minuty temu, maciekja napisał:

To nie to hobby ?

No chyba, że będziesz strzelał w Księżyc albo Słońce. Z tubą 200/1000 nie strzelisz zdjęcia na szybko ?

 

Dlaczego nie, strzelanie zdjęcia księżycowi też sprawia frajdę, zwłaszcza takiemu amatorowi oglądania nocnego nieba jakim jestem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wyjdzie drozej niz nowy Newton 8 a na pewno drozej niz uzywany mimo naprawde niskiej ceny lustra glownego. Potrzebujesz jeszcze kilku rzeczy - lustro wtorne , mocowanie lustra wtornego i pajak ,cela lustra glownego z mozliwoscia regulacji  ,wyciag , tubus [albo kratownica ,gorna i dolna skrzynka - wtedy masz truss tube] ,szukacz no i montaz dobsona np z plyty meblowej. No i wiele godzin Twojej pracy.

Dlatego najlepiej uzywany teleskop. Sprawdzaj ogloszenia na wszystkich forach , olx, i na fb a na pewno znajdziesz Newtona 8 w okolicach 1000 pln lub tylko nieco powyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nad 200/1200 to można by sie zastanowić, ale F/5 na pierwszy ATM to chyba zbyt głęboka woda. Najbardziej problematyczny jest pająk z regulacją LW i wyciąg. Samemu trudne do zrobienia raczej, ale są drukarki 3D oraz pomysłowi ,zaradni ludzie, którzy sami to tworzą i tworzyli niskim kosztem. Reszta elementów to raczej błahostka przy braku dwóch lewych rąk. ATM2.png

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lemarr7 napisał:

Raczej wyjdzie drozej niz nowy Newton 8 a na pewno drozej niz uzywany mimo naprawde niskiej ceny lustra glownego. Potrzebujesz jeszcze kilku rzeczy - lustro wtorne , mocowanie lustra wtornego i pajak ,cela lustra glownego z mozliwoscia regulacji  ,wyciag , tubus [albo kratownica ,gorna i dolna skrzynka - wtedy masz truss tube] ,szukacz no i montaz dobsona np z plyty meblowej. No i wiele godzin Twojej pracy.

Dlatego najlepiej uzywany teleskop. Sprawdzaj ogloszenia na wszystkich forach , olx, i na fb a na pewno znajdziesz Newtona 8 w okolicach 1000 pln lub tylko nieco powyzej.

Wtórne jest razem z głównym do kupienia

4 godziny temu, soczi napisał:

Jeszcze nad 200/1200 to można by sie zastanowić, ale F/5 na pierwszy ATM to chyba zbyt głęboka woda. Najbardziej problematyczny jest pająk z regulacją LW i wyciąg. Samemu trudne do zrobienia raczej, ale są drukarki 3D image.png.125aaf883171ba3716049015bc4b30e5.png oraz pomysłowi ,zaradni ludzie, którzy sami to tworzą i tworzyli niskim kosztem. Reszta elementów to raczej błahostka przy braku dwóch lewych rąk. ATM2.png

Może faktycznie porwałem się na z motyką na słońce ? Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc

Temat  w sumie do zamknięcia bo aktualnie nie będę bawił się w  budowniczego ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)