Skocz do zawartości

Wybór pierwszego teleskopu obserwacje głębokiego nieba


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, AvirFrog napisał:

Okej, to najpierw zacznę chyba od tego 8" ewentualnie 10" jak sie uda znaleźć bo widzę że  cena rośnie bardzo wraz z wzrostem apertury.

To dobry pomysł. Warto zostawić sobie trochę budżetu na dokupienie okularów, które pozwolą na uzyskiwanie różnych powiększeń. Oczywiście okulary można uzupełniać później. W zestawie z teleskopem przeważnie są dwa (GSO 8"  ma w zestawie okular Erfle'a 30mm - przyzwoity, oraz Plossla 9mm z założenia do małych obiektów). Często przydaje się coś pomiędzy tymi wartosciami, tak 15-17mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Lornetka i adapter L na głowicy foto. 

Celestron 15x70 to akurat kiepski mechanicznie i optycznie sprzęt. Ale lornetka moim zdaniem trudniejsza sprawa. Każdemu pasuje inny sprzęt. No i kolimacja. Najlepiej kupować bezpośrednio od sprzedającego. Kiedyś z kilu Nikonów w sklepie wybierałem jeden przyzwoity egzemplarz a i tak później go sprzedałem. 

Z teleskopem nie ma tylu problemów ?

O to teraz sam nie wiem ? Cały czas myślałem o Celestronie bo mi się w kółko przewijał.  Kiedyś na forum się tu spóźniłem i ktoś zgarnął celestrona15x70 pprzedemną i teraz za mną chodzi ta lornetka. 
Właśnie musiał bym zobaczyć takie 10x50 i 15x70  i porównać bo  niby ten Nikon polecany wyzej uzywany tez moze być w cenie tego celestrona no moze troche drożej. Ajajaj tyle niewiadomych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrfie napisał:

To dobry pomysł. Warto zostawić sobie trochę budżetu na dokupienie okularów, które pozwolą na uzyskiwanie różnych powiększeń. Oczywiście okulary można uzupełniać później. W zestawie z teleskopem przeważnie są dwa (GSO 8"  ma w zestawie okular Erfle'a 30mm - przyzwoity, oraz Plossla 9mm z założenia do małych obiektów). Często przydaje się coś pomiędzy tymi wartosciami, tak 15-17mm.

Zakładałem że  jak kupie teleskop i poobserwuję sobie na tych dwóch okularach podstawowych to potem będę szukał jakiś dodatkowych.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AvirFrog napisał:

Zakładałem że  jak kupie teleskop i poobserwuję sobie na tych dwóch okularach podstawowych to potem będę szukał jakiś dodatkowych.  

Musisz mieć świadomość, że jeden z tych dwóch okularów kitowych nadaje się raczej tylko na kielonek... 

Ten o dłuższej ogniskowej przy nim jest niezwykle udany. Jednak po zastosowaniu przyzwoitego okularu już go nie użyjesz. 

Okulary to temat rzeka. I tu też nie ma zgody co do kierunku inwestycji. Ja lubię szerokie pola, te zaczynają się dla mnie od 82 stopni. Zaczynam od Explore Scientific 82deg (polecam na początek) a skończyłem na paru Naglerach z giełdy. Gdzieś trzeba postawić sobie granicę (ale ile razy ją przekraczałem, nie powiem). 

Teleskop to tylko część wydatków, to chciałem Ci uświadomić. 

Dlaczego szukamy lepszych okularów? No bo one pozwalają zobaczyć obiekty, które są nieosiągalne dla tych słabszych okularów. Tu pominę wykład o transmisji, kontraście i inne takie. Człowiek przeżywa pewien szok, gdy patrzy i nie widzi galaktyki, zmienia okular i galaktyka jest widoczna na wprost, bez patrzenia zerkaniem. Poczytaj o tym także,o zerkaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

Musisz mieć świadomość, że jeden z tych dwóch okularów kitowych nadaje się raczej tylko na kielonek... 

Ten o dłuższej ogniskowej przy nim jest niezwykle udany. Jednak po zastosowaniu przyzwoitego okularu już go nie użyjesz. 

Okulary to temat rzeka. I tu też nie ma zgody co do kierunku inwestycji. Ja lubię szerokie pola, te zaczynają się dla mnie od 82 stopni. Zaczynam od Explore Scientific 82deg (polecam na początek) a skończyłem na paru Naglerach z giełdy. Gdzieś trzeba postawić sobie granicę (ale ile razy ją przekraczałem, nie powiem). 

Teleskop to tylko część wydatków, to chciałem Ci uświadomić. 

Dlaczego szukamy lepszych okularów? No bo one pozwalają zobaczyć obiekty, które są nieosiągalne dla tych słabszych okularów. Tu pominę wykład o transmisji, kontraście i inne takie. Człowiek przeżywa pewien szok, gdy patrzy i nie widzi galaktyki, zmienia okular i galaktyka jest widoczna na wprost, bez patrzenia zerkaniem. Poczytaj o tym także,o zerkaniu ?

Jestem amatorem ale  sie naczytałem o okularach i cenach,  to wiem że  te 82° to drogawe zwłąszcza Naglery ? Właśnie muszę  skoczyć na jakąś giełdę albo targ z  "rupieciami" pamietam że kiedyś widziałem dużo lornetek, obiektywów i teleskopów ale  wtedy nie myślałem o astronomi tak jak teraz. 

Ale  podoba mi się fakt że można właśnie dokupić  nowe i lepsze części do wszystkiego i taki zestaw upgradeować rozkłądając koszty w czasie. 


Zerkanie obiło mi się o  uszy już , że należy  patrzeć  trochę obok obserwowanego obiektu. 

Ja niestety mam  okulary w tym swoim refraktorku albo 30° albo 40° ale są to Kellnery wiec raczej 40°. Ale  frajda jest niesamowita. Planowałem kupić normalny teleskop w standardzie 1.25"  i przejsciówke z 0.965" na  1.25" dla tego starego refraktorka bo bardzo bym nie chciał z niego rezygnować z sentymentu i już się biedak swoje nakurzył na strychu. Teraz czekam na pogodę odpowiednią  ale ciągle jakieś chmury u mnie są. Na czym powinienem sprawdzać zachmurzenie pod kątem obserwacji? Są jakieś  stronki/apki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrfie napisał:

Polecam ClearOutside (dla mnie nr 1, jeśli chodzi o zachmurzeniówkę). 

Zarówno jest stronka, jak i apka.

Nie znałem tej apki. Trochę strach się bać. Ostatnia aktualizacja z 2015... Ale jeśli działa poprawnie, to czemu nie. 

Ja korzystam z meteo.pl, sprawdza się u mnie. 

EDIT meteo ICM 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrfie napisał:

Polecam ClearOutside (dla mnie nr 1, jeśli chodzi o zachmurzeniówkę). 

Zarówno jest stronka, jak i apka.

 

 

Zaraz sprawdzę ? 

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Nie znałem tej apki. Trochę strach się bać. Ostatnia aktualizacja z 2015... Ale jeśli działa poprawnie, to czemu nie. 

Ja korzystam z meteo.pl, sprawdza się u mnie. 

EDIT meteo ICM 

Teżsprawdzę ? 

1 godzinę temu, polaris napisał:

Całe szczęście apka korzysta z dużo częstszych aktualizacji prognoz pogody niż samej siebie ?

Oj ale  nieaktualizowany soft też może  dać popalić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)