Skocz do zawartości

Pomoc z wyborem zakupu teleskopu


Bazarekk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry
Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad zakupem teleskopu i rozmyślałem nad tymi dwoma:
1.https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1021-eq3-2-102-1000?from=landing-page
2.https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-70-420-ed-v2-ota/p,62741
Ma ktoś na ich temat jakąś opinię? Ewentualnie jakieś w podobnej cenie inne teleskopy które ktoś uważa za lepsze? Jestem początkującym i z chęcią bym poczytał jakieś porady w wybraniu teleskopu.
Pozdrawiam ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, napisz, co chciałbyś obserwować, jakie masz niebo w miejscu zamieszkania,  czy planujesz wyjazdy na obserwacje - znacznie ułatwi to udzielenie odpowiedzi na Twoje pytanie.

  • Like 3

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że nowicjuszowi trudno odpowiedzieć na pytanie 'co chciałbyś obserwować'. Najczęściej słyszę Księżyc, planety i gwiazdy... A tyle innych (moim zdaniem ciekawszych) obiektów jest na niebie. Na przykład mgławice, galaktyki, gromady gwiazd. 

Zwykle na początek poleca się Newtona 8 cali F6 (1200mm) na montażu Dobsona. To już dość duży teleskop, ale posiada najlepszy stosunek cena do możliwości no i pozwala zakosztować po trochę wszystkiego. Apertura już dość duża na obserwacje sporej liczby galaktyk i mgławic ale da się również popatrzeć na planety czy Księżyc. Jak się nie spodoba, zawsze można odsprzedać na giełdzie z niewielką stratą. 

Pierwszy z Twoich typów to długa (moim zdaniem niewygodna) rura typowa do obserwacji Księżyca i planet, rozdzielania układów gwiazd podwójnych. 10cm soczewka już coś pokaże. Jednak montaż EQ nie każdemu pasuje, ja preferuję najprostszy montaż azymutalny (wyjmujemy z bagażnika, ustawiamy i oglądamy niebo tak jak nam pasuje). 

Drugi to traveller o niewielkich rozmiarach. Da znacznie większe pole od pierwszego teleskopu jak i mniejsze powiększenie. Miałem kiedyś coś podobnego, ale zbyt rzadko do niego sięgałem. Jak na mój gust nieco za mała apertura. 

Teraz jako trawelerek mam achromat Bressera 102/460. Jasne achro nie jest dla każdego. Mi jednak leży, bo apertura już niezła a całość lekka. Dla mnie must have do szerokich pól. 

Nie widziałem żadnego z tych teleskopów na polu, jedynie podobny sprzęt. 

Jednak, aby w miarę poprawnie odpowiedzieć na Twoje pytanie 'co kupić', musisz podać więcej informacji o warunkach obserwacji. Jakie tam masz niebo, czy jesteś mobilny, pułap cenowy itp. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedź i już odpowiadam na pytania
Mieszkam w pobliżu miasta, na wsi gdzie mam dosyć odkryty teren i myślę że ze znalezieniem miejsca na niebo nie będzie problemu, jeśli chodzi o obserwację to raczej chciałbym się skupić bardziej na innych rzeczach niż planety ale i na nie również z chęcią chciałbym popatrzeć, natomiast o pułap cenowy to chciałbym się zmieścić w mniej więcej 2.500zł, jeśli wyjdzie trochę ponad to też byłoby do przeżycia. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nawet Newton 150/750 na AZ4 będzie lepszy od tych dwu refraktorów. Najlepiej jednak Newton 203/1200 na montażu Dobsona. Lub większy, 10 - 12 cali. Im większa apertura, tym więcej zobaczysz, ale im większa apertura, tym większa waga... 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej lokalizacji aż prosi się o teleskop, który nazbiera jak najwięcej światła = z jak największą średnicą. Po pierwsze proponuję Ci nie bać się zakupu używanego sprzętu z tutejszej giełdy (+ rzuć okiem na inne uczęszczane fora astronomiczne - astromaniak.pl oraz astropolis.pl). Zazwyczaj sprzedawany sprzęt jest dobrej / bardzo dobrej jakości, ale nawet o połowę tańszy od sklepowego. W ten sposób masz opcję wypróbowania, czy sprzęt spełnia Twoje oczekiwania, a jeżeli Ci nie odpowiada, masz możliwość dalszej jego odsprzedaży bez dużej straty finansowej. Jeżeli chodzi o sprzęt, do kupienia jest sam teleskop (tuba), montaż do niego oraz ewentualnie dodatkowe akcesoria. Dobrze dobrany teleskop maksymalnie wykorzystuje warunki, jakie posiadasz do oglądania tego, co sobie życzysz, uwzględniając Twoje uwarunkowania (trzeba wziąć pod uwagę ciężar teleskopu i jego wymiary, specyficzne cechy danej konstrukcji teleskopu itd.). Montaż, na jakim umieścisz teleskop, jest równie ważny, ponieważ daje stabilność - nie ma nic gorszego, niż trzęsący się obraz. Dodatkowe akcesoria dokupisz sobie być może z czasem: lepsze okulary, nasadkę kątową, filtry, odrośniki, bino, grzałki, napęd itd.
OK, wystarczy teoretyzowania, przejdźmy do konkretów. Myślę, że w Twoim wypadku najlepszą propozycją w zadanym budżecie będzie zakup teleskopu systemu Newtona na montażu typu dobson - jak pisał kolega powyżej o średnicy co najmniej 8 cali, np.: link
Druga propozycja to umieszczenie teleskopu Newtona na montażu azymutalnym typu AZ-4 (są też montaże paralaktyczne, np. EQ3-2 czy EQ-5, ale moim zdaniem taki nie jest Ci potrzebny): teleskop: link i montaż: link lub z bardziej stabilnymi nogami: link Taki zestaw jest rzadko spotykany w sprzedaży jako komplet, więc trzeba by zakupić osobno teleskop i montaż. W tym wypadku proponuję teleskop nieco mniejszy (6 cali) = lżejszy dla większej stabilności całości.
Trzecia propozycja to teleskop typu refraktor (soczewkowy, luneta) link i do tego montaż AZ-4 jak wyżej.
Czwarta propozycja to lornetka o parametrach 15x70 oraz statyw, np. lornetka link i statyw np. link W lornetce okulary nie są wymienne, więc masz jedno dostępne przybliżenie, ale jest lekka poręczna.

Edytowane przez towarzysz
  • Like 3

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)